Դա բացահայտում չէր, սպեկուլյացիա էր․ Բորիս Նավասարդյան (տեսանյութ)
«Եթե բանակցային իրավիճակն այնպես դասավորվի, որ Ադրբեջանը ստիպված լինի հրաժարվել անկլավներից, դրա դիմաց կարող է մեկ ուրիշ բան ուզել՝  իր համար ցանկալի ռեժիմը Մեղրիի միջանցքով։ Բանակցությունները ենթադրում են շատ լուրջ աշխատանք և հանդիպումներից առաջ, և հանդիպումներից հետո, և հանդիպումների արանքում ընկած ժամանակում։ Ադրբեջանը դա անում է, մենք պետք գոնե այստեղ սովորենք»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Երևանի Մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական բանակցություններին։
Նա կարծում է, որ բանակցություններից հետո ՀՀ իշխանությունների հայտարարությունները չեն խոսում այն մասին, որ մենք շատ լավ մշակված սցենար ունենք՝ գիտենք ինչի համար ենք գնում այդ հանդիպումներին, ինչ արդյունք ենք ստանում ամեն մի փուլից և ինչ պետք է անենք դրանից հետո։
Բ․Նավասարդյանը չի բացառում, որ կարող է նոր պատերազմ սկսվել, բայց կարծում է, որ ՀՀ իշխանությունները գերագնահատում են դրա հավանականությունը և չափից շատ զգուշավորություն են դրսևորում իրենց գործողություններում։
Ինչ վերաբերում է երեկ Ազգային ժողովում Մադրիդյան սկզբունքների վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, ասում է, դա բոլորովին էլ բացահայտում չէր․ «Կարծում եմ սպեկուլյացիա էր»։

Это была спекуляция: Борис Навасардян (видео)
«Если переговорная ситуация сложится таким образом, что Азербайджану придется отказаться от анклавов, он может захотеть взамен что-то другое – желаемый для себя режим через Мегринский коридор.  Переговоры предполагают очень серьёзную работу  и перед встречами, и после встреч, и между встречами. Азербайджан это делает, нам хотя бы тут нужно поучиться», – сказал в беседе с «А1+» президент Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян, коснувшись армяно-азербайджанских переговоров.
Он считает, что заявления властей РА после переговоров не говорят о том, что у нас есть очень хорошо разработанный сценарий: мы знаем, зачем идём на эти встречи, какой результат получаем от каждого этапа и что мы должны делать после.
Б. Навасардян не исключает возможности начала новой войны, но считает, что власти РА переоценивают её вероятность и проявляют в своих действиях чрезмерную осторожность.
Касательно вчерашнего заявления Никола Пашиняна в Национальном Собрании о Мадридских принципах, считает, что это отнюдь не было раскрытием: «Думаю, что это была спекуляция».