Ինչո՞ւ է Թուրքիան այսքան շահագրգռված վերականգնելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները․ Հ․Սարաֆյան (տեսանյութ)
«Ինձ միշտ մտահոգել է այն հանգամանքը, որ մենք միշտ գերագնահատել ենք Թուրքիայի վտանգն ու միշտ թերագնահատել ենք Ադրբեջանի վտանգը։ Եվ հասանք այս օրվան։ Եվ ստեղծվեց մի տրամադրություն, թե մենք ի վիճակի չենք նստել ու բանակցել Թուրքիայի հետ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության ատենապետ Համբիկ Սարաֆյանը՝ անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա բանակցություններին։
ՍԴՀԿ ատենապետը նաև համոզված է, թե բանակցություններին Թուրքիան չի կարող մեզ որևէ պայման պարտադրել։ Եվ, եթե փորձի պայմաններ դնել ու Հայաստանին ստիպել ընդունել դրանք, ապա հայկական կողմը կարող  է խզել այդ հարաբերություններն ու վերադառնալ ելման կետին։
Անդրադառնալով Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին՝  նա շեշտեց, որ տարբեր երկրների կողմից այդ ողբերգական իրադարձություններն ընդունվել են սփյուռքում հայկական կազմակերպությունների, և ոչ թե ՀՀ իշխանությունների աշխատանքի շնորհիվ։
«Միակ բանը, որ հիշում եմ, նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ողջունում էր այս կամ այն երկրի կողմից Ցեղասպանության ընդունումը։ Ողջունելն ու քայլեր անելը տարբեր բաներ են»,- հավելեց Համբիկ Սարաֆյանը։

Почему Турция так заинтересована в восстановлении отношений с Арменией? А. Сарафян (видео)
Поддержи А1+!«Меня всегда беспокоило то обстоятельство, что мы всегда переоценивали угрозу Турции и всегда недооценивали угрозу Азербайджана. И дошли до сегодняшнего дня. И создалось настроение, что мы не в состоянии сесть и вести переговоры с Турцией», - сказал в беседе с «А1+» председатель Социал-демократической партии «Гнчакян» Амбик Сарафян, коснувшись переговоров Армения-Турция.
Председатель Социал-демократической партии «Гнчакян» также уверен, что Турция не может ставить нам какие-либо условия во время переговоров. И если она попытается поставить условия и заставить Армению принять их, армянская сторона может разорвать эти отношения и вернуться к исходной точке.
Коснувшись процесса признания Геноцида армян, он подчеркнул, что со стороны различных стран эти трагические события были восприняты разными странами благодаря работе армянских организаций в диаспоре, а не властям Армении.
«Единственное, что я помню это бывший министр иностранных дел Вардан Осканян приветствовал признание Геноцида той или иной страной. Приветствовать и делать шаги — это разные вещи», - добавил Амбик Сарафян.