Հայաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓարիզում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 9-ին հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեի հետ:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է ֆրանսիացի գործընկերոջը Ֆրանսիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ:
«Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ՝ անդրադառնալով թե՛ երկկողմ և թե՛ բազմակողմ հարթակներում համատեղ սերտ փոխգործակցության հեռանկարներին։
Անդրադառնալով երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցերին՝ գոհունակությամբ նշվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և ընդգծվել բազմաոլորտ համագործակցության հետագա ամրապնդման պատրաստակամությունը։ Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախարարներն անդրադարձել են առաջիկայում նախանշվող բարձրաստիճան միջոցառումներին։
Արարատ Միրզոյանը և Ստեֆան Սեժուրնեն մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի շուրջ։ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է Եվրոպական միության հետ ինտենսիվ խորացող երկխոսությունը, որը զարգանում է նաև նոր ուղղություններով՝ միտված ՀՀ քաղաքացիների համար շոշափելի արդյունքների ապահովմանը։
Մանրամասն քննարկվել են Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ֆրանսիացի գործընկերոջն է ներկայացրել տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատման հարցում ՀՀ տեսլականը: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային սկզբունքները, մասնավորապես տարածքային ամբողջականության և սահմանների անքակտելիության, ինքնիշխանության անվերապահ հարգման կարևորությունը, ինչպես նաև սահմանազատման հետագա գործընթացն Ալմա-Աթայի հռչակագրի ու ԽՍՀՄ ամենաթարմ ու լեգիտիմ քարտեզների հիման վրա իրականացնելու համար առավել որոշակիություն ապահովելու անհրաժեշտությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի առանձնահատուկ ուշադրությունն ու ջանքերը՝ ուղղված Հարավային Կովկասում անվտանգային մարտահրավերների հաղթահարմանը, ինչպես նաև արդար ու կայուն խաղաղության հաստատմանը:
Նշվում է, որ մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ծրագրերին առնչվող հարցերի շուրջ։

Главы МИД Армении и Франции обсудили ситуацию в сфере безопасности на Южном Кавказе
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 9 февраля провел в Париже встречу с министром Европы и иностранных дел Франции Стефаном Сежурне.
Арарат Мирзоян поздравил своего французского коллегу с вступлением в должность.
Собеседники подробно обсудили широкий круг представляющих взаимный интерес вопросов, коснувшись перспектив совместного тесного взаимодействия как в двустороннем формате, так и на многосторонней площадках.
Коснувшись вопросов двусторонней повестки, стороны с удовлетворением отметили политический диалог на высоком уровне и подчеркнули готовность к дальнейшему укреплению многоотраслевого сотрудничества. Министры Армении и Франции коснулись предстоящих мероприятий высокого уровня.
Арарат Мирзоян и Стефан Сежурне также обменялись идеями по повестке партнерства Армения-ЕС. Министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул интенсивно углубляющийся диалог с Европейским союзом, который также развивается по новым направлениям, направленным на обеспечение ощутимых результатов для граждан Республики Армения.
Подробно были обсуждены вопросы, связанные с ситуацией в сфере безопасности на Южном Кавказе. Арарат Мирзоян представил своему французскому коллеге видение Республики Армения относительно установления стабильности и мира в регионе. Глава МИД Армении подчеркнул ключевые принципы в процессе регулирования армяно-азербайджанских отношений, в частности, важность территориальной целостности и нерушимости границ, безусловного уважения суверенитета, а также необходимость обеспечения большей определенности для реализации дальнейшего процесса делимитации границ на основе Алма-Атинской декларации и новейших и легитимных карт СССР.
Министр иностранных дел Армении высоко оценил особое внимание и усилия Франции, направленные на преодоление вызовов безопасности на Южном Кавказе, а также установление справедливого и стабильного мира.
Состоялся обмен мнениями по вопросам, связанным с региональными транспортными и экономическими программами.