Վահագն Խաչատուրյանը Սոֆիայի Սուրբ Կլիմենտ Օխրիդսկի պետական համալսարանում հանդես է եկել դասախոսությամբ (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Բուլղարիա կատարած պետական այցի շրջանակում դասախոսությամբ է հանդես եկել Սուրբ Կլիմենտ Օխրիդսկի պետական համալսարանում։
«Հայաստանի տնտեսություն. Առերեսվելով համընդհանուր և տարածաշրջանային մարտահրավերներին» խորագիրը կրող դասախոսությամբ նախագահը մասնավորապես անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը, տեսլականին և գրավչությանը:
Անդրադառնալով արտաքին տնտեսական կապերին Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ Հայաստանի տնտեսությունը սերտորեն ինտեգրված է Ռուսաստանի տնտեսության հետ՝ պայմանավորված նաև նրանով, որ 2013 թվականից Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ է, սակայն միևնույն ժամանակ նախագահն ընդգծել է, որ դա չի խանգարում Հայաստան ԵՄ ակտիվ համագործակցությանը։
Դասախոսության ընթացում նախագահն անդրադարձել է նաև ընթացիկ տարում Հայաստանի տնտեսական աճի տեմպերին և դրանց պատճառներին, որոնք կապված են նաև մասնավորապես Ռուսաստանից, Բելառուսից և Ուկրաինայից աշխատուժի և ընկերությունների ներհոսքի հետ: Նախագահի խոսքով՝ Հայաստանի հարկային դաշտի և ֆինանսաբանկային համակարգի բարենպաստ պայմանները հավելյալ խթան են օտարերկրյա ներդրողների և ձեռնարկությունների համար:
Նախագահ Խաչատուրյանը նշել է, որ Հայաստանը մշտապես առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառին, օտարերկրյա ընկերություններին և ներդրումներին և գործուն քայլեր է ձեռնարկում դրանք առավել բարենպաստ և գրավիչ դարձնելու ուղղությամբ։

Ваагн Хачатурян выступил с лекцией в Софийском университете имени святого Климента Охридского (видео)
Президент Республики Армении Ваагн Хачатурян в рамках государственного визита в Болгарию выступил с лекцией в Софийском университете имени святого Климента Охридского.
В ходе лекции на тему «Экономика Армении: Перед лицом глобальных и региональных вызовов» президент особо коснулся экономического развития, видения и привлекательности Армении.
Коснувшись внешнеэкономических связей, Ваагн Хачатурян отметил, что экономика Армении тесно интегрирована с экономикой России, в том числе в связи с тем, что Армения с 2013 года является членом ЕАЭС, но в то же время президент подчеркнул, что это не мешает активному сотрудничеству между Арменией и ЕС.
В ходе лекции президент коснулся также темпов экономического роста Армении в текущем году и их причин, которые также связаны с притоком рабочей силы и компаний из России, Белоруссии и Украины. По словам президента, благоприятные условия налоговой сферы и финансово-банковской системы Армении являются дополнительным стимулом для иностранных инвесторов и предприятий.
Президент Хачатурян отметил, что Армения всегда уделяет особое внимание сфере высоких технологий, иностранным компаниям и инвестициям и предпринимает активные шаги, чтобы сделать их более благоприятными и привлекательными.