ՀՀ ՄԻՊ-ը ԱՄՆ Պետքարտուղարի փոխտեղակալին ներկայացրել է Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունները
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը դեկտեմբերի 5-ին Վաշինգտոնում հանդիպել է ԱՄՆ Պետքարտուղարի Եվրոպական ու Եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնի հետ։ Հայտնում է ՄԻՊ մամուլի ծառայությունը։
Պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել հայ ռազմագերիների հայրենադարձման ուղղությամբ Պետդեպարտամենտի կողմից գործադրվող ջանքերի համար և ներկայացրել է այն դժվարություններն ու ապրումները, որով անցնում են ընտանիքները՝ նկատի ունենալով նաև տեղեկատվական սադրիչ այն միջավայրը, որը ստեղծվում է ադրբեջանական կողմից։
Փոխտեղակալ Օլսոնը նշել է, որ իրենք շարունակում են աշխատել բազմաթիվ հումանիտար հարցերի լուծման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ռազմագերիների վերադարձի, անհետ կորած անձանց ճակատագրերի պարզման և այլն։
Քրիստիննե Գրիգորյանը փոխտեղակալին ներկայացրել է Պաշտպանի հաստատության արտահերթ զեկույցները, որոնցում փաստագրել ու վերլուծել են սեպտեմբերի 13-14-ին ադրբեջանական հարձակման ընթացքում ու դրանից հետո տեղի ունեցած մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները, հարձակման ենթարկված համայնքներում ապրող մարդկանց հումանիտար խնդիրները, պատերազմական հանցագործության այն փաստերը, որոնք Պաշտպանի աշխատակազմը հաստատել է հատուկ մեթոդաբանությամբ, ինչպես նաև հայերնադարձված ռազմագերիների վկայությունների հիման վրա կատարված հետևությունները Ադրբեջանում իրենց պահման ընթացում խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի փաստերի մասին։
Պաշտպանը կարևորել է կատարված հանցանքների համար պատասխանատուների պատասխանատվության ու պատժի անխուսափելիության հարցը՝ անկախ նրանից, թե ինչ ազգություն ունի հանցագործը։
Էրիկա Օլսոնը կարևորել է Պաշտպանի հաստատության աշխատանքը և շնորհակալություն հայտնել կարևոր տեղեկությունները ժամանակին ու անաչառ կերպով ներկայացնելու համար։

Омбудсмен РА представила заместителю помощника госсекретаря США факты военных преступлений, совершённых Азербайджаном
Омбудсмен Армении Кристине Григорян 5 декабря в Вашингтоне встретилась с заместителем помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Эрикой Олсон.
Кристине Григорян поблагодарила за усилия Госдепартамента в направлении возвращения армянских военнопленных и представила состояние и переживания семей пленных, учитывая и провокационную информационную среду, созданную азербайджанской стороной.
Эрика Олсон отметила, что они продолжают работу над решением многих гуманитарных вопросов, включая и возвращение военнопленных, выяснение судеб без вести пропавших и др.
Омбудсмен представила заместителю помощника госсекретаря США доклады Офиса ЗПЧ, в которых задокументированы и проанализированы непрекращающиеся нарушения прав человека во время и после нападения Азербайджана 13-14 сентября, гуманитарные проблемы людей, проживающих в подвергшихся нападению общинах, факты военных преступлений, подтвержденные сотрудниками ЗПЧ и показания возвращенных военнопленных о пытках и бесчеловечном обращении во время их пребывания в Азербайджане.
Омбудсмен подчеркнула важность привлечения к ответственности за совершенные преступления и необходимости наказания, независимо от национальности преступника.
Эрика Олсон оценила работу ЗПЧ и поблагодарила за своевременную и беспристрастную подачу важной информации.