ԱԻՆ մասնագետներն ուսումնասիրել են Երևանի դպրոցներն ու մանկապարտեզները (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի տարբեր վարչական շրջաններում գտնվող 13 մանկապարտեզի և 14 դպրոցի շենքեր ուսումնասիրության են ենթարկվել: Երևանի փրկարարական վարչության օպերատիվ խումբը փ/ծ գնդապետ Առնոլդ Հարությունյանի գլխավորությամբ, «Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի 8 աշխատակից և Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներն այցելել են այն կրթական հաստատություններ, որտեղ երկրաշարժից հետո որոշակի խնդիրներ են նկատվել: Ուսումնասիրություններն արվել են, որպեսզի տրված մասնագիտական կարծիքից հետո դպրոցներն ու մանկապարտեզները սահմանված ժամանակացույցով կարողանան հանգիստ ընդունել երեխաներին:
ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության կառուցվածքների սեյսմակայունության վարչության պետն արձանագրել է, որ Երևանի դպրոցներում և մանկապարտեզներում երկրաշարժի ազդեցությունը զգացվել է միայն ծեփամածիկի վրա առկա ճաքերի առաջացման տեսքով, ուստի հավաստիացրել է, որ շահագործման համար անվտանգ են:
ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնն ավելի քան 3000 տարաբնույթ ահազանգ է ստացել։ Երկրաշարժից հետո փլուզումների վերաբերյալ ստացված և հաստատված ահազանգերից համեմատաբար զգալի վնասներ են գրանցվել Երևանի Այվազովսկու փողոցում, որտեղ մեկհարկանի շինության պատից՝ 9 քմ, տանիքից՝ 7 քմ հատված է փլուզվել, Սմբատ Զորավարի փողոցում շենքի պատից 2 քմ է փլուզվել:

Специалисты МЧС изучили состояние школ и детских садов Еревана (видео)
Специалисты МЧС изучили состояние 13 детских садов и 14 школ, находящихся в разных административных районах Еревана.
Оперативная группа Спасательного управления Еревана во главе с полковником Арнольдом Арутюняном, состоящая из 8 сотрудников ГНКО «Территориальная служба сейсмической защиты» и представителей мэрии Еревана посетили учебные заведения, в которых после землетрясения были замечены некоторые проблемы. Исследования проводились для того, чтобы после данного профессионального мнения школы и детские сады смогли бы  принимать детей согласно установленному графику.
Начальник отдела сейсмостойкости Службы сейсмической защиты МЧС заявил, что воздействие землетрясения в ереванских школах и детских садах заметно только в виде трещин на шпаклевке, и он заверил, что строения безопасны для эксплуатации.
В Национальный центр кризисного управления МЧС поступило более 3 000 различных сигналов тревоги. Относительно значительный ущерб землетрясением был нанесен одноэтажному дому по улице Айвазовского в Ереване, в котором обрушилось 9 кв/м от стены, 7 кв/м от крыши, также строению на улице Смбата Зоравар, там обрушилось 2 кв/м от стены.