Սա նշանակում է, որ կարող են լինել ռազմական գործողություններ․ Արեգ Քոչինյան (տեսանյութ)
«Փակուղուց դուրս գալու երկու ելք կա՝ Արևմուտքը բավականաչափ ազդեցիկ միջոցներ կգործադրի Ադրբեջանին վերադարձնելու բանակցությունների արևմտյան ֆորմատ: Իսկ եթե դա չլինի, Հայաստանը պետք է առանց միջնորդների՝ Ադրբեջանի հետ ուղիղ բանակցությունների գնա։ Ես սա գերադասում եմ  Մոսկվայում բանակցությունների գնալու տարբերակից»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Անվտանգային քաղաքականության հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Արեգ Քոչինյանը՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական բանակցություններին։
Փորձագետն ասում է, Ադրբեջանը, ստանալով Ղարաբաղը, փորձում է քցել թե Հայաստանին, թե Արևմուտքին և բանակցությունները շարունակել ռուսական հարթակում։ Նա գտնում է, որ ավելի լավ է Հայաստանը միայնակ կանգնի երկու հակառակորդի՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեմ, քան թե երեքի՝ այդ երկրների հետ միասին նաև Ռուսաստանի դեմ։
Ինչ վերաբերում է հնարավոր զարգացումներին, Քոչինյանն ասում է, ամենավատ տարբերակն այն է, ինչ հայտարարեց Ադրբեջանի նախագահը, որ իրենք ցանկանում են «ազատագրել» իրենց անկլավները։ «Սա նշանակում է, որ կարող են լինել բռնի գործողություններ, ռազմական գործողություններ, որոնց միջոցով Ադրբեջանը կհաստատի իր վերահսկողությունն այդ տարածքների շուրջ։ Եվ Արծվաշենի հարցը չի էլ բացվի»,- հավելեց նա։

Это означает, что могут быть военные действия: Арег Кочинян (видео)
Поддержи А1+!«Есть два пути выхода из тупика: Запад будет использовать достаточно эффективные средства, чтобы вернуть Азербайджан к западному формату переговоров. А если этого не произойдёт, Армении придется пойти на прямые переговоры с Азербайджаном без посредников. Для меня этот вариант предпочтительнее, чем идти на переговоры в Москве»,- сказал в беседе с «А1+» руководитель Исследовательского центра безопасной политики Арег Кочинян, коснувшись армяно-азербайджанских переговоров.
Эксперт говорит: Азербайджан, получив Карабах, пытается кинуть и Армению, и Запад, и продолжить переговоры на российской площадке. Он считает, что Армении лучше выступить в одиночку против двух противников - Азербайджана и Турции, чем против трёх наряду с этими странами также против России.
Что касается возможного развития событий, Кочинян говорит, худший вариант – тот, который объявил президент Азербайджана, что они хотят «освободить» свои анклавы. «Это означает, что могут быть насильственные действия, военные действия, посредством которых Азербайджан установит свой контроль над этими территориями. И вопрос Арцвашена больше не откроется», - добавил он.