Ucom-ի գլխավոր տնօրենը մասնակցել է Բարձր տեխնոլոգիաների զարգացմանը նվիրված միջոցառմանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինUcom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը մասնակցել է «Միջազգային կորպորացիաների և ներդրողների դերը որպես բարձր տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացման կատալիզատոր» խորագրով պանելային քննարկմանը։
Միջոցառումը կազմակերպել է Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան՝ Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հովանու ներքո։
«Այսօր մենք պատիվ ունենք հյուրընկալելու մի խումբ մասնագետների՝ տարբեր միջազգային ու տեղական ընկերություններից։ Ձեր աշխատանքը, փորձը և Հայաստանում բիզնես մթնոլորտ ձևավորելուն ուղղված ջանքերն անգնահատելի են։ Անկախ նրանից թե դուք ներդրող եք, քաղաքականություն մշակող թե տեխնոլոգիական ոլորտի առաջնորդ, ձեր ներդրումն այսօր չափազանց կարևոր է։ Եկեք միասին ոգեշնչենք և ոգեշնչվենք՝ աշխատելով ավելի ինտեգրված և նորարական ապագա ստեղծելու ուղղությամբ», - իր ողջույնի խոսքում ասել է Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դիանա Սարումովան։
Պարոն Յիրիկյանը պանելային քննարկման ժամանակ խոսել է թվային տրանսֆորմացիայի մասին և այն բաղադրիչների, որոնք անհրաժեշտ են պետական և մասնավոր հատվածների արդյունավետ համագործակցության համար, որպեսզի հեռահաղորդակցության ոլորտը տեխնոլոգիական զարգացում ապրի։
«Թվային տրանսֆորմացիան անխոս այսօր անհրաժեշտություն է, թվային լուծումները ցանկացած գործընթացի արագությունն ու արդյունավետությունը կարող են բազմապատկել։ Նման փոփոխությունն օգտակար է բոլորի համար՝ պետության, հանրության, բիզնեսի, բայց այս ոլորտում հիմնական խնդիրն ամենևին թվային լուծումները չեն։ Շատ ավելի առաջնային է գրագետ հաղորդակցությունը, որպեսզի ներգրավված բոլոր մասնակիցները գիտակցեն թվային լուծումների հնարավորություններն ու կարևորությունը։ Միայն այդ ժամանակ մենք կկարողանանք զգալի արդյունքներ ունենալ», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Նշենք, որ Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի նպատակն է աջակցել Հայաստանում եվրոպական բիզնես համայնքին, թեթևացնել վերջինիս ինտեգրումը, նպաստել Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցությանը, ինչպես նաև զարգացնել բիզնես միջավայրը, խրախուսել օտարերկրյա ներդրումները և բարելավել համապատասխան օրենսդրական դաշտը:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը, Հունաստանի դեսպան Քրիստոս Սոֆիանապուլոսը, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի Digital Hub-ի ղեկավար Յացեկ Կուբասը։

Генеральный директор Ucom выступил на панельной дискуссии о технологическом развитии
Поддержи А1+!Генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян принял участие в панельной дискуссии на тему «Роль международных корпораций и инвесторов как катализаторов развития высокотехнологичной экосистемы».
Мероприятие организовано Европейской бизнес ассоциацией в Армении под эгидой Министерства высокотехнологичной промышленности Армении.
«Для нас большая честь принимать сегодня экспертов из международных и локальных организаций. Ваша работа, опыт и усилия по развитию бизнес-среды в Армении просто неоценимы. Являетесь ли вы инвестором, политиком или лидером в области технологий, ваш вклад сегодня имеет важнейшее значение. Давайте вместе вдохновлять и вдохновляться, работая над более интегрированным и инновационным завтрашним днем», - сказала во время вступительной речи Диана Сарумова, исполнительный директор Европейской бизнес ассоциации в Армении.
В ходе панельной дискуссии г-н Йирикян рассказал о цифровой трансформации и важнейших компонентах, которые необходимы для сотрудничества государственного и частного сектора, чтобы стимулировать технологические достижения в телекоммуникационной отрасли․
«Цифровая трансформация сегодня является необходимостью; цифровые решения могут увеличить скорость и эффективность любого процесса. Такое изменение выгодно всем: государству, обществу и бизнесу. Но главная проблема в этой сфере – это не цифровые решения. Гораздо важнее грамотная коммуникация, чтобы все участники процесса осознавали возможности и важность цифровых решений. Только тогда мы сможем добиться значительных результатов», - сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Следует отметить, что целью Европейской бизнес ассоциации является поддержка европейского бизнес-сообщества в Армении, содействие его интеграции, содействие сотрудничеству между Арменией и Европейским Союзом, а также развитие бизнес-среды, поощрение иностранных инвестиций и улучшение соответствующих правовых рамок.
На мероприятии с приветственным словом выступили министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян, глава делегации ЕС Василис Марагос, посол Греции Христос Софианопулос и руководитель цифрового хаба Европейского банка реконструкции и развития Яцек Кубас.