Ադրբեջանը ցանկանում է կոնկրետ մի ճանապարհ բացել․ Ալեքսանդր Իսկանդարյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Այդ հակամարտությունն ընդհանրապես Ուկրաինայի մասին չէ։ Այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում, դա Ռուսաստանի փորձն է փոխելու եվրոպական անվտանգության համակարգի կառուցվածքը, ճարտարապետությունը։ Եվ այդ հակամարտությունն ավելի լուրջ է, քան Ուկրաինան է»,- «Ա1+»,-ի հետ զրույցում ասաց «Կովկասի ինստիտուտի» տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը, անդրադառնալով ռուս-ուկրաինական կամ ռուս-արևմտյան լարվածությանը։
Քաղաքագետի ներկայացմամբ, իր գործողություններով ՌԴ-ն ցանկանում է Արևմուտքին ստիպել, որ իր հետ հաշվի նստի։
«Փաստորեն, իր գործողություններում հետևյալն է ասում, եթե սա չարվի, եթե Արևմուտքին ցույց չտանք, թե մենք ինչի ենք պատրաստ, մեզ պարզապես չեն նկատի»,- ասում է նա։
Ա․Իսկանդարյանը նաև հավելում է, թե այդ հակամարտության արդյունքում ՌԴ-ն կարող է տակտիկական հաղթանակ ունենալ, բայց չի կարծում, որ ունի այն ռազմավարական հաղթանակի վերածելու ռեսուրս։
Անդրադառնալով 2020թ․ հրադադարի վերաբերյալ հայտարարության, տարածաշրջանի ապաշրջափակման վերաբերյալ դրույթին, քաղաքագետն ասում է՝ ադրբեջանական կողմը չի ցանկանում բացել բոլոր ճանապարհները։ Օրինակ՝ Իջևան-Ղազախ երկաթգիծը, փոխարենը համաձայնել է Մեղրիի եկաթգծի բացմանը։
«Խոսքը չի գնում բոլոր ճանապարհների բացման մասին, նրանք չեն ցանկանում բացել բոլոր ճանապարհները, ընդամենը հայտարարության մեջ է այդպես գրված։ Նրանք ցանկանում են բացել կոնկրետ մի ճանապարհ՝ Մեղրիով»,- ասում է Իսկանդարյանը և հավելում, որ դա էլ ցանկանում են ոչ այնքան Նախիջևանի, այլ Թուրքիայի հետ կապ ունենալու համար։

Азербайджан хочет открыть конкретную дорогу: Александр Искандарян (видео)
Поддержи А1+!«Этот конфликт - это вообще не про Украину. Суть того, что сейчас происходит, это попытка России изменить архитектуру конструкции европейской безопасности. И этот конфликт серьёзнее Украины», - сказал в беседе с «А1+» директор «Института Кавказа» Александр Искандарян, коснувшись российско-украинской или российско-западной напряжённости.
По представлению политологу, РФ своими действиями хочет заставить Запад считаться с ней.
«Фактически, она говорит своими действиями следующее: если не делать этого, если не показывать Западу на что мы готовы, нас просто не будут замечать», - говорит он.
А. Искандарян также добавляет, что в результате этого конфликта РФ может добиться тактической победы, но не думает, что ей хватит ресурсов для превращения её в стратегическую победу.
Коснувшись заявления о прекращении огня 2020г., положения о разблокировании региона, политолог говорит: азербайджанская сторона не хочет открывать все дороги. К примеру, железную дорогу Иджеван-Газах, вместо этого согласился на открытие Мегринской железной дороги.
«Речь не идёт об открытии всех дорог, они не хотят открыть все дороги, это всего лишь сказано в заявлении. Они хотят открыть одну конкретную дорогу – через Мегри», - говорит Искандарян и добавляет, что это они хотят не столько для связи с Нахиджеваном, сколько с Турцией.