«Նիկոլ Փաշինյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանը փոխադարձ պասերով աշխատում են»․ Արա Պապյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՔաղաքագետ Արա Պապյանն ասում է՝ Իլհամ Ալիևը, հրաժարվելով վերադարձնել հայ գերիներին, փորձում է առավելագույնը կորզել Հայաստանից։ Նրա խոսքով՝ Ալիևի պատկերացմամբ ՝գերիների պատճառով Հայաստանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վրա ճնշումը կմեծանա, և նա ավելի զիջող կդառնա։ Իսկ Ադրբեջանին անհրաժեշտ է, որ Մեղրիով և Սեփանակերտ-Գորիսով միջանցք ստանա։
Քաղաքագետը գտնում է, որ Հայաստանի ղեկավարները պետք է գերիների հարցով դիմեն տարբեր երկրներին ու միջազգային տարբեր կառույցներին։ Նա շեշտում է, որ Ռուսաստանի Դուման գերիների վերադարձի մասին հայտարարություն չի արել, նույնը նաև միջազգային Amnesty international կազմակերպությունը, որն ուղղակի կապ ունի մարդու իրավունքների հետ։ Ա․Պապյանը պնդում է, որ Հայաստանը պետք է դիմի տարբեր երկրներին ու միջազգային կազմակերպություններին դրա համար ու հետևողական աշխատանք տանի։
«Մի բան ակնհայտ է՝ քանի դեռ միջազգային ուժեղ ճնշում չի եղել Ալիևի վրա, երբ նա վախենա իր վարկանիշի թուլացումից, գերիներին բաց չի թողնի»,- ասում է նա։
Ա․Պապյանը նաև գտնում է, որ գերիների հարցը լծակ է ոչ միայն Հայաստանի, այլ ՌԴ-ի դեմ։ Եվ այդ լծակով Ադրբեջանը վարկաբեկում է նաև ՌԴ-ին, քանի որ այդ երկիրն է նոյեմբերի 11-ի հրադադարի հայտարարության երաշխավորը։
Անդրադառնալով ներքաղաքական զարգացումներին՝ ասում է՝ գործող իշխանություններն ու նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «փոխադարձ պասերով են աշխատում»։
Ասում է՝ իշխանությունները Ռ․Քոչարյանի՝ իշխանության գալու սպառնալիքով պարտադրում են ժողովրդին ընտրություն կատարել Փաշինյանի ու նրա միջև։
«Այդպիսով Քոչարյանին տալիս են երկրորդ խաղացողի դերը, առաջինը Փաշինյանն է։ Եվ ժողովուրդը քվեն կտա Փաշինյանին, որովհետև ոչ թե հիացած է նրա քաղաքականությամբ, այլ որպեսզի նախկինները չգան։ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր իշխանության է Ռոբերտ Քոչարյանի շնորհիվ»,- հավելում է Ա․Պապյանը։

«Никол Пашинян и Роберт Кочарян работают, передавая пас друг другу»: Ара Папян (видео)
Поддержи А1+!Политолог Ара Папян говорит: Ильхам Алиев, отказываясь возвращать армянских пленных, пытается выудить максимум у Армении. По его словам, по представлению Алиева, из-за пленных давление на премьер-министра Никола Пашиняна в Армении увеличится, и он станет более уступчив. А Азербайджану необходимо получить коридор через Мегри и Степанакерт-Горис.
Политолог считает, что руководители Армении должны обращаться по вопросу пленных к различным странам и различным международным структурами. Он подчёркивает, что Российская Дума не сделала заявления о возвращении пленных, как и международная организация Amnesty international, которая имеет прямое отношение к правам человека. А. Папян утверждает, что Армения должна обратиться к различным странам и международным организациям и вести последовательную работу.
«Очевидно одно: пока на Алиева не будет сильного международного давления, когда он испугается ослабления своего рейтинга, он не отпустит пленных», - говорит он.
А. Папян также считает, что вопрос пленных – это рычаг не только против Армении, но и против РФ. И этим рычагом Азербайджан компрометирует и РФ, поскольку эта страна является гарантом заявления о прекращении огня от 11-го ноября.
Обратившись к внутриполитическим событиям, говорит: действующие власти и бывший президент Роберт Кочарян «работают, передавая пасы друг другу».
Говорят: власти, угрожая приходом к власти Р. Кочаряна, навязывают народу делать выбор между Пашиняном и им.
«Таким образом Кочаряну дают роль второго актора, первый – Пашинян. И народ даст голос Пашиняну не потому, что восхищён его политикой, а чтобы не пришли бывшие. Никол Пашинян сегодня находится во власти благодаря Роберту Кочаряну», - добавляет А. Папян.