Սուրեն Պապիկյանը պատասխանել է երիտասարդներին հետաքրքրող հարցերին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրիտասարդության միջազգային օրվա կապակցությամբ օգոստոսի 12-ին ՊՆ վարչական համալիրում պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հյուրընկալել է ռազմաուսումնական հաստատությունների կուրսանտների, քաղաքացիական բուհերի ուսանողների, մի շարք երիտասարդ սպաների և սփյուռքահայ երիտասարդների։
Ողջունելով և շնորհավորելով երիտասարդներին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը կարևորել է երիտասարդության դերը և բնականոն ու սահուն սերնդափոխության անհրաժեշտությունը պետության կայուն զարգացման, առաջընթացի, այդ թվում նաև ԶՈՒ զարգացման տեսլականը կյանքի կոչելու գործում։
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձել է ԶՈՒ-ում սկիզբ առած արմատական բարեփոխումներին, վերջին տարիներին կատարված լայնածավալ աշխատանքներին, այդ թվում՝ ինժեներական աշխատանքներին, բնակարանային ապահովման ծրագրին, ինչպես նաև ներդրված մի շարք հեռանկարային ծրագրերի, որոնց նպատակն է որակական նոր, ամուր հիմքեր ստեղծել պրոֆեսիոնալ բանակ ունենալու համար՝ զինված ուժերը համալրելով երիտասարդ, պատրաստված ու բանիմաց մասնագետներով։ Այս համատեքստում Սուրեն Պապիկյանը խոսել է «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի մասին, որը լայն հնարավորություններ է ընձեռում երիտասարդներին՝ ժամկետային ծառայությունը սոցիալական արտոնությունների շոշափելի փաթեթով և բարձր աշխատավարձով փոխարինելու հնգամյա պայմանագրային ծառայությամբ։ Որպես սոցիալական կարևոր բաղադրիչ՝ անդրադարձ է կատարվել նաև սպաների ատեստավորման շարունակական գործընթացին։ Սուրեն Պապիկյանն իր խոսքում կարևորել է նաև ռազմական կրթության ոլորտում արդեն իսկ սկիզբ առած և ընթացիկ բարեփոխումները, ռազմատեխնիկական համագործակցության դիվերսիֆիկացված ծրագրերի կյանքի կոչումը, ՀՀ բանակում կանանց դերակատարության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը, կրթության որակի կտրուկ բարձրացումը:
Այս ամենի վերջնարդյունքը մեկն է՝ ունենալ մարտունակ և ժամանակակից մարտահրավերներին պատրաստ զինված ուժեր՝ ունակ բարձր մակարդակով կատարելու առաջադրված խնդիրները։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը պատասխանել է նաև երիտասարդներին հետաքրքրող հարցերին, լսել նրանց առաջարկներն ու դիտարկումները՝ վստահեցնելով, որ բոլոր խնդիրները ղեկավարության ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում են, ու արվում է առավելագույնը՝ դրանք լուծելու և սպայի պատվաբեր մասնագիտությունն առավել գրավիչ դարձնելու համար։

455061057_835530332063434_6259198089192072488_n
По случаю Международного дня молодежи 12 августа министр обороны Армении Сурен Папикян принял в административном комплексе Министерства обороны курсантов военно-учебных заведений, студентов гражданских вузов, молодых офицеров и молодых людей из армянской диаспоры.
Министерство обороны РА сообщает, что поздравив молодых людей, министр обороны РА  подчеркнул роль молодежи и необходимость нормальной и плавной смены поколений в реализации видения устойчивого развития и прогресса государства, включая и развитие Вооруженных сил.
Глава Министерства обороны РА коснулся начатых в Вооруженных силах радикальных реформ, проведенных за последние годы масштабных работ, в том числе инженерных работ, программы жилищного обеспечения, а также реализованных перспективных программ, целью которых является создание новой, прочной основы профессиональной армии, комплектование Вооруженных сил молодыми, подготовленными и знающими специалистами. В этом контексте Сурен Папикян рассказал о программе “Защитники Родины”, которая предоставляет молодым людям широкие возможности по замене срочной службы пятилетним контрактом с ощутимым пакетом социальных льгот и высокой зарплаты.
В качестве важной социальной составляющей был представлен и непрерывный процесс аттестации офицеров. Сурен Папикян особо отметил уже начатые и текущие реформы в сфере военного образования, реализацию разнообразных программ военно-технического сотрудничества, программ, направленных на повышение роли женщин в армии РА, а также резкое повышение качества образования. Конечный результат всего этого один: иметь боеспособные и готовые к современным вызовам Вооруженные силы, способные выполнять поставленные задачи на высоком уровне.
Сурен Папикян также ответил на вопросы, интересующие молодых людей, выслушал их предложения и замечания, заверив, что все проблемы находятся под ежедневным вниманием руководства, и делается все возможное, чтобы решить их и сделать профессию офицера более почетной и привлекательной.