ՀԱՊԿ-ի մոնիթորինգային առաքելությունն ընդամենը ժամանակ շահելու համար է․ Արմեն Պետրոսյան (տեսանյութ)
«Դա որպես դիրքորոշում է այս պարագայում, և առարկայական քայլերի պատրաստակամություն գոնե առայժմ չի նկատվում։ Այստեղ նաև հարց է առաջանում, թե ի՞նչ է արել Հայաստանը, որ Իրանն ինչ-որ քայլի դիմի»,-«Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց տարածաշրջանի հարցերով փորձագետ Արմեն Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով Իրանից հնչող այն հայտարարություններին, թե հայ-իրանական սահմանի անձեռնմխելիությունը կարմիր գիծ է իրենց համար։
Փորձագետը գտնում է, որ Իրանը Հայաստանին ուղիղ աջակցություն չի կարող ցուցաբերել, քանի որ կաշկանդված է տարածաշրջանում այլ պետությունների ազդեցությունից։ Ինչ վերաբերում է տարածված տեղեկությանը, թե Իրանը ամրապնդել է Հայաստանի հետ սահմանը՝ ասում է զորաշարժը գուցե չկա, բայց դա ուղերձ էր, որ կարող է լինել։
Ինչ վերաբերում է Հայաստան ՀԱՊԿ-ի մոնիթորինգային առաքելության այցին, Արմեն Պետրոսյանն ասում է, դա ընդամենը ժամանակ շահելու քայլ էր, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը հանդարտացվի, որ այդ կառույցը վերջնականապես չհեղինակազրկվի, և ՀՀ համար առարկայական չդառնա կառույցից դուրս գալու հարցը։
«ՀԱՊԿ-ից դուրս գալուց 5 րոպե առաջ պետք է ունենանք այլ անվտանգային համակարգի հետ հարաբերություններ հաստատելու փաստաթուղթ»,- հավելում է նա։

Мониторинговая миссия ОДКБ только для того, чтобы выиграть время: Армен Петросян (видео)
Поддержи А1+!«Это как позиция в этом случае, и готовности к предметным шагам по крайней мере пока не заметно. Здесь также возникает вопрос, что сделала Армения, чтобы Иран прибег к каким-нибудь шагам?», - сказал в беседе с «А1+» эксперт по региональным вопросам Армен Петросян, коснувшись звучащих из Ирана заявлений, что неприкосновенность армяно-иранской границы является для них красной линией.
Эксперт считает, что Иран не может оказать Армении прямую поддержку, так как скован влиянием других государств в регионе. Касательно распространённой информации, что Иран укрепил границу с Арменией, говорит, передвижения войск, возможно, нет, но это было посланием, что может быть.
Касательно визита в Армению мониторинговой миссии ОДКБ, Армен Петросян говорит, что это – всего лишь шаг, чтобы выиграть время, чтобы ситуация на армяно-азербайджанской границе окончательно успокоилась, чтобы эта структура окончательно не лишилась авторитета, и для РА не стал предметным вопрос выхода из структуры.
«За 5 минут до выхода из ОДКБ у нас должен быть документ по установлению отношений с другой системой безопасности», - добавил он.