Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծում արձանագրվել է վթար․ Ադրբեջանը թույլ չի տալիս կազմակերպել վերականգնողական աշխատանքներ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍույն թվականի հունվարի 9-ին` ժամը 14։35-ին, Գորիս-Ստեփանակերտ 110 կՎ Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծի 33-րդ կմ-ում արձանագրվել է վթար։ Ըստ սարքավորումներով արձանագրված տվյալների` վթարը գտնվում է Աղավնո-Բերձոր հատվածում։ Հայտնում է Արցախէնորգո-ն։
Ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով նշված հատվածում այս պահի դրությամբ հնարավոր չէ իրականացնել շրջայց և կազմակերպել վթարավերականգնողական աշխատանքներ, ուստի որոշում է կայացվել հանրապետության էլեկտրամատակարարումը իրականացնել տեղական արտադրող կայանների միջոցով՝ համապատասխան սահմանափակումներով։
Ելնելով տվյալ իրավիճակից` Հանրապետությունում հունվարի 10-ից իրականացվում են հովհարային անջատումներ, որոնց մասին պարբերաբար կարող եք տեղեկանալ «Արցախէներգո» ՓԲԸ կայքից (artsakhenergo.am) և ֆեյսբուքյան էջից ( https://www.facebook.com/profile.php?id=100088251438925 ), ինչպես նաև հանրային հեռուստատեսության և ռադիոյի հայտարարություններից։
Հավանական լրացուցիչ անջատումներից խուսափելու նպատակով, խնդրում ենք հնարավորինս խնայողաբար օգտագործել էլեկտրաէներգիան։

На единственной высоковольтной линии, питающей Арцах из Армении, зафиксирована авария: Азербайджан не позволяет проводить работы по восстановлению
Поддержи А1+!9 января в 14:35 на 33 км единственной высоковольтной линии Горис-Степанакерт в 110 кВ, питающей Арцах из Армении, была зафиксирована авария. Сообщение по этому поводу распространило «Арцахэнерго», уточнив, что по данным, зафиксированным аппаратурой, авария произошла на участке Агавно-Бердзор.
«В связи с деструктивной позицией азербайджанской стороны в настоящее время нет возможности провести обход и организовать в указанном районе аварийно-восстановительные работы, поэтому принято решение о подаче электроэнергии в республику посредством местных электростанций с соответствующими ограничениями.
Исходя из данной ситуации, с 10 января в республике проводятся веерные отключения электоэнергии, о которых можно регулярно узнавать на сайте ЗАО “Арцахэнерго” (artsakhenergo.am) и на странице в Facebook, а также из объявлений общественного телевидения и радио.
Во избежание возможных дополнительных отключений просим использовать электроэнергию максимально экономно», - говорится в сообщении.