Զախարովան Լաչինի միջանցքին այլընտրանքային ճանապարհի կառուցման մասին տեղեկատվություն դեռ չունի
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Լաչինի միջանցքին այլընտրանքային ճանապարհի կառուցման մասին տեղեկատվություն դեռ չունի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Զախարովան այս մասին նա ասել է ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում հայտնվել են կամրջի շինարարության լուսանկար, որը, ըստ հրապարակումների, դառնալու է Լաչինի միջանցքին որպես այլընտրանքային ճանապարհի հատված: Զախարովայից հետաքրքրվեցին՝ արդյոք իրականությանը համապատասխանում են պնդումները, թե շինարարությունը նախաձեռնել է ռուսական կողմը:
«Այս պահին այդ հարցի վերաբերյալ ես տեղեկատվություն չունեմ: Ես տեսել եմ հաղորդագրությունը, մենք այդ թեման հսկողության տակ ենք պահելու: Երբ կլինեն տվյալներ, ես դրանցով կկիսվեմ: Բայց, այս պահին դրանք չկան»,-ասել է  Զախարովան:
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ֆիքսվել էր, որ կողմերի համաձայնությամբ առաջիկա երեք տարիների ընթացքում պետք է որոշվի Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագիծ, որը կապահովի կապը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև, հետագայում այդ երթուղին պաշտպանելու համար ռուսական խաղաղապահ զորախմբը կտեղափոխվի այնտեղ:

Захарова пока не располагает информацией о строительстве альтернативной дороги Лачинскому коридору
Поддержи А1+!Официальный представитель МИД России Мария Захарова пока не располагает информацией о строительстве альтернативной дороги Лачинскому коридору.
Как сообщает Арменпресс, Захарова заявила об этом на брифинге, отвечая на вопрос о том, что в азербайджанских СМИ появилась фотография строительства моста, который, согласно публикациям, станет альтернативной дорогой Лачинскому коридору. Захарову спросили, соответствуют ли действительности утверждения о том, что строительство инициировано российской стороной.
«На данный момент у меня по этому вопросу отсутствует информация. Я видела сообщения, мы будем эту тему, естественно, держать на контроле. Как только будут какие-то данные, я с вами поделюсь, но на данный момент их нет», - сказала Захарова.