Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Կոլումբիայի նախագահ Գուստավո Պետրոյի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿոլումբիայի Կալի քաղաքում անցկացվող Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 16-րդ համաժողովի (COP16) շրջանակներում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Կոլումբիայի նախագահ Գուստավո Պետրոյի հետ՝ աշխատանքային ճաշի ձևաչափով:
Նախագահը բարձր է գնահատել կոլումբիական կողմի մեծածավալ աշխատանքը կարճ ժամանակամիջոցում նման լայնամասշտաբ միջոցառումը պատշաճ կերպով կազմակերպելու գործում:
Հանդիպման ընթացքում նախագահներն անդրադարձել են Հայաստանի և Կոլումբիայի միջև հարաբերությունների և համագործակցության առկա մակարդակի բարձրացման հնարավորություններին և հեռանկարներին և երկուստեք կարևորել են այս ուղղությամբ քայլերի նախաձեռնումն ու խթանումը:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ Հայաստանը ջերմ հարաբերություններ և փոխգործակցություն ունի լատինաամերիկյան մի շարք երկրների հետ և կարևորում է համագործակցության շրջանակի հետագա ընդլայնումը տարածաշրջանի երկրների հետ:
Զրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և գլոբալ հիմնահարցերի շուրջ, շեշտել են արդի գլոբալ մարտահրավերների դեմ միասնական օրակարգով և համատեղված ուժերով պայքարելու կարևորությունը:

Поддержи А1+!На полях 16-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP16) президент Армении Ваагн Хачатурян в формате рабочего обеда провел встречу с президентом Колумбии Густаво Франсиско Петро Уррего.
Ваагн Хачатурян высоко оценил масштабную работу колумбийской стороны по правильной организации столь масштабного мероприятия за короткий период времени.
В ходе встречи президенты обсудили возможности и перспективы повышения нынешнего уровня отношений и сотрудничества между Арменией и Колумбией, двусторонне подчеркнули важность инициирования и продвижения шагов в этом направлении.
Президент Хачатурян отметил, что Армения имеет теплые отношения и наладило сотрудничество с рядом стран Латинской Америки и придает важность дальнейшему расширению сотрудничества со странами региона.
Стороны обменялись мыслями по региональным и глобальным проблемам, подчеркнули важность борьбы с современными глобальными вызовами единой повесткой и совместными усилиями.