Տեսանյութեր Հարցազրույց Մշակույթ
Ներսես Շնորհալու մահվան 850 տարելիցը ընդգրկվել է Յունեսկոյի հիշարժան տարեթվերի ցանկում և նախատեսված են տարբեր միջոցառումներ՝ գիտաժողով, հրատարակություն, ձեռագրերի ցուցադրություն։
«Ա1+»-ը զրուցել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանի հետ՝ նախատեսված միջոցառումների և այս տարվա ծրագրերի շուրջ։
«Բացի Նարեկացուց, իհարկե ոչ իրեն հավասար, բայց ունենք մեծություններ, որոնց, բացի գիտական աշխարհից, կարևոր է ավելի լայն ճանաչման արժանացնել և այս առումով տարելիցը դրան մեծապես կնպաստի ու մատենադարանը մեծ անելիքներ ունի»,- նշեց տնօրենը և հավելեց, որ գիտաժողովը կանցկացվի հոկտեմբերին։
Շուտով լույս կտեսնի «Արցախի և Ուտիքի ձեռագրական ժառանգությունը» պատկերագիրքը։ Անգլերեն լեզվով, քարտեզով շքեղ այս հրատարակությունը կարևոր է հանրահռչակման և ադրբեջանական կեղծ քարոզչամեքենայի դեմ պայքարելու համար», -ընդգծեց պարոն Տեր-Ղևոնդյանը։

Видео Интервью Культура
Матенадаран издаст иллюстрированную книгу против лживой азербайджанской пропагандистской машины (видео)
850-летняя годовщина смерти Нерсеса Шнорали включена в список памятных дат ЮНЕСКО, запланированы различные мероприятия: конференция, публикация, выставка рукописей.
«А1+» побеседовал с директором Матенадарана имени Месропа Маштоца Вааном Тер-Гевондяном о запланированных мероприятиях и программах на этот год.
«Помимо Нарекаци, конечно не равные ему, но у нас есть великие, которых, важно удостоить более широкой известности, кроме научного мира, и в этом плане годовщина этому будет во многом способствовать, и Матенадарану предстоит многое сделать», - отметил директор, добавив, что научная конференция пройдёт в октябре.
«Скоро выйдет в свет иллюстрированная книга «Рукописное наследие Арцаха и Утика». Это роскошное издание на английском языке, с картой очень важно для популяризации и борьбы с лживой азербайджанской пропагандистской машиной», - подчеркнул господин Тер-Гевондян.