Զրուցակիցներն անդրադարձել են Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների թեմային
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 12-ին հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության նախագահ Տուլիա Էքսոնի եւ գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի հետ: ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նրանց Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու հնարավորության համար եւ առաջարկել դիտարկել Հայաստանում նաեւ Միջխորհրդարանական միության խորհրդարանականների համաժողովն ապագայում անցկացնելու հնարավորությունը:
Տուլիա Էքսոնն իր հերթին խորին շնորհակալություն է հայտնել Ալեն Սիմոնյանին համաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու եւ ջերմ ընդունելության համար:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ հետաքրքրության ու համագործակցության այլ հարցերի, այդ թվում` Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների թեմային:

Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 12 сентября провел встречу с председателем Межпарламентского союза Тулией Эксон и генеральным секретарем МПС Мартином Чунгонгом.
Ален Симонян поблагодарил их за предоставленную возможность провести в Армении 10-ю Глобальную конференцию молодых парламентариев Межпарламентского союза  и предложил им рассмотреть возможность проведения в будущем Конференции парламентариев Межпарламентского союза также в Армении.
В свою очередь Тулия Эксон выразила глубочайшую благодарность Алену Симоняну за организацию конференции на высоком уровне и за теплый прием.
Собеседники затронули также представляющие двусторонний интерес другие вопросы, в том числе тему удерживаемых в Азербайджане армянских пленных.