Շարժումը Միջազգային օլիմպիական կոմիտեին կոչ է անում հանդես գալ Փարիզի 2024 թ. Օլիմպիական խաղերին Ադրբեջանի մասնակցության դեմ
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Եվրոպացիները հանուն Արցախի» շարժումը Միջազգային օլիմպիական կոմիտեին կոչ է անում հանդես գալ Փարիզի 2024 թ. Օլիմպիական խաղերին Ադրբեջանի մասնակցության դեմ
«Եվրոպացիները հանուն Արցախի» շարժումը նամակ է հղել Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) նախագահին՝ 2024 թ․ Փարիզում կայանալիք ամառային օլիմպիական խաղերին Ադրբեջանին մասնակցությունից զրկելու վերաբերյալ և կոչ է արել ՄՕԿ-ին կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկել այդ երկրի մասնակցության դեմ։ Նամակն ուղարկվել է նաև Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահին, Ֆրանսիայի ազգային օլիմպիական կոմիտեին, Ֆրանսիայի օլիմպիական խաղերի կազմկոմիտեին, Փարիզի քաղաքապետարանին, ինչպես նաև սպորտի, օլիմպիական ու պարօլիմպիկ խաղերի նախարարին։
Ելնելով Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտման փաստից` «Եվրոպացիները հանուն Արցախի» շարժումը ՄՕԿ-ին կոչ է արել արգելել Ադրբեջանին որպես պետություն ներկայացված լինել գալիք Օլիմպիական խաղերում և թույլ տալ ադրբեջանցի մարզիկներին հանդես գալ միայն չեզոք դրոշի ներքո։ Այս կոչը հնչել է Արցախում 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության և էթնիկ զտումների հետևանքով իրենց պապենական հողերից 120․000 հայերի բռնի տեղահանման պայմաններում։
Նամակին պատասխանել է միայն Ֆրանսիայի ազգային օլիմպիական կոմիտեն՝ ընդունելով իրավիճակը և նկատել, որ իր դիրքորոշումը համահունչ է Ֆրանսիայի կառավարության դիրքորոշմանը և նրա դիվանագիտական ջանքերին՝ նշելով. «Մենք չենք կարող անհաղորդ մնալ նման աղետի հանդեպ»։
«Եվրոպացիները հանուն Արցախի» շարժումն ակնկալում է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հստակ դիրքորոշումը, քանի որ որևէ քայլի չձեռնարկումը կխաթարի Օլիմպիական խաղերի ամբողջական նշանակությունը և ճանապարհ կհարթի ռազմատենչ պետությունների համար։
Շարժումը այս առումով շարունակելու է ճնշում գործադրել՝ հանուն արդարության։
«Եվրոպացիները հանուն Արցախի» շարժման մասին
«Եվրոպացիները հանուն Արցախի»․ համաեվրոպական շարժում է, որը համախմբում է Եվրոպայի 15 երկրների հայկական համայնքների ներկայացուցչական մարմիններին։ 2023թ․ հուլիսին «Եվրոպացիները հանուն Արցախի» շարժումը նախաձեռնել էր կոչ` ուղղված Եվրոպական խորհրդի, Եվրոպական հանձնաժողովի և Եվրոպական խորհրդարանի ղեկավարներին, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների ղեկավարներին՝ ի աջակցություն Արցախի հայ բնակչության։ Այդ կոչը ստորագրել էին եվրոպական ավելի քան 500 կազմակերպություններ։
Այս շարժման առաքելությունն է մոբիլիզացնել քաղաքացիներին և ձեռնարկել անհրաժեշտ գործողություններ՝ ապահովելու Արցախի հայության հիմնարար իրավունքների իրացումը և երաշխավորումը։ «Եվրոպացիները հանուն Արցախի» շարժումն այս առումով բարձրացնում է իրազեկումը Եվրոպայի քաղաքական, սոցիալական և մշակութային ոլորտներում։

Движение призвало МОК запретить Азербайджану участвовать в Олимпийских играх 2024 г. в Париже
Движение «Европейцы во имя Арцах» направило письмо президенту Международного олимпийского комитета (МОК) с просьбой лишить Азербайджан права участия в летних Олимпийских играх, которые пройдут в Париже в 2024 году, и принять конкретные меры против участия этой страны.
Письмо также было направлено президенту Французской Республики, в Национальный олимпийский комитет Франции, в Организационный комитет Олимпийских игр Франции, в мэрию Парижа и министру спорта, Олимпийских и Паралимпийских игр.
Напомнив об этнической чистке Азербайджана против народа Нагорного Карабаха, движение «Европейцы во имя Арцаха» призвало МОК запретить участие Азербайджана как государства, а азербайджанским спортсменам разрешить выступать под нейтральным флагом.
На письмо пока ответил лишь Национальный олимпийский комитет Франции, признав ситуацию и отметив, что его позиция соответствует позиции французского правительства и его дипломатическим усилиям, заявив: «Мы не можем оставаться в стороне от этой катастрофы».
Движение «Европейцы во имя Арцах» ожидает от Международного олимпийского комитета четкой позиции, поскольку бездействие подорвет всю значимость Олимпийских игр и откроет путь для воюющих государств.
«Европейцы во имя Арцаха» - общеевропейское движение, объединяющее представительные органы армянских общин 15 европейских стран. В июле 2023 года движение обратилось к лидерам Европейского совета, Еврокомиссии и Европарламента и к лидерам стран-членов Совета Европы в поддержку армянского населения Нагорного Карабаха. Это обращение подписали более 500 европейских организаций.
Миссия движения «Европейцы во имя Арцаха» - мобилизовать граждан и предпринять необходимые действия для обеспечения основных прав армян Нагорного Карабаха и гарантий их реализации. Движение повышает осведомленность в политической, социальной и культурной сферах Европы.