Արարատ Միրզոյանը ԵՄ անդամ երկրների դեսպաններին ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները (տեսանյութ)
Ապրիլի 8-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Եվրոպական միության խորհրդի քաղաքական և անվտանգային հարցերով կոմիտեի պատվիրակությանը։ Ողջույնի խոսքում ՀՀ ԱԳ նախարարը գոհունակությամբ արձանագրել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների էական խորացմանը միտված գործընթացը՝ ընդգծելով, որ այն ներառում է ինչպես ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շարունակական իրականացումը, այնպես էլ դրանից անդին հնարավորությունների լավագույնս օգտագործումը:
Հարաբերությունների զարգացման այս դինամիկայի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության գործունեությանն, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության զարգացման տնտեսական բաղադրիչին: Վերջինիս ներքո նախարար Միրզոյանը շեշտել է Տնտեսական ու ներդրումային պլանի ուղենիշային նախաձեռնությունների կյանքի կոչման ու նոր՝ «Հայաստանի դիմակայունության և աճի» ծրագրով ընձեռնվող հնարավորությունները: Կարևոր նախագծերի շարքում անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի ուղղությամբ առաջընթացի ապահովմանը։
Վկայակոչելով Եվրոպական խորհրդարանում 2023թ. դեկտեմբերին ՀՀ վարչապետի ելույթը՝ նախարար Միրզոյանը հավելել է. «Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդն ունի եվրոպական ձգտումներ, և մենք կառաջնորդվենք այդ ձգտումներով:» Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում անվտանգային հարցերին՝ Արարատ Միրզոյանը ԵՄ անդամ երկրների դեսպաններին ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։ Ընդգծելով ՀՀ պատրաստակամությունն օգտագործել խաղաղության հասնելու հնարավորությունը՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ դա ենթադրում է խաղաղության պայմանագրում առանցքային հարցերի շուրջ փոխհամաձայնության արձանագրում՝ մասնավորապես 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջակության ճանաչման փոխադարձ վերահաստատում և սահմանազատում:
Տարածաշրջանում տնտեսական զարգացման ապահովման համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է տրանսպորտային և տնտեսական կապուղիների ապաշրջափակման կարևորությունը՝ որպես այդ հարցում ՀՀ շահագրգռվածության դրսևորում հիշատակելով ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։ Նախարարը պատասխանել է ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության, Հայաստանի տարածաշրջանային քաղաքականության վերաբերյալ ներկաների հարցերին: Կայացել է մտքերի փոխանակում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։

Арарат Мирзоян представил послам стран-членов ЕС последние события в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном (видео)
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 8 апреля принял делегацию Комитета ЕС по политике и безопасности.
В своем приветственном слове министр Мирзоян высоко оценил процесс, направленный на значительное углубление отношений Армения-ЕС, подчеркнув, что он включает в себя как непрерывную реализацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, так и наилучшее использование возможностей за его пределами.
В контексте динамики развития отношений была затронута деятельность Миссии наблюдателей ЕС в Армении, а также экономическая составляющая развития партнерства Армения-ЕС. В контексте последнего министр Мирзоян подчеркнул возможности, предоставляемые реализацией ориентировочных инициатив Экономического и инвестиционного плана и нового “Плана устойчивости и роста” для Армении. В числе важных проектов было также затронуто обеспечение прогресса в направлении запуска диалога по либерализации визового режима Армения-ЕС.
Напомнив о выступлении премьер-министра Армении в Европейском парламенте в декабре 2023 года, министр Мирзоян добавил: “У народа Республики Армения есть европейские устремления, и мы будем руководствоваться этими устремлениями”.
Коснувшись вопросов безопасности на Южном Кавказе, Арарат Мирзоян проинформировал послов стран-членов ЕС о последних развитиях в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Подчеркнув готовность Армении использовать возможность достижения мира, министр иностранных дел Республики Армения отметил, что это предполагает отражение взаимного согласия по ключевым вопросам мирного договора, в частности, взаимного подтверждения территориальной целостности и делимитации на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.
В контексте обеспечения экономического развития региона министр Мирзоян подчеркнул важность разблокирования транспортных и экономических коммуникаций, напомнив о инициативе “Перекресток мира”, разработанной правительством Республики Армения как проявление заинтересованности Армении в открытии коммуникаций.