ԱՄՆ 50-ից ավելի կոնգրեսականներ Բայդենի վարչակազմին կոչ են արել դադարեցնել F- 16-երի վաճառքը Թուրքիային
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ-ի ավելի քան 50 կոնգրեսականներից բաղկացած երկկուսակցական խումբը միացել է Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնին և Գաս Բիլիրակիսին՝ ԱՄՆ Պետքարտուղարությունից և պաշտպանության նախարարությունից պահանջելով արգելափակելու չորրորդ սերնդի F-16 կործանիչների և արդիականացման սարքավորումների վաճառքը Թուրքիային:
Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը:
Փետրվարի 4-ին պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին և պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինին ուղղված նամակում ասվում է. «Մենք խստորեն կոչ ենք անում մերժել Թուրքիայի խնդրանքը՝ նոր F-16-երի և արդիականացման սարքավորումների վերաբերյալ, և անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել՝ Էրդողանի վարչակարգին պատասխանատվության ենթարկելու համար: Միացյալ Նահանգները չպետք է հետագայում որևէ աջակցություն ցուցաբերի Թուրքիայի զինված ուժերին, քանի դեռ նախագահ Էրդողանը շոշափելի քայլեր չի ձեռնարկել՝ դադարեցնելու իր ապակայունացնող գործողությունները և միջազգային իրավունքի խախտումները երկրում և արտերկրում»:
Նամակում շեշտվել է՝ նախադեպը ցույց է տալիս, որ Էրդողանը չի փոխի իր վարքագիծը, քանի դեռ ԱՄՆ-ն չի օգտագործել իր դիվանագիտական բոլոր գործիքները, այդ թվում՝ տնտեսական նպատակային պատժամիջոցները:
Բայդենի վարչակազմին ուղղված նամակը ստորագրել են կոնգրեսականներ Ջեյք Օչինկլոսը, Թոնի Կարդենասը, Ջուդի Չուն, Դեյվիդ Սիսիլին, Ջիմ Կոստան և այլք:
2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ինԹուրքիայի F-16 կործանիչը ՀՀ օդային տարածքում խոցել էր հայկական ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը, որի օդաչուն, ցավոք, զոհվել էր:

Более 50 конгрессменов США призвали Байдена остановить продажу Турции истребителей F-16
Поддержи А1+!Двухпартийная группа, состоящая из более чем 50 конгрессменов США, присоединилась к сопредседателю Комиссии по вопросам Армении в Конгрессе Фрэнку Паллоне и сопредседателю Комиссии по вопросам Греции Гасу Билиракису в оказании давления на госдепартамент и министерство обороны США с целью блокирования продажи американских истребителей нового поколения F-16 и комплектов для их модернизации режиму президента Турции Эрдогана. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки.
«Мы настоятельно призываем вас отклонить запрос Турции на новые F-16 и комплекты для их модернизации, а также принять немедленные меры, чтобы привлечь к ответственности режим Эрдогана. Соединенные Штаты не должны оказывать дальнейшую поддержку вооруженным силам Турции до тех пор, пока президент Эрдоган не предпримет ощутимых шагов, чтобы остановить свое дестабилизирующие действия и нарушения международного права внутри страны и за рубежом. Прецедент показывает, что он не изменит своего поведения, пока Соединенные Штаты не используют все свои дипломатические инструменты, включая адресные экономические санкции», - говорится в письме конгрессменов от 4 февраля, адресованном госсекретарю Энтони Блинкену и министру обороны Ллойду Остину.
Письмо в администрацию Байдена подписали конгрессмены Джейк Очинклосс, Тони Карденас, Джуди Чу, Дэвид Сесил, Джим Коста и другие.
29 сентября 2020 года турецкий истребитель F-16 сбил в воздушном пространстве Армении самолет Су-25 ВВС Армении, пилот которого, к сожалению, погиб.