429908407_789775733179926_7710438020157275844_n
Բաքվի նպատակը տարածաշրջանում լարվածության պահպանումն է. Միրզոյանը՝ ՄԱԿ ՄԻԽ 55-րդ նստաշրջանի բարձրաստիճան հատվածի իր ելույթում
Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք նախորդ ներխուժումներից հետո Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը և ռազմական էսկալացիայի հրահրման փորձերը դեռ շարունակվում են: Ապօրինի ուժի կիրառման անպատժելիությունը հանգեցրել է Հայաստանի նկատմամբ տարածքային նոր պահանջների: Ներկայումս, Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքը ներկայացվում է որպես «Արևմտյան Ադրբեջան», և դրա նպատակը տարածաշրջանում լարվածության պահպանումն է։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհրդի 55-րդ նստաշրջանի բարձրաստիճան հատվածի իր ելույթում։
Ինչպես հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, իր ելույթի սկզբում Միրզոյանը Հայաստանի անունից շնորհավորել է Մարդու իրավունքների խորհրդի նորընտիր Բյուրոյին՝ Մարոկկոյի դեսպան Ն.Գ. Օմար Զնիբերի նախագայությամբ, և մաղթել լավագույնն այս հեղինակավոր կառույցի ղեկավարման գործում:
«Մեկ տարի առաջ հենց այս ամբիոնից ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը զգուշացնում էր մարդու իրավունքների նկատմամբ հանրային անտարբերության և անհատական արհամարհանքի աճի մասին: Նա կոչ արեց լինել պատմության ճիշտ կողմում, նեցուկ կանգնել մարդու իրավունքներին ամենուր և բոլորի համար:
Անշուշտ, աշխարհն ավելի վտանգավոր վայր է դառնում, երբ մարդու իրավունքների նկատմամբ հավատարմությունը նվազում է, երբ մեր ընդհանուր սկզբունքներն ու նորմերը, մասնավորապես միջազգային իրավունքը, մարդու իրավունքները և հումանիտար իրավունքը  անտեսվում և զանգվածային կերպով ոտնահարվում են:
Հայաստանն այս հեղինակավոր Խորհուրդը դիտարկում է որպես աշխարհով մեկ մարդու իրավունքների պաշտպանության և խթանման առանցքային հենասյուներից մեկը: Սա է պատճառը, որ Հայաստանն այս նստաշրջանում վերստին ներկայացրել է Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևը: Վստահ ենք, որ Մարդու իրավունքների խորհուրդը պետք է շարունակի իր ներդրումը ցեղասպանության ողբերգությանը հակազդելուն ուղղված միջազգային ջանքերում, այդ թվում՝ գտնելով վաղ կանխարգելման և վաղ գործողությունների կարողությունների կատարելագործման ուղիներ»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի պնդմամբ՝ սկսած 2020-ից  մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքը ու միջազգային հումանիտար իրավունքը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում շարունակաբար խախտվել են և վերջին երեք ու կես տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն անցել է ագրեսիայի ու պատերազմի, արտադատական սպանությունների, կամայական կալանքների, բռնի անհետացումների, կտտանքների, սովահարության և անմարդկային վերաբերմունքի այլ դրսևորումների տառապանքներով: «Նրանք ստիպված էին դիմակայել Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ միակ կապը հանդիսացող Լաչինի միջանցքի 10-ամսյա շրջափակմանը, որից հետո Ադրբեջանի կողմից իրականացված նոր ռազմական գործողությունների արդյունքում տարածաշրջանի բնիկ հայ բնակչությունը ենթարկվեց էթնիկ զտման:
Մենք Ադրբեջանի այս քաղաքականության ականատեսն ենք դեռ անցյալ դարի 80-ականներից: Փաստացիորեն, մենք այսօր ոգեկոչում ենք Սումգայիթի ջարդերի զոհերի հիշատակը: Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի հայաբնակ այլ քաղաքակներում նմանօրինակ գործողությունների հետևանքով մոտ 360 հազար հայեր հարկադրված լքեցին իրենց տները՝ զրկվելով իրենց բոլոր իրավունքներից, այդ թվում՝ սեփականության՝ ապաստան գտնելով Հայաստանում: Ավելի վաղ նմանատիպ գործողությունների քաղաքականության հետևանքով հայերը լքել էին իրենց տները Նախիջևանում»,- ներկայացրել է ՀՀ ԱԳ նապխարարը՝ հավաստելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի պարագայում սպասվող ոճրագործությունների վերաբերյալ վաղ կանխարգելման ազդակների պակաս չի եղել: Դրանց շարքում են ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի, Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի, Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականի հայտարարությունները, Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները, ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի հատուկ ընթացակարգերի մանդատակիրների հաղորդագրությունները:
«Այնուամենայնիվ, սա բավարար չէր, որպեսզի միջազգային հանրությունը, և ես նորից մեջբերում եմ Գլխավոր քարտուղարին, «բռնի պատմության ճիշտ կողմը, նեցուկ կանգնի մարդու իրավունքներին»։ 2020-2023թթ. մոտ 145.000 մարդ բռնի տեղահանվել և տեղափոխվել է Հայաստան Լեռնային Ղարաբաղից: Այստեղ պետք է նշեմ, որ Հայաստանի կառավարությունը ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ հասցեագրելու այդ մարդկանց կարիքներն ու իրավունքները: Կրթության, սոցիալական պաշտպանության, առողջապահական համակարգերի հասանելիության ապահովման, բնակարանային խնդիրներով աջակցության կարճաժամկետ մարտահրավերներին դիմակայելուն զուգահեռ, մենք արդեն ծրագրում ենք հստակ գործողություններ՝ ԼՂ հայության հետագա ինտեգրմանը միտված միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կարիքները հոգալու ուղղությամբ»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նրա տվյալներով՝ 1990-ականների և 2020 թվականի պատերազմների արդյունքում հայկական կողմն ունի ավելի քան հազար բռնի անհետացած և անհետ կորած անձ: Ադրբեջանում են գտնվում 23 հայ ռազմագերներ և պատանդառության մեջ պահվող այլ անձիք: «Մենք կանգնած ենք հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման ահռելի վտանգի առջև, որն ըստ ՄԱԿ հատուկ զեկուցողի վերջին նախազգուշացման՝ «կարող է հավասարազոր լինել մշակութային զտման»:
Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք նախորդ ներխուժումներից հետո Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը և ռազմական էսկալացիայի հրահրման փորձերը դեռ շարունակվում են: Ապօրինի ուժի կիրառման անպատժելիությունը հանգեցրել է Հայաստանի նկատմամբ տարածքային նոր պահանջների: Ներկայումս, Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքը ներկայացվում է որպես «Արևմտյան Ադրբեջան», և դրա նպատակը տարածաշրջանում լարվածության պահպանումն է»,- շեշտել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Նա վստահեցրել է, որ, այնուամենայնիվ, Հայաստանը հանձնառու է խաղաղության օրակարգին և չի պատրաստվում շեղվել դրանից: «Մենք համոզված ենք, որ տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչումը 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա և միջպետական սահմանի սահմանազատումը ըստ ԽՍՀՄ ամենավերջին և լեգիտիմ քարտեզների,  տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հասնելու միակ ուղին են: Մենք նաև հավատում ենք, որ պետությունների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների համաձայն տարածաշրջանային բոլոր կապուղիների ապաշրջաբակումը կարող է ստեղծել հավելյալ փոխկապակցվածություն՝ լրացնելով կայունությունը Հարավային Կովկասում և դրանից անդին:
Եզրափակելով՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ չնայած բոլոր դժվարություններին և մարտահրավերներին, Հայաստանը շարունակում է ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված իր ճանապարհը, և մենք հպարտ ենք մեր արձանագրած նշանակալից ձեռքբերումներով: Վերջերս Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտի ստորագրումը միայն մեկ, բայցև կարևոր քայլ է, որը վկայում է մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված մեր անսասան հանձնառության մասին»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը նաև լուրջ քայլեր է ձեռնարկում կանանց, երեխաների և այլ խոցելի խմբերի իրավունքների, ինչպես նաև աշխատանքային իրավունքի և սոցիալական պաշտպանության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ:

429908407_789775733179926_7710438020157275844_n
Цель Баку – сохранение напряжённости в регионе: Мирзоян в своем выступлении на сегменте высокого уровня 55-й сессии Совета Безопасности ООН
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выступил с речью на сегменте высокого уровня 55-й сессии Совета по правам человека ООН. В своей речи Арарат Мирзоян отметил:
“Господин председатель,
Армения поздравляет новоизбранное Бюро Совета по правам человека под председательством посла Марокко Омара Знибера и желает всего наилучшего на посту главы этого высокого органа.
Ровно год назад именно с этой трибуны генеральный секретарь ООН предупредил о растущем пренебрежении обществом и частным пренебрежением к правам человека. Он призвал стоять на правильной стороне истории, отстаивать права человека каждого и везде.
Действительно, мир становится опасным местом, когда соблюдение прав человека снижается, когда наши общие принципы и нормы, особенно международное право, международные права человека и гуманитарное право, игнорируются и нарушаются в массовых масштабах.
Армения рассматривает этот уважаемый Совет как один из ключевых столпов защиты и продвижения прав человека во всем мире. Именно в этом ключе на этой сессии Армения представляет новую редакцию резолюции о предотвращении геноцида. Мы считаем, что СПЧ должен продолжать вносить свой вклад в международные усилия по борьбе с трагедией геноцида, не в последнюю очередь путем изучения путей повышения потенциала раннего предупреждения и ранних действий. И это основная идея нового проекта. Мы рассчитываем на широкую поддержку этой благородной цели.
С 2020 года международное право прав человека и международное гуманитарное право постоянно нарушаются в нашем регионе. В течение последних трех с половиной лет народ Нагорного Карабаха пострадал от агрессивной войны, внесудебных казней, произвольных задержаний, насильственных исчезновений, пыток, голода и других форм бесчеловечного обращения. Он пережил десятимесячную блокаду Лачинского коридора, единственной связи с Арменией и миром, а затем подвергся возобновлению боевых действий, результатом которых стала этническая чистка коренного армянского населения региона.
Подобную политику Азербайджана мы наблюдаем с 80-х годов прошлого века. Фактически сегодня мы чтим память жертв Сумгаитских погромов. Вместе с аналогичными актами в Баку, Кировабаде и других населенных армянами городах Азербайджана около 360 тысяч армян были вынуждены покинуть свои дома, лишенные всех прав, в том числе права на собственность, и найти убежище в Армении. Ранее из-за проводимой в том же стиле политики армяне покинули свои дома в Нахиджеване.
В случае с Нагорным Карабахом не было недостатка в ранних признаках надвигающихся злодеяний. В список вошли заявления генерального секретаря ООН, верховного комиссара по правам человека и специального советника генерального секретаря ООН по предотвращению геноцида, постановления Международного Суда, публичные обращения мандатариев специальных процедур ООН.
Однако этого было недостаточно для того, чтобы международное сообщество, и я снова цитирую генерального секретаря, «стояло на правильной стороне истории, отстаивало права человека». Около 145 000 человек были насильственно переселены из Нагорного Карабаха и нашли убежище в Армении в период с 2020 по 2023 год. Здесь я должен заявить, что правительство Армении предпринимает все необходимые действия для удовлетворения потребностей и прав этих людей. Наряду с решением краткосрочных задач – обеспечением доступа к образованию, социальной защите, системе здравоохранения, решением их жилищных проблем, мы уже планируем конкретные действия по решению среднесрочных и долгосрочных потребностей, направленных на дальнейшую интеграцию армян Нагорного Карабаха.
На армянской стороне в войнах 1990-х и 2020 годов более тысячи пропавших без вести и насильственных исчезновений. У нас в Азербайджане 23 военнопленных и других удерживаемых. У нас есть огромный риск разрушения армянского культурного и религиозного наследия, что, как недавно предупредил специальный докладчик ООН: «может быть равнозначно культурной чистке».
Продолжается воинственная риторика и военная эскалация, спровоцированная Азербайджаном после предыдущих вторжений на суверенную территорию Республики Армения. Безнаказанность незаконного применения силы привела к новым территориальным претензиям к Армении. Сегодня вся территория Республики Армения представляется как так называемый «Западный Азербайджан», который был придуман с единственной целью сохранить напряженность в регионе.
Тем не менее, Армения привержена мирной повестке дня и не отступит от нее. Убеждены, что взаимное признание территориальной целостности и нерушимости границ на основе Алма-Атинской декларации 1991 года и делимитация межгосударственной границы на основе новейших и легитимных карт СССР — единственный путь к миру и стабильности в нашем регионе. Мы также верим, что открытие всех региональных коммуникаций, которые уважают суверенитет и юрисдикцию государств и основаны на принципах равенства и взаимности, может создать дополнительные взаимозависимости, дополняющие стабильность Южного Кавказа и более широкого региона. С этой целью правительство Армении представило инициативу «Перекресток мира», еще раз подтвердив нашу искреннюю заинтересованность и политическую волю к разблокированию всех транспортных связей.
В заключение я хотел бы подчеркнуть, что, несмотря на все трудности и вызовы, с которыми мы столкнулись, Армения продолжает свой путь к консолидации демократии, и мы гордимся зарегистрированными замечательными достижениями. Недавнее присоединение к Римскому статуту является лишь одним, хотя и важным шагом в этом отношении, который является знаком нашей непоколебимой приверженности защите прав человека. Армения также предпринимает значительные шаги для дальнейшего укрепления прав женщин, детей и других уязвимых групп, улучшения трудовых прав и механизмов социальной защиты.