ՀՀ առողջապահության նախարարն ու ԱՀԿ գլխավոր տնօրենը քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Հեբրեյեսուսի հետ և ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված ներկայիս իրավիճակը:
Ինչպես տեղեկանում ենք Առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, ակնկալելով ԱՀԿ աջակցությունը հումանիտար ճգնաժամը հաղթահարելու համար` քննարկվել են հետևյալ կետերը.
- առաքելություն` տեղում իրավիճակը գնահատելու,
- անհրաժեշտ բժշկական պարագաներ և դեղորայք հասցնելու հնարավորությունը,
- ԱՀԿ հստակ դիրքորոշումը` իրավիճակի առնչությամբ:
Նախարարը նշել է, որ 51-րդ օրն է, ինչ Արցախ տանող միակ ճանապարհը փակ է, շարունակում են գազի, էլեկտրաէներգիայի, համացանցի անջատումները, ինչի պատճառով պլանային վիրահատությունները դադարեցված են և հետաձգվում են:
Մինչ օրս ծայրահեղ ծանր վիճակում 59 պացիենտ Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ տեղափոխվել է Հայաստան` կենսական բուժօգնություն ստանալու: Նշել է նաև, որ շրջափակման և ժամանակին բուժօգնություն չստանալու հետևանքով մեկ պացիենտ մահացել է:
Անահիտ Ավանեսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Հանս Կլյուգեին` Գործադիր Խորհրդի նիստի ճեպազրույցի ժամանակ հարցին անդրադառնալու համար:
Իրավիճակի առնչությամբ ԱՀԿ գլխավոր տնօրենն իր մտահոգությունն է հայտնել և խոստացել համատեղ աշխատանքի միջոցով գտնել լուծումներ:
Նախարարը շեշտել է, որ կպահպանվի ԱՀԿ-ի հետ մշտական կապը` իրադարձությունների զարգացման մասին տեղեկացնելու և ԱՀԿ-ի կողմից նշված երեք ուղղություններով առաջընթաց գրանցելու հարցում:

Министр здравоохранения РА и генеральный директор ВОЗ обсудили ситуацию в Арцахе, возникшую вследствие блокады Азербайджана Лачинского коридора
Поддержи А1+!Министр здравоохранения РА Анаит Аванесян провела телефонный разговор с генеральным директором Всемирной организации здравоохранения Тедросом Адханом Гебрейесусом и представила текущую ситуацию в Арцахе, возникшую вследствие блокады Азербайджана Лачинского коридора.
В целях получения содействия ВОЗ для преодоления гуманитарного кризиса были обсуждены следующие вопросы:
Отправка миссии для оценки ситуации на месте;
Возможность доставки необходимых медицинских принадлежностей и медикаментов;
Четкая позиция ВОЗ в отношении к ситуации.
Министр отметила, что единственная дорога, ведущая в Арцах, закрыта уже 51-й день, продолжаются отключения газа, электричества и интернета, из-за чего все запланированные работы останавливаются и откладываются.
На сегодняшний день при посредничестве Красного Креста в Армению для оказания жизненно необходимой медицинской помощи перевезено 59 пациентов, находящихся в критическом состоянии. Она также отметила, что один пациент скончался в результате неполучения своевременной медицинской помощи по причине блокады.
Анаит Аванесян поблагодарила руководителя Европейского регионального офиса ВТО Ханса Клюге, за обращение к этому вопросу в ходе брифинга и на заседании Исполнительного совета.
Гендиректор ВОЗ выразил обеспокоенность ситуацией и обещал найти решения путем совместной работы.
Министр подчеркнула, что будет поддерживаться постоянный контакт с ВОЗ для информирования о развитии событий и регистрации прогресса по вопросам, указанным ВОЗ.