«Իմ քայլի» պատգամավորները պետք է ոչ թե մանդատը վայր դնեն, այլև դուրս գան խմբակցությունից․ Արծվիկ Մինասյան (տեսանյութ)
«Դաշնակցություն» կուսակցության Գերագույն մարմնի անդամ Արծվիկ Մինասյանն ասում է, որ Հայրենիքի փրկության շարժումն այս փուլում առաջադրում է միայն վարչապետի թեկնածու։ Դեռ չեն քննարկվել ստվերային կառավարություն ստեղծելու կամ նախարարների անուններ նշելու հարցերը։ Հիշեցնենք, որ ընդդիմադիր 17 կուսակցությունները երեկ, որպես ապագա վարչապետ, ներկայացրել են Հանրային խորհրդի նախկին նախագահ Վազգեն Մանուկյանի թեկնածությունը։
«Մենք հայտարարել ենք, որ մեր գործողությունները լինելու են սահմանադրականության և օրինականության ներքո։ Սահմանադրությունը նախատեսում է երկու հիմնական մեխանիզմ՝ առաջինը վարչապետի ինքնակամ հեռանալն է, երկրորդը՝ պաշտոնանկությունը։ Մենք տեսնում ենք, որ վարչապետը ինքնակամ ոչ միայն չի հեռանում, այլև սոսնձվել է այդ աթոռին, փորձում է ամեն գնով պահել աթոռը։ Եվ երկրորդ տարբերակը՝ ԱԺ պատգամավորների 67 կողմ ձայներով ընտրել վարչապետ, ինչի արդյունքում գործող վարչապետի լիազորությունները կհամարվեն դադարեցված»,- ասում է Ա․Մինասյանը։
ՀՅԴ-ական գործիչն ասում է, իրենց ցանկությունն է, որ իշխանական խմբակցությունները ոչ թե մանդատը դնեն ու գնան, այլև հակառակը՝ մանդատը պահեն և դուրս գան խմբակցությունից։ Կամ՝ առնվազն արտահայտեն իրենց դիրքորոշումը, որ այսպես շարունակել հնարավոր չէ, և պետք է տեղի ունենան փոփոխություններ։ «Հավատում եմ, որ կան անհրաժեշտ քանակի պատգամավորներ, ովքեր ունեն պետական մտածողություն, այս իրավիճակում ճիշտ կողմնորոշվելու և հայրենիքի փրկության կողմը կանգնելու պատկերացումներ»,- ասում է նա։
Արծվիկ Մինասյանն ասում է, որ վարչապետի փոփոխության համար «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունների անդամներից բացի անհրաժեշտ է նաև «Իմ քայլը» խմբակցության մոտ 20 պատգամավորի ձայն, որ կարողանան ապահովել նոր վարչապետի ընտրությունը։ ՀՅԴ-ական գործչի ներկայացմամբ իրենք հիմա աշխատում են այդ ուղղությամբ։

Депутаты от «Моего шага» должны не только сложить мандат, но и выйти из фракции: Арцвик Минасян (видео)
Поддержи А1+!Член Верховного органа партии «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян говорит, что Движение по спасению Отечества на данном этапе выдвигает только кандидатуру в премьер-министры. Пока не обсуждались вопросы создания теневого правительства или названия имен министров. Напомним, что 17 оппозиционных партий вчера представили в качестве будущего премьер-министра кандидатуру бывшего председателя Общественного совета Вазгена Манукяна.
«Мы заявили, что наши действия будут в рамках конституционности и законности. Конституция предусматривает два основных механизма: первый - добровольный уход премьер-министра, второй - отставка. Мы видим, что премьер-министр не только не уходит добровольно, но и приклеился к этому креслу, пытается любой ценой удержать кресло. И второй вариант: 67 голосами депутатов НС "за" избрать премьер-министра, в результате чего полномочия действующего премьера будут считаться прекращёнными»,- говорит А. Минасян.
Деятель АРФД говорит, они хотят, чтобы депутаты от власти не складывали мандаты и уходили, а наоборот - удерживали мандат и выходили из фракции. Или, как минимум, выразили свою позицию, что так продолжать невозможно, и должны произойти изменения. «Я верю, что есть достаточное количество депутатов, обладающих государственным мышлением, представлениями для правильной ориентировки в этой ситуации и становления за спасение родины»,- говорит он.
Арцвик Минасян говорит, что для смены премьер-министра, помимо голосов членов фракции «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» необходимы голоса приблизительно 20 депутатов от «Моего шага», чтобы суметь обеспечить выборы нового премьер-министра. По представлению деятеля от АРФД, сейчас они работают в этом направлении.