Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցվել է․ ՔԿ
ՀՀ Քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթով կատարված բազմաթիվ անհետաձգելի ապացուցողական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ պետական սահմանը հատած Ադրբեջանական Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայող Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովը 2024թ. փետրվարի 28-ին ՀՀ ԶՈւ դիրքերի մոտակայքում հայտնվել է ադրբեջանական դիրքում զինծառայողների միջև տեղի ունեցած միջադեպից հետո՝ փախուստի դիմելու և մոլորվելու հետևանքով:
Ելնելով վերոգրյալից՝ միջնորդություն է ներկայացվել հսկող դատախազին՝ Ռուսլան Փենախովի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին, որը բավարարվել է։

Прекращено уголовное дело в отношении азербайджанского военнослужащего: СК
В результате неотложных действий Главного управления Следственного комитета Армении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного порядка и общественной безопасности получена фактическая информация о том, что военнослужащий вооруженных сил Азербайджанской Республики Руслан Пенахов, пересекший государственную границу Республики Армения, 28 февраля 2024 года оказался возле позиций Вооруженных сил Армении в результате того, что после инцидента между военнослужащими на азербайджанской позиции сбежал и заблудился. Об этом говорится на странице СК Армении в Facebook.
На основании изложенного надзирающему прокурору было подано ходатайство о прекращении уголовного преследования в отношении Руслана Пенахова. Ходатайство было удовлетворено.