Վրաստանում հայտարարել են, որ կշարունակեն եվրաինտեգրացման ուղեգիծը, եթե երկրին թեկնածուի կարգավիճակ չտան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎրաստանը կշարունակի ԵՄ-ի հետ մերձեցման ուղեգիծը, եթե նրան Եվրամիության անդամի թեկնածուի կարգավիճակ չտրամադրեն: Հունիսի 13-ին այդ մասին լրագրողներին հայտնել Է «Վրացական երազանք – Ժողովրդավարական Վրաստան» կառավարող կուսակցության գլավոր քարտուղար, Թբիլիսիի քաղաքագլուխ Կախա Կալաձեն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եթե որոշումն այնպիսին լինի, որ մեզ չտրամադրեն (ԵՄ-ի անդամի – ծանոթ. խմբ.) թեկնածուի կարգավիճակ, մենք միեւնույն Է կշարունակենք եվրաինտեգրացման ուղեգիծը, որպեսզի լինենք մեծ ընտանիքի անդամը, որը կոչվում Է Եվրոպա եւ Եվրամիություն: Սակայն, ես կարծում եմ, որոշումը միեւնույն Է կլինի դրական»,- ասել Է Կալաձեն: Նա մեկ անգամ եւս անդրադարձել Է Եվրախորհրդարանի՝ հունիսի 9-ին ընդունած բանաձեւին՝ այն համարելով վիրավորական: Եվրախորհրդարանն ընդունել Է բանաձեւ Վրաստանում զանգվածային լրատվամիջոցների վիճակի մասին:
Փաստաթուղթը բովանդակում Է կոչ քննարկելու «Վրացական երազանք – Ժողովրդավարական Վրաստան» կառավարող կուսակցության հիմնադրի, Վրաստանի նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի դեմ անձնական պատժամիջոցների սահմանման հնարավորությունը՝ իբր վրցական ժողովրդավարության վրա բացասական ազդեցության պատճաով: Բանաձեւի հեղինակները նաեւ Վրաստանի իշխանություններին կոչ են անում ազատ արձակելու Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիին եւ «Մտավարի արխի» ընդդիմադիր հեռուստաալիքի նախկին գլխավոր տնօրեն Նիկա Գվարամիային:
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին մարտի 3-ին հայտ Է ուղարկել ԵՄ՝ Միության անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու համար: Դրան ի պատասխան ապրիլի 11-ին Եվրամիությունը Վրաստանին Է հանձնել հարցարան: Մայիսի 2-ին հանրապետությունը Եվրամիությանն Է ուղարկել լրացված փաստաթղթի առաջին մասը, իսկ մաիսի 10-ին՝ երկրորդ մասը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Грузии заявили, что продолжат курс евроинтеграции, если стране не дадут статус кандидата
Грузия продолжит курс сближения с ЕС, если даже ей не предоставят статус кандидата в члены Евросоюза. Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщил журналистам генеральный секретарь правящей партии "Грузинская мечта - Демократическая Грузия", мэр Тбилиси Каха Каладзе.
"Если решение будет таковым, что нам не предоставят статус кандидата (в члены ЕС - прим. ТАСС), мы все равно продолжим путь евроинтеграции для того, чтобы попасть в большую семью, которая называется Европой и Евросоюзом. Однако я думаю, что решение все равно будет положительным", - сказал Каладзе.
Он еще раз коснулся темы резолюции Европарламента, принятой 9 июня, назвав ее оскорбительной.
Европарламент принял резолюцию о положении СМИ в Грузии. В документе присутствует призыв рассмотреть возможность введения персональных санкций против основателя правящей партии "Грузинская мечта - Демократическая Грузия", бывшего премьер-министра Бидзины Иванишвили из-за якобы негативного влияния на грузинскую демократию. Авторы резолюции также призывают грузинские власти освободить экс-президента Грузии Михаила Саакашвили и бывшего гендиректор оппозиционного телеканала "Мтавари архи" Нику Гварамию.
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили 3 марта направил заявку в ЕС для получения страной статуса кандидата на вступление в сообщество. В ответ на это 11 апреля Евросоюз передал Грузии опросник. 2 мая республика направила Евросоюзу первую часть заполненного документа, а 10 мая - вторую.