Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Կանադայի նորանշանակ դեսպանը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Կանադայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Էլիսոն Մերի ԼըՔլերը (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական ծառայության անցնելու առթիվ և արդյունավետ գործունեություն մաղթել: Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանն իր ջանքերն ու կարողությունները կներդնի՝ զարգացնելու փոխշահավետ գործակցությունը երկու բարեկամ երկրների միջև: «Թեև մեր երկրներն աշխարհագրորեն հեռու են իրարից, սակայն մենք համագործակցության մեծ հնարավորություններ ունենք»,-ընդգծել է Հայաստանի նախագահը:
Դեսպան ԼըՔլերը նշել է, որ իր համար պատիվ է ներկայացնել Կանադան Հայաստանում: «Ակնկալում եմ շարունակել ամուր և բարեկամական հարաբերությունները Ձեր երկրի հետ: Ուզում եմ նշել, որ մենք հանձնառու ենք՝ աջակցելու Հայաստանին այս դժվարին ժամանակներում»,-ասել է դեսպանը:
Նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է Արցախի նկատմամբ ադրբեջանաթուրքական ռազմական ագրեսիայի հետևանքներին, և, այդ համատեքստում, երկրում ստեղծված իրավիճակին:

Новоназначенный посол Канады вручила Армену Саркисяну верительные грамоты (видео)
Президенту Республики Армения Армену Саркисяну верительные грамоты вручила новоназначенный чрезвычайный и полномочный посол Канады в Армении Элисон Мэри Леклер (резиденция в Москве).
Президент Саркисян поздравил посла с началом дипломатической службы в нашей стране и пожелал ей плодотворной деятельности. Президент выразил уверенность, что новоназначенный посол приложит все силы и возможности для развития взаимовыгодного сотрудничества между двумя дружественными странами.
“Хотя наши страны географически отдалены друг от друга, у нас есть большие возможности для сотрудничества”, - сказал он.
Посол Леклер отметила, что для нее большая честь представлять Канаду в Армении. “Надеюсь на продолжение крепких дружеских отношений с Вашей страной. Хочу отметить, что в это трудное время мы намерены содействовать Армении”, - сказал он.
Президент Саркисян коснулся последствий азербайджано-турецкой военной агрессии, направленной против Арцаха и ситуации в стране, создавшейся вследствие этой войны.