Ադրբեջանը դեմ չէ, որ ճանապարհի վերահսկողությունը և անվտանգությունն ապահովեն Հայաստանի սահմանապահները (տեսանյութ)
«Հայ-ռուսական կարևոր երկխոսության անհրաժեշտություն կա։ Ես չեմ տեսնում լուրջ երկխոսություն այս նոր աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային իրավիճակում, թե ինչպիսին պետք է լինեն հայ-ռուսական հարաբերությունները»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքական վերլուծաբան Բորիս Նավասարդյանը։
Ավելին, նա գտնում է, որ Ռուսաստանի նկատմամբ տարբեր պայմանագրերով Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունները խանգարում են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը։ Վերլուծաբանի խոսքերով՝ Ադրբեջանը կցանկանար Հայաստանի հետ ունենալ ուղիղ բանակցություններ, բայց մեր երկիրը նախ պետք է նվազեցնի Ռուսաստանի նկատմամբ մեր պարտավորությունները։
«Ադրբեջանը սկզբունքորեն դեմ չէ, որ Հայաստանի հանրապետության սահմանապահներն ապահովեն Նախիջևանին կապող ճանապարհի անվտանգությունն ու վեռրահսկողությունը»,- հավելեց Բորիս Նավասարդյանը։

Азербайджан не против того, чтобы контроль и безопасность дороги обеспечивали пограничники Армении (видео)
Поддержи А1+!«Существует необходимость важного армяно-российского диалога. В этой новой геополитической и региональной ситуации я не вижу серьезного диалога о том, какими должны быть армяно-российские отношения», - сказал в беседе с «А1+» политический аналитик Борис Навасардян.
Более того, он считает, что обязательства, взятые Арменией в рамках различных соглашений с Россией, препятствуют нормализации армяно-азербайджанских отношений. По мнению аналитика, Азербайджан хотел бы провести прямые переговоры с Арменией, но наша страна должна сначала сократить свои обязательства перед Россией.
«Азербайджан принципиально не против, чтобы пограничники Республики Армения обеспечивали безопасность и наблюдение над дорогой, связывающей с Нахиджеваном», - добавил Борис Навасардян.