Պետք է կարողանանք ապահովել 7 տոկոս տնտեսական աճի թիրախը. վարչապետ (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է 2025-2027 թվականների միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի նախնական ուղենշային մակրոտնտեսական և հարկաբյուջետային շրջանակը:
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում և միջազգային ասպարեզում ընթացիկ տնտեսական զարգացումներին և հնարավոր կանխատեսումներին, ըստ ոլորտների տնտեսական ակտիվության, արտահանման և ներմուծման դինամիկային, զբոսաշրջային այցելությունների միտումներին, հարկաբյուջետային քաղաքականությանը, կապիտալ ծախսերի մակարդակին և դրա հետագա ընդլայնման հնարավորություններին ու այլ հարցերի:
Այս համատեքստում, տեղի է ունեցել մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, գերատեսչությունների ղեկավարները ներկայացրել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ:
Ամփոփելով՝ վարչապետն անդրադարձել է ընթացիկ տարվա տնտեսական զարգացման թիրախներին և քայլերին. «Մենք նախ 2024 թվականին պետք է ապահովենք 7 տոկոս տնտեսական աճ, ինչի՞ հաշվին՝ մեր աշխատանքի հաշվին: Կապիտալ շինարարության հետ կապված մեր ծրագրերը պետք է փորձենք մաքսիմալ որակով իրականացնել և ապահովել մեծ կատարողական, մեր միջին տարեկան վիճակագրականից ավելի բարձր ցուցանիշներ ապահովել: Այստեղ ցանկանում եմ հատուկ ուշադրություն հրավիրել մի քանի ծրագրերի վրա. ռենովացիայի ծրագիրն անպայման պետք է շարունակել, պետք է խթանել սահմանամերձ գյուղերում բնակարանաշինության 16 մլն դրամի ծրագիրը, որովհետև այդ ծրագիրը մեզ համար հնարավորություն է տնտեսական ակտիվությունը դեպի մարզեր ավելի շատ տեղափոխել, որովհետև դրա էֆեկտը շատ էական է: Ես ցանկանում եմ առողջապահության ապահովագրության վրա մեր ուշադրությունը հրավիրել, որովհետև ինձ համար ակնհայտ է, երբ այդ որոշումը կայացրեցինք՝ առողջապահության ոլորտում հսկայական ներդրումներ են լինելու, չի կարող այլ կերպ
ուղղակի լինել: Եվ, ըստ էության, համակարգը պատրաստի վիճակում է»: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կառավարությունն իր աշխատանքի շնորհիվ պետք է կարողանան ապահովել 7 տոկոս տնտեսական աճի թիրախը:

Мы должны быть в состоянии обеспечить целевой показатель экономического роста в 7 процентов: премьер-министр (видео)
Поддержи А1+!Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены предварительные ориентировочные макроэкономические и фискальные рамки среднесрочной программы расходов на 2025-2027 годы.
В частности, были затронуты текущие экономические развития в Армении и на международной арене, а также возможные прогнозы; экономическая активность и динамика экспорта и импорта по отраслям; тенденции туристических посещений; фискальная политика; уровень капитальных расходов и возможности их дальнейшего расширения и другие вопросы.
В этом контексте состоялся заинтересованный обмен идеями, руководители ведомств представили различные наблюдения и предложения.
Подводя итоги, премьер-министр коснулся целей экономического развития в текущем году и намеченных шагов: “Мы должны в первую очередь обеспечить 7-процентный экономический рост в 2024 году. За счет чего? За счет нашей работы. Мы должны постараться максимально качественно реализовать связанные с капитальным строительством наши проекты и обеспечить высокие показатели выполнения, превышающие наши среднегодовые показатели. Здесь я хотел бы обратить особое внимание на несколько программ: программу реновации необходимо продолжать, необходимо стимулировать программу жилищного строительства в приграничных селах в рамках 16 млн драмов, потому что эта программа дает нам возможность больше перенести экономическую активность в области, потому что ее эффект очень значительный.
Я хочу обратить наше внимание на медицинское страхование, потому что, когда мы приняли это решение, для меня было очевидно, что в здравоохранение будут вложены огромные инвестиции, по-другому и быть не могло. И, по сути, система готова”. Никол Пашинян подчеркнул, что благодаря своей работе правительство должно достичь цели экономического роста в 7%.