Մարդիկ գրում են, զանգում են, ասում են՝ մի բան արեք, թող Արայիկ Հարությունյանը հեռանա․ Անի Սամսոնյան (տեսանյութ)
«Հետևելով Արայիկ Հարությունյանի երկու տարվա աշխատանքին՝ մենք հասկանում ենք, որ կրթության ոլորտի բարեփոխումների օրակարգը ամբողջությամբ տապալված է»,-«Ա1+»-ի հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ ԼՀԿ պատգամավոր Անի Սամսոնյանը՝ պնդելով, որ ոլորտի պատասխանատուն պատրաստ չէ հանրության լայն շրջանակների հետ նստել սեղանի շուրջ և քննարկել կրթության ոլորտի բարեփոխումները․
«Իշխանության տրամաբանության շրջանակներում սևերի և սպիտակների բաժանումը նույնպես ազդում է այս ոլորտի վրա, որովհետև, ըստ էության, երբ մենք հանրությանը բաժանում ենք մի քանի շերտերի, չենք կարողանում այլևս նրանց հետ համերաշխորեն նստել և քննարկել կրթության հարցը, որը վերաբերում է բոլորին»։
Սամսոնյանը պնդում է՝  նաև հանրությունից են ստացել ազդակ Արայիկ Հարությունյանին անվստահություն հայտնելու վերաբերյալ․
«Մարդիկ գրում են, զանգում են, ասում են՝ մի բան արեք, թող Արայիկ Հարությունյանը հեռանա, հիմա մենք փորձում ենք մի բան անել։ Ստեղծել ենք մարդկանց համար հարթակ, հրավիրում ենք, որ սեպտեմբերի 16-ին գան Ազգային ժողովի դիմաց և իրենց բողոքը կարողանան արտահայտել, որպեսզի նախարարն էլ տեսնի, որ իրենից  դժգոհ են հանրության լայն շրջանակները»։
Անի Սամսոնյանի խոսքով՝ ԿԳՄՍՆ բարեփոխումների օրակարգը այսօր բազմաթիվ կասկածների տեղիք է տալիս, որովհետև հանրային լայն քննարկումների առարկա չի  դարձել։
Ընդդիմադիր պատգամավորը պնդում է՝  իշխող ուժի ներսում ևս կան  դիմադրություն և անհամաձայնություններ Արայիկ Հարությունյանի նկատմամբ․
«Արդյո՞ք իշխող ուժը կկարողանա վեր կանգնել նեղ կուսակցական շահերից, վեր կանգնել վերևից իջած հրամաններից, թե ով ուզում է լինի, բայց մերը լինի սկզբունքներից ելնելով, և որոշել, որ ավելի կարևոր է, օրինակ, կրթական համակարգի երկարաժամկետ ծրագիրը։ Կրթության ոլորտի պատասխանատուին փոխելու հարցն արդեն դարձել է ազգային անվտանգության հարց»։
Սամսոնյանը նշեց, որ խորհրդարանական և արտախորհրդարանական ուժերի հետ որևէ քննարկում չեն ունեցել, բայց ելնում են այն մտքից, որ բոլոր քաղաքական ուժերը, ովքեր այս խնդրի վերաբերյալ դժգոհություն ունեն, կմիավորվեն, կհամախմբվեն և կփորձեն հարցը լուծել։

Люди пишут, звонят, говорят: сделайте что-нибудь, пусть Араик Арутюнян уйдет: Ани Самсонян (видео)
Поддержи А1+!«Наблюдая за двухлетней работой Араика Арутюняна, мы понимаем, что повестка реформ в области образования полностью провалилась»,- сообщила в беседе с «А1+» депутат НС от ПСА Ани Самсонян, утверждая, что ответственный отрасли не готов сесть за стол переговоров с широкими слоями общественности и обсудить реформы в сфере образования:
«Разделение на черных и белых в рамках логики властей также влияет на эту сферу, потому что когда, по сути, мы делим общество на несколько слоев, мы больше не можем мирно сесть и обсудить с ними вопрос образования, который касается всех».
Самсонян утверждает: они также получили сигнал от общества касательно объявления недоверия Араику Арутюняну:
«Люди пишут, звонят, говорят: сделайте что-нибудь, пусть Араик Арутюнян уйдет, сейчас мы пытаемся что-то сделать. Мы создали платформу для людей, приглашаем, чтобы 16-го сентября пришли напротив Национального собрания и смогли выразить свой протест, чтобы министр тоже увидел, что им недовольны широкие слои общественности».
По словам Ани Самсонян, повестка реформ МОНКС сегодня дает повод для множества подозрений, так как она не стала предметом широких общественных обсуждений.
Оппозиционный депутат утверждает: внутри правящей силы также есть противодействие и несогласия по отношению к Араику Арутюняну:
«Сможет ли правящая сила возвысится над узкими партийными интересами, возвысится над спущенными сверху приказами, исходя из принципа пусть будет кто угодно, но наш человек, и решить, что важнее, к примеру, долгосрочная программа образовательной системы. Вопрос смены ответственного за сферу образования уже стал вопросом национальной безопасности».
Самсонян отметила, что у них не было обсуждений с парламентскими и внепарламентскими силами, но они исходят из той мысли, что все политические силы, у которых есть недовольства касательно этой проблемы, объединятся, сплотятся и попытаются решить вопрос.