Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգող Ֆղանսուազ Ժակոբին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 7-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգող Ֆղանսուազ Ժակոբին:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է Ֆղանսուազ Ժակոբին պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
«Մեծապես կարեւորում եմ ՄԱԿ-ի տարբեր գործակալությունների եւ կառույցների միջոցով մեր երկրի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների օրակարգին ցուցաբերվող հետեւողական աջակցությունը: Մենք՝ օրենսդիրներս, անում ենք եւ պատրաստ ենք անել հնարավորը՝ օրենսդրական դաշտի ապահովման եւ ռազմավարական տարբեր ծրագրերի իրականացման համար»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Կազմակերպության հետ գործընկերության առաջնահերթություններից ԱԺ նախագահը կարեւորել է աջակցությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման, Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների գործընթացի եւ Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցերը:
Քննարկվել են համատեղ իրականացվող նախաձեռնությունները եւ ծրագրերը, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման ծրագրի շրջանակում կրթական, հումանիտար, էներգետիկ եւ այլ ոլորտներում համագործակցությունը:

Ален Симонян принял новоназначенного постоянного координатора ООН в Армении Франсуаз Жакоб
Председатель Национального Собрания Республики Армения Ален Симонян 7 июня принял новоназначенного постоянного координатора ООН в Армении Франсуаз Жакоб.
Спикер парламента поздравил г-сжу Жакоб со вступлением в должность и пожелал ей плодотворной работы.
«Я придаю большое значение последовательной поддержке, оказываемой программе институциональных реформ нашей страны через различные агентства и структуры ООН. Мы, законодатели, делаем и готовы сделать все возможное для обеспечения законодательной базы и реализации различных стратегических программ», - сказал Ален Симонян.
Среди приоритетов партнерства с ООН спикер НС подчеркнул важность поддержки установлению мира на Южном Кавказе, процессу армяно-азербайджанских переговоров, а также возвращению незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных.
Были обсуждены совместно реализуемые инициативы и программы, в частности, сотрудничество в образовательной, гуманитарной, энергетической и других сферах в рамках Программы устойчивого развития ООН.