Ադրբեջանը դեռ չի արձագանքել հետաքննության երկկողմ մեխանիզմ ստեղծելու մասին Հայաստանի առաջարկին․ԱԽ քարտուղար (տեսանյութ)
Հայաստանին անհանգստացնում են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած կեղծ լուրերը, թե իբր Հայաստանը խախտում է հրադադարի ռեժիմը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Հայաստանին անհանգստացնում են նման հաղորդագրությունները, որովհետև միանշանակ է, որ հայկական կողմից որևէ քայլ չի եղել էսկալացիայի ուղղությամբ, և կրակոցներ չեն եղել։ Մեզ անհանգստացնում է, որ այդպիսի կեղծ լուրեր է տարածվում, բայց խնդրին լուծում տալու նպատակով Ադրբեջանին հրապարակային առաջարկել ենք, որպեսզի համատեղ հետաքննման մեխանիզմ ստեղծենք գերատեսչությունների միջև. դա կարող է լինել քննչական կամ այլ մարմին, որը կհետաքննի դեպքերը և վերջնական եզրահանգման կգա, մենք ու միջազգային հանրությունը վստահելի տվյալներ կունենանք, կիմանանք՝ այդպիսի դեպքեր եղել են, թե ոչ»,- նշեց Գրիգորյանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը համոզված է, որ այդպիսի դեպքեր չեն եղել, բայց եթե ադրբեջանական կողմը պնդում է, ապա հայկական կողմը պատրաստ է նման հարցերի հետաքննմանը։
Հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանը արձագանքել է Հայաստանի առաջարկին, Գրիգորյանը պատասխանեց` ոչ, դեռ արձագանք չի եղել։
Անդրադառնալով նաև այն հարցին, թե այդ առաջարկը չի՞ հակասում Հայաստանում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելությանը, Գրիգորյանը վստահեցրեց, որ որևէ հակասություն չկա։
«ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում է՝ Հայաստանի հրավերով, հետաքննման լիազորություն չունեն, նրանք մոնիթորինգ են անում և հրապարակային հանդես են գալիս հաղորդագրություններով, զեկույցներով կամ այլ ձևերով տեղեկացնում են։ Մեր առաջարկած հետաքննման երկկողմ մեխանիզմը տարբեր է, նաև՝ փոխվստահության տեսանկյունից շատ կարևոր է»,-եզրափակեց Գրիգորյանը։

Азербайджан пока не ответил на предложение Армении о создании двустороннего механизма расследования: секретарь СБ (видео)
Поддержи А1+!Армению тревожит дезинформация, распространяемая Министерством обороны Азербайджана, что Армения якобы нарушает режим прекращения огня. Как передает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами заявил секретарь Совета безопасности Армен Григорян.
“Армению тревожат такие сообщения, поскольку с армянской стороны не делается никаких шагов в сторону эскалации, и нет никаких выстрелов. Мы обеспокоены распространением таких ложных слухов, и для решения проблемы мы публично предложили Азербайджану создать совместный механизм расследования. Это может быть следственный или другой орган, который расследует эти случаи и придет к окончательному выводу. Мы и международное сообщество будем иметь достоверные данные, узнаем - были ли такие случаи или нет”, - сказал Григорян, подчеркнув, что Армения убеждена в том, что таких случаев не было, но если азербайджанская сторона будет настаивать, то армянская сторона готова расследовать подобные вопросы.
На вопрос, ответил ли Азербайджан на предложение Армении, Григорян ответил: “Нет, ответа пока нет”.
Коснувшись также вопроса, не противоречит ли это предложение миссии наблюдателей ЕС, дислоцированной в Армении, Григорян заверил, что противоречия нет.
“Наблюдательная миссия ЕС находится в Армении по приглашению Армении, у них нет полномочий на расследование, они проводят мониторинг и публично выступают с сообщениями, докладами или информируют другими способами. Предложенный нами двусторонний механизм расследования отличен, он очень важен с точки зрения взаимного доверия”, - заключил Григорян.