Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵվրասիական տնտեսական միությունում նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարներին։
«2024 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանի Հանրապետությունը ստանձնեց ԵԱՏՄ մարմինների նախագահությունը, որում յուրաքանչյուր պետություն առանցքային դեր ունի տնտեսական համագործակցության ընդհանուր տարածքի ձևավորման գործում։
Հայաստանի Հանրապետության նախագահությունը համընկնում է 2014 թվականի մայիսի 29-ին Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի ստորագրման տասնամյա հոբելյանի հետ։ ԵԱՏՄ տասը տարվա գործունեության ընթացքում զգալի արդյունքներ են ձեռք բերվել փոխգործակցության բոլոր ոլորտներում։ Միաժամանակ մնում են ռազմավարական նշանակության մի շարք հարցեր, առանց որոնց լուծման հնարավոր չէ ավարտին հասցնել արդյունավետ միասնական տնտեսական տարածքի ձևավորումը։
Միայն ջանքերի համատեղմամբ ԵԱՏՄ անդամ երկրները կկարողանան ապագա սերունդների համար ստեղծել տնտեսական համագործակցության է՛լ ավելի կայուն մոդել՝ առանց քաղաքական կամ աշխարհաքաղաքական տեղաշարժերի հետ կապվածության։
Համաշխարհային տնտեսության ներկայիս անկայունությունը պահանջում է տնտեսական փոխգործակցության սկզբունքների և գործիքների վերանայում։ Այս պայմաններում մենք պետք է առավելագույն ջանքերը գործադրենք ԵԱՏՄ-ի լիարժեք գործունեությունն ապահովելու համար՝ ելնելով մեր երկրների քաղաքացիների և բիզնեսի շահերից։
Ուզում եմ ընդգծել ԵԱՏՄ շրջանակներում մինչև 2030 թվականը տնտեսական գործընթացների հետագա զարգացման և մինչև 2045 թվականն ընկած ժամանակահատվածի համար ընդունված «Եվրասիական տնտեսական ուղի» հռչակագրի կարևորությունը, որը ձևակերպել է ԵԱՏՄ-ի զարգացման առաջնահերթ ուղղությունները։
Այս տարի մեր առաջ կարևոր խնդիր է դրված՝ գործողությունների ծրագրի մշակում, որը կբացահայտի Հռչակագրի իրականացման կոնկրետ մեխանիզմները, որը մեծապես կորոշի ԵԱՏՄ ռազմավարական զարգացումը միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում։
Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի Հանրապետության նախագահության տարում, մասնավորապես, կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել ԵԱՏՄ-ի համար մի շարք կարևոր խնդիրների լուծման անհրաժեշտության վրա։
Առաջնահերթ ուղղություններից է էներգետիկ անվտանգության ապահովումը։ Էլեկտրաէներգիայի և էներգետիկ ռեսուրսների ընդհանուր շուկաների արագացված ձևավորումը՝ առանց խտրականության գործելու սկզբունքներով, պետք է դառնա ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների համար տնտեսական գործունեության հավասար պայմանների ապահովման հիմքերից մեկը։
Համաշխարհային տնտեսական մարտահրավերների և մեր երկրների ագրոարդյունաբերական համալիրի զգալի ներուժի պայմաններում մեծապես կարևորում եմ ԵԱՏՄ պարենային անվտանգության ապահովումը։
Բնակչության համար բարձրորակ և անվտանգ սննդամթերքի կայուն հասանելիության ապահովումը ԵԱՏՄ անդամ երկրների կայուն տնտեսական և սոցիալական զարգացման կարևոր բաղադրիչն է։ Անհրաժեշտ եմ համարում շարունակել աշխատանքը ավելի կառուցվածքային և առարկայական օրակարգի մշակման ուղղությամբ, որը հիմնված կլինի հնարավոր ճգնաժամերի պայմաններում սննդի առաջնահերթ մատակարարումների սկզբունքի վրա։
Տնտեսական փոխգործակցության հիմնական տարրը տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտն է: Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացումն ու արդիականացումը, մաքսային ընթացակարգերի բարելավումը և արդյունավետ լոգիստիկ շղթաների ստեղծումը նպաստում են ապրանքների և ծառայությունների փոխանակման արագացմանը, առաքման ժամանակի կրճատմանը, ծախսերի և կորուստների նվազմանը և շուկայի հասանելիության բարձրացմանը:
Անհրաժեշտ է առավելագույնս օգտագործել ԵԱՏՄ աշխարհագրական դիրքի տարանցիկ ներուժը և հնարավորությունները՝ արտաքին շուկաներ դուրս գալու համար, որոնք այս փուլում դեռ բավարար չափով չեն օգտագործվում անդամ երկրների կողմից։ Անհրաժեշտ է լրացուցիչ ջանքեր գործադրել եվրասիական տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացման և երրորդ երկրներ ապրանքների արտահանման ուղղությամբ՝ առավելագույնս գործի դնելով միջազգային կազմակերպությունների և միջազգային զարգացման ինստիտուտների հետ հարաբերությունների ներուժը։
Այս համատեքստում Հայաստանի Հանրապետության կողմից առաջարկվող «Խաղաղության խաչմերուկ» հեռանկարային նախագծի հաջող իրականացումն էական դեր կխաղա եվրասիական միջազգային տրանսպորտային ուղիներով տարանցիկ փոխադրումներ ապահովելու նախանշված նպատակներին հասնելու գործում։
«Խաղաղության խաչմերուկը» կարող է կապել մեր տարածաշրջանի երկրները ավտոմոբիլային ճանապարհներով և երկաթգծով, մալուխներով, գազատարներով և էլեկտրահաղորդման գծերով։
Կարծում եմ՝ սկզբունքորեն կարևոր է վստահության մակարդակի ամրապնդումը։ Ցանկալի արդյունքների հասնելու համար անհրաժեշտ է կատարելագործել մաքսային կարգավորումը՝ հաշվի առնելով իրավակիրառական պրակտիկան, ԵԱՏՄ մաքսային տարածքով անդամ երկրների կողմից փոխադրվող ապրանքների նկատմամբ մաքսային և պետական վերահսկողության այլ տեսակի միջոցների օգտագործումը նվազագույնի հասցնելը և միասնական մաքսային տարանցիկ համակարգի ներդրումը և զարգացումը։
Բացարձակ առաջնահերթություն է փոխադարձ առևտրի համար գոյություն ունեցող խոչընդոտների լիակատար վերացումը։ Պետք է ուշադրություն դարձնել նաև այն խնդրահարույց իրավիճակներին, որոնք չեն որակվում որպես խոչընդոտ, բայց բացասաբար են ազդում ներքին շուկայի վրա։
Միևնույն ժամանակ Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի որոշ դրույթներ թույլ են տալիս անդամ երկրներին կիրառել միակողմանի սահմանափակող միջոցներ, որոնք հանգեցնում են ԵԱՏՄ ներքին շուկայի քայքայման և բիզնեսի ներկայացուցիչների համար դժվար կանխատեսելի պայմանների ձևավորման։ Կարծում եմ, որ Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի 29-րդ հոդվածը դոգմատիկ չէ, և պետք է հարմարեցվի ժամանակակից իրողություններին և տնտեսական գործունեության պայմաններին։
ԵԱՏՄ երկրների հետ ընդհանուր սահմանի բացակայությունը որոշակի դժվարություններ և տնտեսական ծախսեր է ստեղծում Հայաստանի Հանրապետության համար։ Սա մի կողմից մարտահրավեր է Հայաստանի համար, մյուս կողմից՝ հնարավորություն ԵԱՏՄ-ի համար։ Եթե մեզ հաջողվի ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով ապահովել տրանսպորտային, տարանցման և վարչարարության անխափանությունը, ապա հնարավորություն կունենանք խորացնել հարաբերությունները շահագրգիռ երրորդ երկրների հետ, ինչը հիմնական անհրաժեշտություն է ԵԱՏՄ-ի ապագա զարգացման և ամրապնդման համար։
Երբ խոսում ենք հասարակության բարեկեցությունն ապահովելու համար հետագա տնտեսական փոխգործակցության հրամայականի մասին, անհրաժեշտ է հաշվի առնել այն կարևոր դերը, որը վերապահված է թվայնացմանը, որը դառնում է Եվրասիական տնտեսական միության տնտեսական զարգացման առանցքային շարժիչ ուժը։
ԵԱՏՄ ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի վերաֆորմատավորման հարցը գնալով ավելի արդիական է դառնում։ Ռազմավարական փաստաթղթերում արդեն ուրվագծվել են հարթակային լուծումներին անցնելու համար անհրաժեշտ քայլերը։ Տվյալ համատեքստում կարևոր է հստակորեն սահմանել վերազգային կարգավորողի դերը: Ոչ մի խոչընդոտ չեմ տեսնում այն բանում, որ լայնածավալ նախագծի «հավաքման կետ» դառնա Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը:
Հայաստանի Հանրապետությունը կարևորում է նաև առևտրում ազգային արժույթների մասնաբաժնի ավելացման հարցը։
Տնտեսական շահերը խթանելու համար առանձնահատուկ նշանակություն եմ տալիս ԵԱՏՄ արտաքին տնտեսական հարաբերությունների աշխարհագրության ընդլայնմանը։ Դիտորդ պետությունների ներգրավումը համատեղ նախագծերի իրականացման գործում, շահագրգիռ երրորդ երկրների, տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպությունների հետ փոխշահավետ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում, մեր ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան, ոչ միայն կնպաստի փոխադարձ առևտրի աճին, այլև կբարձրացնի մեր երկրների ներդրումային գրավչությունը։
Մասնավորապես, իր աշխարհագրական դիրքով պայմանավորված՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հատուկ կարևորություն է տալիս Իրանի հետ լիաֆորմատ համաձայնագրի հետագա գործնական իրականացմանը։ Իրանի հետ ժամանակավոր համաձայնագրի գործողության փորձը հստակ ցույց է տվել իրանական շուկայի գրավչությունը և համագործակցության հետագա խորացման հեռանկարները։
Եգիպտոսի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Ինդոնեզիայի հետ բանակցություններում ձեռք բերված առաջընթացը շուտով թույլ կտա հասնել վերջնական փուլին և նոր խթան կհանդիսանա համաշխարհային տնտեսության մեջ ԵԱՏՄ-ի ինտեգրման համար։
Նաև ողջունում եմ Հնդկաստանի հետ տնտեսական օրակարգի շուրջ համապարփակ երկխոսության զարգացումը և առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնումը, աշխատանքի շարունակումը այնպիսի առաջնահերթ և հեռանկարային ուղղություններով, ինչպիսիք են Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետությունը։
Միավորման արդյունավետ զարգացման առանցքային բաղադրիչներից է համակարգված և նպատակաուղղված աշխատանքը՝ ուղղված նրա ինստիտուցիոնալ, կազմակերպչական ու իրավական հիմքերի մշտական կատարելագործմանը` իրավակիրառական պրակտիկայում հայտնաբերված բացերը վերացնելու և առաջացող խնդիրների արագ լուծման նոր մեխանիզմների մշակման միջոցով: ԵԱՏՄ անդամ երկրների հարկատուները պետք է տեսնեն Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի գործունեության շոշափելի արդյունքները և զգան փոխգործակցության և տնտեսական համագործակցության առավելությունները։
Այս նախաձեռնությունների լիարժեք իրականացման համար կարևոր դեր ունի հենց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ներդաշնակ և արդյունավետ աշխատանքը։
Այս առումով անհրաժեշտ եմ համարում բարձրացնել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի գործունեության արդյունավետությունը, այդ թվում՝ պրոֆեսիոնալ կադրերի ընտրության և ֆունկցիոնալության մշտական կատարելագործման միջոցով։
Համոզված եմ, որ ԵԱՏՄ շրջանակներում իրավահավասար համագործակցության զարգացումն, ի վերջո, պետք է ծառայի բիզնես վարելու համար հարմարավետ պայմանների ստեղծմանը և մարդկային ներուժի լիարժեք իրացմանը։ Ակնկալում եմ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների համագործակցությունն ու աջակցությունը՝ 2024 թվականին Հայաստանի նախագահության նախաձեռնությունների գործնական իրականացման գործում»։

Обращение Пашиняна к главам стран-членов ЕАЭС
По случаю принятия Арменией председательства в Евразийском экономическом союзе премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян выступил с обращением  к главам государств-членов ЕАЭС.
"Республика Армения с 1 января 2024 года приняла председательство в органах ЕАЭС, в котором каждое государство играет ключевую роль в формировании общего пространства экономического сотрудничества.
Председательство Республики Армения приходится на десятилетний юбилей подписания Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года. По итогам десяти лет функционирования ЕАЭС достигнуты значительные результаты по всем направлениям взаимодействия. Вместе с тем остается ряд вопросов стратегического значения, без решения которых невозможно завершение формирования эффективного единого экономического пространства.
Только путем сопряжения усилий государства-члены ЕАЭС смогут создать еще более устойчивую модель экономического сотрудничества для будущих поколений без привязки к политическим или геополитическим сдвигам.
Текущая нестабильность мировой экономики требует пересмотра принципов и инструментов экономического взаимодействия. В этих условиях мы должны приложить максимум усилий для обеспечения полноценного функционирования ЕАЭС в интересах граждан и бизнеса наших стран.
Хочу подчеркнуть значимость принятой Декларации о дальнейшем развитии экономических процессов в рамках ЕАЭС до 2030 года и на период до 2045 года «Евразийский экономический путь», которая сформулировала приоритетные направления развития ЕАЭС.
В текущем году перед нами стоит важная задача – разработка Плана мероприятий, раскрывающего конкретные механизмы реализации Декларации, которая во многом определит стратегическое развитие ЕАЭС на среднесрочную и долгосрочную перспективы.
В год председательствования Республики Армения в Евразийском экономическом союзе, в частности, хотел бы обратить внимание на необходимость решения ряда важнейших для ЕАЭС задач.
Одним из приоритетных направлений является обеспечение энергетической безопасности. Ускоренное формирование общих рынков электроэнергии и энергоресурсов с недискриминационными принципами функционирования должно стать одним из основ для обеспечения равных условий экономической деятельности для всех государств-членов ЕАЭС.
В условиях глобальных экономических вызовов и имеющегося значительного потенциала агропромышленного комплекса наших стран, придаю важное значение обеспечению продовольственной безопасности ЕАЭС.
Обеспечение стабильного доступа населения к качественной и безопасной продовольственной продукции является важной составляющей устойчивого экономического и социального развития государств-членов ЕАЭС. Считаю необходимым продолжить работу по разработке более структурированной и предметной повестки, которая будет основываться на принципе приоритетных поставок продовольствия в условиях потенциальных кризисов.
Ключевым элементом экономического взаимодействия является транспортно-логистическая сфера. Развитие и модернизация транспортной инфраструктуры, совершенствование таможенных процедур и создание эффективных логистических цепочек способствуют ускорению обмена товарами и услугами, сокращению времени доставки, снижению затрат и издержек, повышению доступности рынков.
Следует максимально задействовать транзитный потенциал и возможности географического положения ЕАЭС для выхода на внешние рынки, которые на данном этапе пока недостаточно используются государствами-членами. Необходимо прилагать дополнительные усилия для развития евразийской транспортной инфраструктуры и экспорта товаров в третьи страны, максимально задействовав потенциал отношений с международными организациями и международными институтами развития.
В данном контексте успешная реализация перспективного проекта «Перекресток мира», предлагаемого Республикой Армения, сыграет значимую роль в достижении намеченных целей по обеспечению транзитных перевозок по евразийским международным транспортным маршрутам.
«Перекресток мира» может связать страны нашего региона автомобильными и железными дорогами, кабелями, газопроводами и линиями электропередачи.
Принципиально важным считаю укрепление уровня доверия. Для достижения желаемых результатов необходимо совершенствование таможенного регулирования с учетом правоприменительной практики, минимизации применения мер таможенного и иных видов государственного контроля в отношении товаров, перевозимых государствами-членами по таможенной территории ЕАЭС, внедрение и развитие единой системы таможенного транзита.
Безусловным приоритетом является полное устранение существующих барьеров во взаимной торговле. Нам необходимо также уделять внимание тем проблемным ситуациям, которые не квалифицируются как препятствие, но оказывают негативное влияние на внутренний рынок.
Вместе с тем отдельные положения Договора о Евразийском экономическом союзе позволяют государствам-членам вводить односторонние ограничительные меры, приводящие к коррозии внутреннего рынка ЕАЭС и формированию труднопрогнозируемых условий для представителей бизнеса. Полагаю, что статья 29 Договора о Евразийском экономическом союзе не является догматичной и нуждается в адаптации к современным реалиям и условиям экономической деятельности.
Отсутствие общей границы со странами ЕАЭС создает определенные трудности и экономические издержки для Республики Армения. С одной стороны, это вызов для Армении, с другой – возможность для ЕАЭС. Если нам удастся с помощью современных технологий обеспечить транспортную, транзитную и административную бесшовность, мы получим возможность для углубления отношений с заинтересованными третьими странами, что является базовой необходимостью для будущего развития и укрепления ЕАЭС.
Когда мы говорим об императиве дальнейшего экономического взаимодействия для обеспечения благосостояния общества, необходимо учесть важную роль, отведенную цифровизации, которая становится ключевым двигателем экономического развития Евразийского экономического союза.
Все актуальнее становится вопрос переформатирования интегрированной информационной системы ЕАЭС. В стратегических документах уже намечены необходимые шаги для перехода на платформенные решения. В данном контексте важно четко определить роль наднационального регулирующего органа. Не вижу препятствий в том, чтобы «точкой сбора» для масштабного проекта стала Евразийская экономическая комиссия.
Республика Армения также придает важное значение вопросу увеличения доли национальных валют в торговле.
Для продвижения экономических интересов придаю особую важность расширению географии внешнеэкономических связей ЕАЭС. Вовлечение государств-наблюдателей в реализацию совместных проектов, взаимовыгодное сотрудничество с заинтересованными третьими странами, региональными и международными организациями в сферах, представляющих взаимный интерес, с соблюдением взятых нами обязательств, будут не только способствовать росту взаимной торговли, но и повысят инвестиционную привлекательность наших стран.
В том числе, ввиду своего географического положения Республика Армения придает особую значимость дальнейшей практической реализации полноформатного соглашения с Ираном. Опыт функционирования временного Соглашения с Ираном наглядно показал привлекательность иранского рынка и перспективность дальнейшего углубления сотрудничества.
Достигнутый прогресс в переговорах с Египтом, Объединенными Арабскими Эмиратами и Индонезией в скором времени позволит выйти на завершающий этап и послужит новым импульсом интегрирования ЕАЭС в мировую экономику.
Приветствую также развитие комплексного диалога по экономической повестке и расширение торгово-экономического сотрудничества с Индией, продолжение работ по таким приоритетным и перспективным направлениям, как Китайская Народная Республика и Социалистическая Республика Вьетнам.
Одной из ключевых составляющих эффективного развития объединения является системная и целенаправленная работа для постоянного совершенствования его институциональных и организационно-правовых основ путем устранения выявленных в ходе правоприменительной практики пробелов и выработки новых механизмов оперативного решения возникающих проблем. Налогоплательщики государств-членов ЕАЭС должны увидеть осязаемые результаты деятельности Евразийской экономической комиссии и ощутить преимущества взаимодействия и экономического сотрудничества.
Для полноценной реализации указанных инициатив важное значение имеет слаженная и эффективная работа самой Евразийской экономической комиссии.
В этой связи считаю необходимым повысить эффективность деятельности Евразийской экономической комиссии, в том числе путем отбора профессионального кадрового состава и постоянного совершенствования функционала.
Убежден, что наращивание равноправного сотрудничества в рамках ЕАЭС в конечном итоге должно служить созданию комфортных условий для ведения бизнеса и полноценной реализации человеческого потенциала. Рассчитываю на сотрудничество и содействие со стороны государств-членов Евразийского экономического союза в практической реализации инициатив Армянского председательства в 2024 году.
Председатель Высшего Евразийского экономического совета, премьер-министр Республики Армения Н.В. Пашинян"