Ֆրանսիան 600 հազար եվրո է ներդնելու՝ Հայաստանում ֆրանսերենի ուսուցման համար
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանության միջև այսօր տեղի է ունեցել փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն՝ ուղղված ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում ֆրանսերենի դասավանդման խթանմանը և զարգացմանը:
Փաստաթղթերը ստորագրել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, նախարարության և դեսպանության աշխատակիցներ:
Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով ԿԳՄՍ նախարարության և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության միջև արդյունավետ համագործակցության հերթական փուլը, նշել է՝ մեկնարկելիք ծրագիրն ամբողջությամբ համահունչ է հանրակրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին:
«Հանրակրթության նոր չափորոշչով մենք դպրոցներում օտար լեզուների իմացությունը բարելավելու խնդիր ենք դրել: Կարևորում եմ այն ջանքերը, որ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության հետ հետևողականորեն ներդնում ենք՝ ֆրանսերենի իմացության բարելավման ուղղությամբ: Ծրագրի շրջանակում դպրոցներում ներդրվելու են ֆրանսերենի ուսուցման նոր ծրագրեր, օգտագործվելու են նոր դասագրքեր և ուսումնական նյութեր, ինչպես նաև մեծ աշխատանք է տարվելու ուսուցիչների կարողությունների զարգացման ուղղությամբ՝ ձևավորելով վերապատրաստող ուսուցիչների խումբ»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ տարիների ընթացքում ֆրանսերեն դասավանդող ուսուցիչների կազմակերպված համայնք է ձևավորվել, որին նպաստել են նաև Ֆրանսիայի դեսպանության հետ համագործակցությամբ իրագործվող ծրագրերը:
«Հուսով եմ՝ նոր ծրագրի առաջին շահառուները՝ սովորողների հետ միասին, կլինեն նաև ուսուցիչները»,- ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ կհստակեցվի ֆրանսերենի խորացված ուսուցման ծրագրերով աշխատող դպրոցների ցանկը, որում այս պահին ընդգրկված է 19 դպրոց, սակայն դրանց թիվը կարող է ավելանալ՝ հաշվի առնելով, որ նոր ծրագրերը մեծ հետաքրքրություն կներկայացնեն նաև այլ դպրոցների շրջանում:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատանը՝ Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ ֆրանկոֆոն միջավայրը բարելավելու ՀՀ ջանքերն  ուղղված են ֆրանկոֆոնիայի երկրների շարքում մեր երկրի՝ ավելի կայուն և զարգացող ներկայացվածության ապահովմանը:
«2027 թվականին մեր երկիրը հանձնառություն է ստանձնել հյուրընկալելու Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ միջազգային մարզամշակութային խաղերը: Հատկապես նպատակուղղված ենք բարելավելու ֆրանկոֆոն միջավայրը, ինչպես նաև ընդլայնելու ու տարածելու ֆրանսերենի իմացությունն այս մեծ օրակարգի շրջանակում»,- եզրափակել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին շնորհակալություն է հայտնել կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համագործակցության համար: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանն անդամակցությունը ռազմավարական նշանակություն ունի:
«Ֆրանսիայի դեսպանությունը պատրաստ է տարբեր մարզամշակութային միջոցառումներ կազմակերպելու փորձառությամբ կիսվել Հայաստանի հետ՝ 2027 թվականին կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ խաղերին ընդառաջ: Մեզ համար դեռ վառ է 2018 թվականին Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովը Հայաստանում անցկացնելու հետ կապված հիշողությունը: 10 օրից Ֆրանսիայում տեղի կունենա Ֆրանկոֆոնիայի հերթական գագաթնաժողովը: Ֆրանկոֆոնիան մեր երկրների միջև շատ առանձնահատուկ կապ և տարբեր ուղղություններով համագործակցության հնարավորություններ է ստեղծում»,- ասել է դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին:
Դեսպանն ընդգծել է նաև ոչ միայն Երևանում, այլև ՀՀ մարզերում ֆրանսերենի ուսուցման տարածման անհրաժեշտությունը: Նա տեղեկացրել է՝ նախագծի շրջանակում Ֆրանսիան 600 հազար եվրո է ներդնելու՝ Հայաստանում ֆրանսերենի ուսուցման որոկի բարելավման և սովորողների կարիքների աջակցման նպատակով:
Դեսպանի խոսքով՝ ծրագիրը նախևառաջ աջակցելու է ֆրանսերենի ուսուցման ջատագովներին՝ ուսուցիչներին:
«Հնարավորություն եմ ունեցել Հայաստանի հեռավոր քաղաքներում և գյուղերում հանդիպելու ֆրանսերեն դասավանդող ուսուցիչների, որոնք առանձնահատուկ սեր են տածում ֆրանսիական մշակույթի, գրականության և լեզվի հանդեպ ու շատ լավ գիտեն, թե ինչպես փոխանցել այդ սերը: Նախագծի նպատակն է նաև ֆրանսերեն դասավանդող ուսուցիչների համար մանկավարժական վերապատրաստումներ իրականացնել՝ նրանց զինելով նոր մեթոդաբանությամբ: Մեր մյուս նպատակը ֆրանսերենի խորացված ուսուցման ցանցի ընդլայնումն ու  սովորողների կարիքների բավարարումն է: Վստահ եմ՝ միասին կկարողանանք մեծացնել ֆրանսերենի գրավչությունը» - նշել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանն ու շնորհակալություն հայտնել ֆրանսերենի զարգացման ու տարածման հարցում ներդրվող ջանքերի ու հետաքրքրության համար:
Համաձայն ստորագրված փաստաթղթերի՝ կողմերը համատեղելու են իրենց ջանքերն առ այն, որ ֆրանսերենի ուսուցիչների շարունակական, կանոնավոր և համակարգված վերապատրաստումը հնարավոր լինի ապահովել 2025 թվականից սկսած՝ յուրաքանչյուր ուսուցչի համար տարեկան առնվազն 10 օր տևողությամբ:
Ուսուցման 225-ժամյա փորձնական ծրագիր կիրականացվի ֆրանսերենի՝ որպես օտար լեզվի շուրջ 30 ուսուցիչների համար, որոնք հետագայում կդառնան իրենց գործընկեր ուսուցիչների վերապատրաստողներ: Փորձնական ծրագիրը կիրականացվի ֆրանսիական «France Education International» օպերատորի կողմից՝ «Կրթության զարգացման և նորարարությունների ազգային կենտրոն» հիմնադրամի հետ համատեղ:

17 сентября между Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении и посольством Франции в Армении были подписаны документы в целях содействия преподаванию французского языка в государственных образовательных учреждениях Армении, внедрения углубленного преподавания французского языка и дополнительной франкоязычной программы в высших учебных заведениях и школах страны.
Документы подписали министр ОНКС РА Жанна Андреасян и чрезвычайный и полномочный посол Французской Республики в Республике Армения Оливье Декотиньи.
По словам Жанны Андреасян, программа, которую они желают запустить, полностью соответствует реформам, реализуемым в сфере народного образования. “Новым стандартом народного образования мы поставили задачу улучшить знание иностранных языков в наших школах. Меня особенно радует то, что мы с посольством предпринимаем последовательные усилия для развития преподавания французского языка в школах. У нас появится возможность внедрять новые программы преподавания французского языка в школах, использовать новые учебники и материалы, а также провести большую работу в направлении развития возможностей учителей путем формирования Группы подготовки учителей”, - заявила она.
Министр считает, что преподаватели французского языка в Армении - хорошее сообщество, в том числе и благодаря усилиям посольства. Она надеется, что первыми бенефициарами программы станут преподаватели французского языка вместе со студентами.
“Мы уточним возможность включения школ, работающих с отдельными программами углубленного изучения французского языка. На данный момент речь идет о 19 школах, но программы могут вызвать большой интерес и у других школ”, - заметила она и поблагодарила посольство Франции за постоянное сотрудничество.
Жанна Андреасян напомнила, что есть большая программа сотрудничества с посольством в сфере образования, что совсем не случайно, поскольку Армения придает большое значение отношениям с Францией. По ее словам, все усилия по расширению франкоязычной среды направлены на более стабильное присутствие Армении в этой сети.
Жанна Андреасян отметила, что Армения взяла на себя обязательство в 2027 году  провести X Международные спортивные и культурные игры Франкофонии, которые также будут способствовать распространению французского языка.
Оливье Декотиньи подчеркнул, что их цель - предлагать услуги посольства всем тем школам и учителям, которые выбирают путь изучения французского языка. “Мы хотим распространять французский язык не только в Ереване, но и в областях, и членство Армении в Международной организации франкофонии в различных качествах было довольно стратегическим и продуманным шагом”, - сказал посол.
Касаясь проведения в 2027 году в Армении X Международных спортивных и культурных игр Франкофонии, посол Декотиньи заверил, что они будут всемерно поддерживать организацию спортивных и культурных мероприятий и передадут Армении опыт организации Парижских Олимпийских игр. Посол подчеркнул, что они очень хорошо помнят, что в 2018 году в Армении прошел саммит Франкофонии. Через десять дней он состоится во Франции, на котором будет присутствовать и премьер-министр РА Никол Пашинян.
“Франкофония создает особую связь между нашими двумя странами. Она также представляет стратегический интерес для Армении. Когда мы говорим “Франкофония”, мы подразумеваем междисциплинарное, многожанровое сотрудничество с франкоязычными странами, с Францией, особенно, в политической, культурной, дипломатической, а также военной сферах”, - заявил Оливье Декотиньи.
Возвращаясь к работе с министерством, посол сообщил, что в рамках данного проекта Франция выделит 600 000 евро на повышение уровня преподавания французского языка.
Декотиньи встретился и с преподавателями французского языка. Он считает, что в Армении существует особая любовь к французскому языку, культуре и литературе, и учителя прекрасно умеют передать эту любовь. “Цель проекта - обеспечить обучение учителей французского языка в Армении, вооружить их новыми методами, которые будут соответствовать новым стандартам. Одной из целей проекта также является расширение сети с углубленным обучением французскому языку”, - подчеркнул посол.
Он поблагодарил Жанну Андреасян за теплое гостеприимство и других сторонников расширения применения французского языка в Армении за их приверженность.