Սփյուռքում կա զանգված, որը պահանջում է վարչապետի հրաժարականը, չի ուզում համագործակցել, բայց դա մի խումբ է. Զարեհ Սինանյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՇատ կարճ ժամանակ է դեռ անցել, որպեսզի մենք կարողանանք օբյեկտիվ տեղեկություն ստանալ արտագաղթի մասին։Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ անդրադառնալով քննարկումներին, թե Հայաստանից սկսվել է արտագաղթ։
«Արտագաղթ նշանակում է մարդիկ, ովքեր հեռացել են Հայաստանից՝ դրսում բնակվելու նպատակով, իսկ նման տեղեկությոն մենք չունենք։ Մենք միանշանակ գիտենք, որ ինչ-որ թվով մարդիկ Հայաստանից գնացել են, թե դրանցից քանի՞սն են արտագանա աշխատանքի մեկնել, քանի՞սն են գործուղման գնացել, քանի՞սն են արձակուրդի գնացել, նման տեղեկություն չկա»։
Օբյեկտիվ եզրակացություններ անելու համար, ըստ Սինանյանի, որոշակի ժամանակ է պետք․
«Կան տեսություններ, որ շատ մարդիկ, ովքեր չեն կարողացել արտագնա աշխատանքի մեկնել, դա կանեն, հետևաբար՝ ինչ-որ կոնկրետ թվով մարդիկ կգնան Հայաստանից, կանխատեսումներ կան նաև, որ ինչ-որ քանակությամբ մադիկ Հայաստանից կարտագաղթեն, կան նաև ներգաղթի կանխատեսումներ։ Մինչ սեպտեմբերի 27-ը մենք կենտրոնացել էինք ներգաղթի վրա, և դրա լուրջ գործընթաց էր սկսվել, օրինակ, Լիբանանից, բայց հիմա էլ, որքան էլ, զարմանալի է, ներգաղթի հոսք կա, խոսքը գնում է մասնագետների մասին, ովքեր հենց այս պատմական պահին ցանկանում են գալ և հաստատվել Հայաստանում»։
Հարցին, թե ինչպիսի՞ տրամադրություններ են սփյուռքում, արդյո՞ք Հայաստանի ներքաղաքական լարվածությունը արտահայտվում է նաև Սփյուռքում, Սինանյանն արձագանքեց․
«Իհարկե, սփյուռքում կա ինչ-որ մի զանգված, որը և՛ պահանջում է վարչապետի հրաժարականը, և՛ չի ուզում համագործակցել պետության հետ, բայց դա մի խումբ է, փոքրամասնություն է, իհարկե, մեզ համար բոլոր հայերը կարևոր են, բոլորի հետ շարունակելու ենք աշխատել, մենք չենք կարող որևէ հայ կորցնել»։
Սինանյանի խոսքով՝ Սփյուռքում այս պահին անկումային տրամադրություններն ավելի քիչ են, քան, օրինակ, նոյեմբեր ամսին, բայց բոլորին կոչ է անում աշխատել և չտրվել անկումային տրամադրություններին։

В диаспоре есть те, кто требуют отставки премьер-министра, не хотят сотрудничать, но это – одна группа: Заре Синанян (видео)
Поддержи А1+!Прошло пока ещё слишком мало времени, чтобы мы смогли получить объективную информацию об эмиграции. Об этом в беседе с «А1+» отметил главный комиссар по делам диаспоры Заре Синанян, обращаясь к обсуждениям, что началась эмиграция из Армении.
«Эмиграция означает людей, уехавших из Армении с целью поселиться за рубежом, а у нас нет подобной информации. Мы однозначно знаем, что какое-то число людей уехали из Армении, а сколько из них выехали на заработки, сколько – в командировки, сколько в отпуск – у нас нет подобной информации».
Для того, чтобы сделать объективные заключения, по мнению Синаняна, нужно определённое время:
«Есть информация, что многие люди, которые не могли выехать на заработки, сделают это, следовательно, конкретное число людей покинут Армению, также имеются прогнозы, что какое-то количество людей эмигрируют из Армении, есть также прогнозы иммиграции. До 27-го сентября мы сосредотачивались на иммиграции, и начался серьёзный процесс, к примеру, из Ливана, но и сейчас, как ни удивительно, имеется поток иммиграции, речь идёт о специалистах, которые в этот исторический период хотят приехать и поселиться в Армении».
На вопрос, каковы настроения в диаспоре, отражается ли внутриполитическая напряжённость в Армении и на диаспоре, Синанян ответил:
«Конечно, в диаспоре есть люди, требующие отставки премьер-министра и не хотят сотрудничать с государством, но это – одна группа, меньшинство, конечно, для нас важны все армяне, мы продолжим работать со всеми, мы не можем потерять ни одного армянина».
По словам Синаняна, в настоящий момент в диаспоре меньше упаднических настроений, чем, скажем, в ноябре, но призывает всех работать и не поддаваться упадническим настроениям.