2023 թվականի հունվարի 1-ից բոլոր իրավաբանական անձինք պարտավոր են ներկայացնել իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարագիր
Աջակցիր «Ա1+»-ին2023 թվականի հունվարի 1-ից բոլոր իրավաբանական անձինք (անկախ կազմակերպաիրավական տեսակից) պարտավոր են Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալություն ներկայացնել իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարագիր։
Նշված պարտավորության ժամկետը լրանում է 2023 թվականի մարտի 1-ին։
Իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձի կողմից օրենքով սահմանված ժամկետում իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկություններ չներկայացնելը` համաձայն Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 169.29 հոդվածի, առաջացնում է վարչական պատասխանատվություն։
Տեղեկացնում ենք, որ նախորդ տարիներին հայտարարագիր ներկայացրած անձինք ևս մինչև փետրվարի 20-ը պարտավոր են ներկայացնել տեղեկատվություն՝ նախորդ հայտարարագրում նշված տեղեկությունների արդիականության մասին կամ պետք է ներկայացնեն փոփոխված հայտարարագիր։
Համապատասխան տեղեկությունները սահմանված ժամկետում չներկայացնելը ևս առաջացնում է վարչական պատասխանատվություն։

С 1 января 2023 года все юридические лица обязаны подавать декларацию о бенефициарных собственниках
Поддержи А1+!С 1 января 2023 года все юридические лица (независимо от организационно-правовой формы) обязаны подавать в Агентство государственного реестра юридических лиц декларацию о реальных бенефициарах (бенефициарных собственниках).
Срок указанного обязательства истекает 1 марта 2023 года.
Непредставление сведений о реальных бенефициарных лицом, на которое возложена обязанность по подаче декларации о бенефициарных собственниках, в установленный законом срок в соответствии со статьей 169.29 Кодекса об административных правонарушениях влечет за собой административную ответственность.
Сообщается, что лица, подавшие декларацию в предыдущие годы, также обязаны до 20 февраля представить информацию об актуальности сведений, указанных в предыдущей декларации, либо должны подать измененную декларацию.
Непредставление соответствующей информации в указанный срок также влечет за собой административную ответственность.