Պուտինը հասկացավ, որ ի դեմս Ալիևի, մեր դեմ ուղղված այդ գործիքը չի կարող ազատ օգտագործել․ Ստ․Գրիգորյան (տեսանյութ)
«Ռուսաստանը չի համարձակվի դիմադրել Եվրոպական քաղաքացիական առաքելությանը» նշում է քաղաքագետ  Ստեփան Գրիգորյանը, անդրադառնալով ՌԴ ԱԳՆ-ի այն հայտարարությանը, որ Եվրամիության ներկայացուցիչների հայտնվելը Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում, կարող է միայն աշխարհաքաղաքական առճակատում բերել տարածաշրջան և սրել առկա հակասությունները:
Ըստ Գրիգորյանի՝ Ալիևը բացատրում է Պուտինին, որ չի կարող շարունակել, պետք է հետ կանգնել։ Քաղաքագետը նշում է, որ Եվրամիության ներկայացուցիչների գործունեությունը Հայաստանում կզսպի Ռուսաստանին և Ադրբեջանին  «Պուտինը հասկացավ, որ ի դեմս Ալիևի, մեր դեմ ուղղված այդ գործիքը չի կարող ազատ օգտագործել»։
Գրիգորյանը կարծում է նաև, որ  ԱՄՆ-ն ողջունում է Հվ Կովկասում Եվրամիության դիտորդներին, քանի որ այդ գործում  ակտիվ է Ֆրանսիան «ԱՄՆ-ի համար ՀՎ կովկասում Ֆրանսիան ավելի կարևոր է, քան Թուրքիան»։
Նա կարևոր համարեց, որ Հայաստանը հնարավորինս կասեցնի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին «ՀԱՊԿ-ի մեջ լինելը նոր վտանգներ է ստեծում։ Սառեցրե՛ք անդամակցությունը կամ դո՛ւրս եկեք»։
Հարցին, թե արդյոք դա ՌԴ-ին դեմ քայլ չի լինի և ինչ կարող ենք այդ դեպքում սպասել, Ստեփան Գրիգորյանը պատասխանեց «Չեմ կարծում, որ նույնիսկ Պուտինի պես ռեժիմը կհամարձակվի այդ աստիճանի հայ ժողովրդի դեմ դուրս գալ»։

Путин понял, что в лице Алиева он не может свободно использовать этот инструмент против нас: Ст. Григорян (видео)
«Россия не посмеет сопротивляться Европейской гражданской миссии», –  констатирует политолог Степан Григорян, ссылаясь на заявление МИД России о том, что появление представителей Евросоюза в приграничных районах Армении может лишь внести геополитическую конфронтацию в регион и обострить существующие противоречия.
По словам Григоряна, Алиев объясняет Путину, что он не может продолжать, он должен отступить. Политолог отмечает, что деятельность представителей Евросоюза в Армении будет сдерживать Россию и Азербайджан: «Путин понял, что в лице Алиева он не может свободно использовать этот инструмент против нас».
Григорян также считает, что США приветствуют наблюдателей Евросоюза на Южном Кавказе, потому что Франция активна в этом вопросе: «Для США на Южном Кавказе Франция важнее Турции».
Он посчитал важным, чтобы Армения максимально приостановила членство в ОДКБ: «Нахождение в ОДКБ создает новые опасности. Заморозьте членство или выходите».
На вопрос, не станет ли это шагом против РФ и чего в таком случае ожидать, Степан Григорян ответил: «Я не думаю, что даже такой режим, как путинский, осмелится пойти против армянского народа до такой степени».