Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հունաստանի պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ
Մարտի 4-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Հունաստանի պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը՝ երկուստեք կարևորելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը: Այս համատեքստում նշվել է ՀՀ վարչապետի՝ վերջերս Հունաստան կատարած այցը և բարձրաստիճան փոխայցելությունների դերը երկկողմ օրակարգի շարունակական հարստացման գործում։
Հայաստանի և Հունաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացմանն առնչվող հարցեր՝ ընդգծելով առկա մեխանիզմների առավելագույն օգտագործման կարևորությունը և առկա հեռանկարները:
Մտքեր են փոխանակվել տարբեր ձևաչափերով փոխգործակցության հնարավորությունների շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային թեմաների: Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումները և պահպանվող առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ դիրքորոշումները: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ ջանքերն՝ ուղղված Հարավային Կովկասում հարատև կայունության և խաղաղության հաստատմանը՝ հավելելով, որ այդ նպատակին հասնելը պահանջում է երկուստեք հստակ արտահայտված հանձնառություն:
Հայաստանի և Հունաստանի միջև հարաբերությունների զարգացման գործում, այդ թվում՝ Հունաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնելու ընթացքում ունեցած ավանդի համար ՀՀ ԱԳ նախարարը Նիկոս Դենդիասին պարգևատրել է ՀՀ բարեկամության շքանշանով։

Арарат Мирзоян встретился с министром обороны Греции Никосом Дендиасом
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 4 марта провел встречу с находящимся с официальным визитом в Армении министром национальной обороны Греции Никосом Дендиасом.
Собеседники с удовлетворением отметили высокий уровень политического диалога между двумя странами, подчеркнув важность расширения сотрудничества в представляющих взаимный интерес различных сферах. В этом контексте был отмечен недавний визит премьер-министра Армении в Грецию и роль взаимных визитов на высоком уровне в постоянном обогащении двусторонней повестки дня.
Министры обсудили вопросы, связанные с углублением партнерства Армения-ЕС, подчеркнув важность максимального использования существующих механизмов и имеющихся перспектив.
Состоялся обмен идеями о возможностях взаимодействия в разных форматах.
Была также затронута региональная тематика. Арарат Мирзоян представил последние дискуссии в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и позицию Армении по ключевым вопросам. Министр Мирзоян подчеркнул усилия Армении по установлению прочной стабильности и мира на Южном Кавказе, добавив, что достижение этой цели требует четко выраженной приверженности с обеих сторон.
За вклад в развитие отношений между Арменией и Грецией, в том числе в период пребывания на посту министра иностранных дел Греции, глава МИД Армении наградил Никоса Дендиаса орденом Дружбы.