Հայաստանը պատասխանել է Երասխի գործարանի վերաբերյալ Ադրբեջանի նամակին
Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարարությունը ստացել է Ադրբեջանի նամակը Երասխում կառուցվող մետաղաձուլարանի վերաբերյալ և պատասխանել դրան։ Հայաստանը պատասխան նամակում հերքել է Ադրբեջանի մեղադրանքները, թե գործարանը կառուցվում է բնապահպանական նորմերի խախտումներով և իր հերթին պահանջել, որպեսզի Ադրբեջանը դադարեցնի անօրինական ուժի կիրառումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա։
Ինչպես «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարարի մամուլի քարտուղար Անի Հակոբյանը, Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում է Երասխում մետաղաձուլարանի գործարանի կառուցման ընթացքում Անդրսահմանային ենթատեքստում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման մասին կոնվենցիայի դրույթները չպահպանելու մեջ:
«Մենք պատասխանել ենք մեղադրանքին ու նշել, թե գործարանն ինչ չափորոշիչներով է գործելու: Գործարանը չի կառուցվում որևէ խախտմամբ։ Հայաստանը պահանջում է, որ Ադրբեջանը դադարեցնի անօրինական ուժի կիրառումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա՝ կրակելով շինհրապարակի ուղղությամբ, քանի որ դրա հետևանքով վնաս է հասցվել աշխատակիցներին, նյութական կորուստներ կան: Այդ վարքագիծը կոպտորեն խախտում է հենց նրանց մատնանշած Կոնվենցիայի հոդվածներից որոշները, իսկ Հայաստանը հավատարիմ է միջազգային ստանձնած բոլոր պարտավորություններին»,-նշել է նա:
Շրջակա միջավայրի նախարարության մամուլի խոսնակը հավելել է, որ նամակի բովանդակությունը Կոնվենցիայի շրջանակում է և հենց այդ Կոնվենցիայի շրջանակում էլ պատասխանել են նամակին:
Շրջակա միջավայրի նախարարությունից «Արմենպրես»-ին տրամադրել են նախարար Հակոբ Սիմիդյանի պատասխան նամակը, որտեղ ասված է.
«Ի պատասխան ձեր գրության` Հայաստանի Հանրապետության Արարատի մարզի Երասխ գյուղում կառուցվող մետալուրգիական գործարանի՝ Անդրսահմանային ենթատեքստում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման մասին Կոնվենցիայի (Էսպո) ներքո «անդրսահմանային վնասակար ազդեցության վերաբերյալ արդյունավետ խորհրդակցությունների անցկացումն ապահովելու նպատակով բավարար տեղեկատվության փոխանակման»՝ Հայաստանին ուղղված դիմումի վերաբերյալ հայտնում եմ, որ՝
Հայաստանը չի համարում, որ  Էսպո Կոնվենցիայի 3 (1) համաձայն պարտավոր է Ադրբեջանին ծանուցել, կամ նույն Կոնվենցիայի 3 (7) հոդվածի համաձայն Ադրբեջանի հետ տեղեկատվության փոխանակում իրականացնել նախատեսվող գործունեության վերաբերյալ։
3 (1) հոդվածը պահանջում է, որպեսզի նախատեսվող գործունեության վերաբերյալ ծագման Կողմը, ծանուցի այն Կողմին, որն իր կարծիքով կարող է ազդեցության ենթարկված Կողմ հանդիսանալ, միայն երկու պայմանների առկայության դեպքում՝ (i) նախատեսվող գործունեությունը նշված է Կոնվենցիայի Հավելված  I-ում, և (ii) այն «զգալի անդրսահմանային վնասակար ազդեցություն ունեցող գործունեություն է»։ Պայմաններից որևէ մեկն առկա չէ։
Նախատեսվող գործունեությունը՝ փոքր ծավալների սև մետաղի ջարդոնի վերամշակում է բացառապես էլեկտրականությամբ աշխատող ինդուկցիոն վառարանի կիրառմամբ, ինչը չի հանդիսանում Կոնվենցիայի Հավելված I-ում նշված գործունեության տեսակ։
Ինքը Ադրբեջանը չի պարզաբանել, թե Հավելված I-ի որ կետին է առնչվում նախատեսվող գործունեությունը։ Համապատասխանաբար, Կոնվենցիայի  3 (7) գործընթացը, ինչի վրա հղում է կատարում Ադրբեջանը և որը կիրառելի է այն դեպքերի համար, երբ Կոնվենցիայի 3 (1) հոդվածի համապատասխան ծանուցում չի իրականացվել, չի վերաբերվում Հայաստանում նախատեսվող գործունեության տեսակին։
Ավելին, ի պատասխան Ադրբեջանի էկոլոգիայի և բնական ռեսուրսների նախարարի 2023թ․ հունիսի 7-ի հայտարարության, որտեղ նշվում էր, որ Երասխի գործարանի շահագործումը բացասական ազդեցություն կունենա շրջակա միջավայրի վրա, Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարությունը հստակ նշել է, որ գործարանը կառուցվում է բոլոր բնապահպանական ստանդարտներին և պահանջներին համապատասխան։  Դրա վերաբերյալ հավաստիացումներ են տրվել նաև գործարանի սեփականատեր հանդիսացող «GTB Steel» LLC ընկերության կողմից, որտեղ նշվել է, որ կներդրվեն ժամանակակից տեխնոլոգիաներ՝ շրջակա միջավայրի վրա հնարավոր բոլոր բացասական ազդեցությունները բացառելու նպատակով։
Հետևաբար, գործարանի «շինարարական աշխատանքներն անհապաղ դադարեցնելու» վերաբերյալ  Ադրբեջանի պահանջի համար Էսպո Կոնվենցիայի համապատասխան որևէ հիմք առկա չէ։
Ելնելով վերոգրյալից՝ Հայաստանը պահանջում է, որպեսզի Ադրբեջանը դադարեցնի անօրինական ուժի կիրառումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա՝ կրակակոծելով շինհրապարակի ուղղությամբ։ Ադրբեջանի գործողությունները ծանր վնասվածք են հասցրել երկու անմեղ աշխատակցի, ինչպես նաև զգալի նյութական կորուստներ պատճառել։ Ադրբեջանի վարքագիծը կոպտորեն խախտում է Էսպո Կոնվենցիայի 15 Հոդվածով ամրագրված պարտավորությունը, այն է՝ «Կողմերի միջև ծագած վեճի դեպքում, Կողմերը ձգտում են այն կարգավորել բանակցությունների միջոցով կամ ցանկացած այլ եղանակով` իրենց հայեցողությամբ:
Հայաստանը պահպանում է միջազգային իրավունքով նախատեսված իր բոլոր իրավունքները»։
Երասխում կառուցվում է հայ-ամերիկյան մետաղի ձուլման խոշոր գործարան՝ 70 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրմամբ։ Ադրբեջանը պարբերաբար թիրախավորում, գնդակոծում է գործարանի տարածքը՝ խոչընդոտելով շինարարական աշխատանքները: Գործարանի սեփականատեր ամերիկյան «ՎԻՐՏՈՒԱԼ ՖՈՆԴԻՆԳ» և «ՍԻԷՍԻ ԳԼՈԲԱԼ ԻՆՎԵՍԹՄԵՆԹՍ» ՍՊ ընկերությունները Ադրբեջանի կողմից գնդակոծությունների վերաբերյալ տարածած հայտարարությունում ընդգծել էին, որ անզեն բանվորերի ուղղությամբ կրկին կրակահերթ արձակելու պարագայում ընկերությունները դա կդիտեն ուղիղ հարված ամերիկյան կապիտալի ուղղությամբ, որը ոչ թե բնապահպանական շարժառիթ ունի, այլ զուտ քաղաքական որոշում է: Գործարանի տարածքում նաև բարձրացվել էին Հայաստանի և ԱՄՆ-ի դրոշները:

Армения ответила на письмо Азербайджана о заводе в Ерасхе
В Министерство окружающей среды Армении поступило письмо Азербайджана, касающееся строящегося в Ерасхе металлургического завода. В ответном письме Армения опровергла обвинения Азербайджана в том, что завод строится с нарушением экологических норм и, в свою очередь, потребовала от Азербайджана прекратить незаконное применение силы на суверенной территории Армении.
Как сообщила корреспонденту «Арменпресс» пресс-секретарь Министерства окружающей среды Армении Ани Акопян, Азербайджан обвиняет Армению в несоблюдении положений Конвенции об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте при строительстве металлургического завода в Ерасхе.
«Мы ответили на обвинение и упомянули стандарты, по которым будет работать завод. Завод не строится с нарушениями. Армения требует, чтобы Азербайджан прекратил применение незаконной силы на суверенной территории Армении, ведя стрельбу в направлении строительной площадки, в результате чего уже пострадали рабочие, и есть материальные убытки. Статьи Конвенции, на которые они указали, грубо нарушает именно поведение Азербайджана, а Армения привержена всем международным обязательствам», - подчеркнула она.
Представитель Министерства окружающей среды добавила, что содержание письма соответствовало Конвенции, и они также ответили на письмо в рамках Конвенции.
Министерство окружающей среды предоставило «Арменпресс» ответное письмо министра Акопа Симидяна, которое приводится ниже.
«В ответ на ваше письмо от 7 июля 2023 г. сообщаю о запросе Армении по «обмену достаточной информацией для обеспечения эффективных консультаций по трансграничному вредному воздействию» в рамках Конвенции об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте (Эспо) строящегося металлургического завода в селе Ерасх Араратской области Республики Армения, что:
Армения не считает, что в соответствии со статьей 3 (1) Конвенции Эспо она обязана уведомлять Азербайджан или обмениваться информацией с Азербайджаном о планируемых мероприятиях в соответствии со статьей 3 (7) той же Конвенции.
Статья 3 (1) требует, чтобы Сторона происхождения уведомляла Сторону, которую она считает затрагиваемой Стороной, о планируемой деятельности только при соблюдении двух условий: (i) предполагаемая деятельность указана в Приложении I к Конвенции, и (ii ) это «деятельность со значительным трансграничным вредным воздействием». Ни одно из условий не присутствует.
Предполагаемой деятельностью является переработка небольших объемов лома черных металлов исключительно с использованием электрической индукционной печи, что не относится к видам деятельности, перечисленным в Приложении I к Конвенции.
Сам Азербайджан не уточнил, к какому пункту Приложения I относится планируемая деятельность. Соответственно, процедура, указанная в статье 3(7) Конвенции, на которую ссылается Азербайджан и которая применима к случаям, когда соответствующее уведомление статьи 3(1) Конвенции не было осуществлено, не относится к виду деятельности, предусмотренной в Армении.
Более того, в ответ на заявление министра экологии и природных ресурсов Азербайджана от 7 июня 2023 г., где упоминалось, что эксплуатация Ерасхского завода окажет негативное влияние на окружающую среду, Министерство окружающей среды РА четко указало, что завод строится в соответствии со всеми экологическими нормами и требованиями. Заверения по этому поводу дал и владелец завода ООО «ГТБ Сталь», отметив, что будут внедрены современные технологии, чтобы исключить все возможные негативные воздействия на окружающую среду.
Поэтому нет никаких оснований для требования Азербайджана «немедленно прекратить строительные работы» завода в соответствии с конвенцией Эспо.
На основании вышеизложенного Армения требует от Азербайджана прекращения незаконного применения силы на суверенной территории Армении путем обстрела строительной площадки. Действия Азербайджана привели к серьезным ранениям двух ни в чем не повинных сотрудников, а также причинили значительный материальный ущерб. Поведение Азербайджана грубо нарушает обязательство, изложенное в статье 15 Конвенции Эспо, а именно: «В случае возникновения спора между Сторонами Стороны стремятся урегулировать его путем переговоров или любым другим способом по своему усмотрению».
Армения сохраняет все свои права, предусмотренные международным правом».
В Ерасхе строится крупный армяно-американский металлургический завод с инвестициями в 70 миллионов долларов США. Азербайджан регулярно обстреливал и обстреливает территорию завода, препятствуя строительным работам. Американские компании «VIRTUAL FUNDING» и «CYC GLOBAL INVESTMENTS», являющиеся владельцами фабрики, в распространенном заявлении относительно стрельбы Азербайджана подчеркнули, что в случае повторного открытия огня по безоружным рабочим компании, они расценят это как прямую атаку на капитал США, не имеющую экологических мотивов, которая является чисто политическим решением. На территории завода подняты флаги Армении и США.