Ucom-ը մեկ ամսով հյուրընկալել է ռուսաստանյան «CBOSS» ընկերության ուսնակներին
Ucom ընկերությունը մեկ ամսով հյուրընկալել է «CBOSS» ռուսաստանյան ՏՏ ընկերության ուսնակներ՝ Անդրեյ Դուդնիկովին, Իգոր Զլոբինին, Դարյա Սիմակովային, Դմիտրի Սիդակին, Անատոլի Նոսովին, ովքեր հնարավորություն էին ստացել ընկղմվելու տարբեր ստորաբաժանումների բիզնես գործունեության մեջ: Այցի նպատակն էր այն ռուս խոստումնալից երիտասարդների մասնագիտական զարգացումը, որոնք Անդրեյ Մորոզովի նորարարական նախաձեռնության շնորհիվ հավաքագրվել են «Ստեղծարար բանականություն» մրցույթի ուսանողական դասընթացներին մասնակցելու արդյունքում:
«Սա փորձի փոխանակման և համատեղ աշխատանքի շատ լավ հնարավորություն է թե՛ մեր թիմի, և թե՛ մեր գործընկերոջ երիտասարդ տաղանդների համար: Նշեմ, որ մեր ղեկավարներն արձանագրել են Ucom ժամանած ուսնակների ընկալունակության և կրթվելու բարձր մակարդակը, և մենք կդիտարկենք նման դասընթացների մասնակցելու հնարավորությունը նաև հայ մասնագետների համար», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
«Ստեղծարար բանականություն մրցույթի ուսանողական դասընթացները բացահայտում են ռուս երիտասարդության ներուժը, և մենք հետաքրքրությամբ նմանօրինակ միջոցառում Հայաստանում էլ կկազամակերպեինք։ Ես վստահ եմ, որ այստեղ կկարողանայինք մեր տեխնոլոգիաների միջոցով գտնել խոստումնալից երիտասարդների, որոնք հնարավորություն կստանային վստահորեն և արագ մեկնարկել իրենց մասնագիտական ուղին ինչպես Ucom-ում, այնպես էլ այլ ընկերություններում: Սա նման է սոցիալական վերելակի կամ նույնիսկ ուղղաթիռի: Արդեն հիմա երիտասարդները կարող են իրենց նախնական հայտերը ներկայացնել առցանց՝ Դասընթացների «10в» կոչվող էջում (սա ռուսերեն «գուգլեք»): Որքան շատ հայտեր ստանանք հիմա, այնքան շուտ մենք Ucom-ի հետ համատեղ նմանօրինակ մի միջոցառում կկազմակերպենք Հայաստանում», - նշել է «CBOSS» ընկերության նախագահ Անդրեյ Մոռոզովը։
«CBOSS» ընկերության ֆինանսական բաժինը ներկայացնող ուսնակ Իգոր Զլոբինը մեզ հետ զրույցում պատմել է, որ Ucom-ում գտնվելու ամբողջ ժամանակահատվածում ուսանել է տարբեր ստորաբաժանումներում՝ հաճախորդների սպասարկման, բիլինգի թիմերում, և նույնիսկ կարողացել է աշխատել  գովազդային բաժնում. «Ucom-ում աշխատակիցները բարեհամբույր են, բաց, նրանց հետ հաղորդակցվելը շատ հեշտ է, այստեղ աշխատանքն այնքան պարզ է, որ «վերադաս-ստորադաս» տարաբաժանումը չի զգացվում»:
Նշենք, որ «CBOSS»-ը հեռահաղորդակցության ոլորտում աշխատող ընկերություններին տրամադրում է բիլինգային լուծումներ, որոնք մասնագետների կարծիքով՝ բավականին գործառնական են, ճկուն, ունեն լայն կիրառություն: Բիլինգային համակարգն ավտոմատացված է, հաշվառում է բաժանորդին մատուցված ծառայությունների տեսակը, ծավալը, արժեքը, հաշվարկում է բաժանորդների փոխանցումներն ու վճարումները և տալիս է ընդհանրացված, այդ թվում` հաշվետվությունների համար պահանջվող արդյունքներ:

Интерны российской компании «CBOSS» провели месяц в UCOM
В течение месяца интерны российской ИТ-компании «CBOSS»: Андрей Дудников, Игорь Злобин, Дарья Симакова, Дмитрий Сидак и Анатолий Носов, - погружались в бизнес-деятельность различных подразделений компании Ucom. Визит был организован с целью развития перспективной росссийской молодежи, набранной с помощью студенческих стажировок Конкурса Созидательного Интеллекта – инновационной инициативы Андрея Морозова.
«Это прекрасная возможность обменяться опытом и поработать совместно, как для нашей команды, так и для молодых талантов нашего партнера. Отмечу, что наши руководители отметили очень высокую обучаемость приехавших к нам ребят и мы рассматриваем возможность проведения таких студенческих стажировок и для армянской молодежи», - отметил генеральный директор компании Ucom Ара Хачатрян
«Студенческие стажировки КСИ раскрывают потенциал российской молодежи, и нам было бы очень интересно провести такое мероприятие и в Армении. Я уверен, что здесь мы смогли бы при помощи наших технологий найти много перспективных ребят, которые получили бы возможность уверенного быстрого старта своей профессиональной карьеры как в Ucom, так и других интересных компаниях. Это работает как социальный лифт, или даже вертолет. Уже сейчас ребята могут подать свои предварительные заявки онлайн на странице Стажировки 10в (гуглите ее по-русски). Чем больше таких заявок будет подано сейчас, тем скорее мы совместно с Ucom организуем такое мероприятие в Армении», - сказал президент «CBOSS» Андрей Морозов
Игорь Злобин, интерн финансового отдела «CBOSS», в беседе с нами рассказал, что за время стажировки в Ucom успел побывать в различных подразделениях: в командах по обслуживанию клиентов,  биллинга, и даже сумел поработать  в отделе рекламы: «Сотрудники Ucom дружелюбны, открыты, с ними просто общаться, здесь работа организована так, что не чувствуется строгого деления на иерархии».
Следует отметить, что «CBOSS» предоставляет телекоммуникационным компаниям биллинговые решения, которые, по мнению экспертов, достаточно функциональные, гибкие, масштабируемые и имеют широкий спектр применения. Биллинговая система – это автоматизированная система, которая регистрирует тип, объем, стоимость услуг, предоставляемых абоненту, подсчитывает начисления и платежи абонентов и выдаёт обобщённые результаты, в том числе необходимые для отчетности.