Հայաստանի և Ղազախստանի ԱԳ նախարարները հանդիպել են
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեկտեմբերի 4-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ղազախստանի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Մուրատ Նուրտլեուի հետ։ Հանդիպումը կայացել է ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ղազախստանի միջև երկկողմ օրակարգի ընդլայնման և հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանն ուղղված աշխատանքները։ Երկուստեք գոհունակությամբ ընդգծվել է անցնող տարվա ընթացքում ծավալված բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը, ինչպես նաև կայացած բարձրաստիճան այցերի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ակտիվ կյանքի կոչման պատրաստակամությունը։
Անդրադարձ է կատարվել բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության հարցերի։
Արարատ Միրզոյանը և Մուրատ Նուրտլեուն մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։
Ընդգծվել է տնտեսական և տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման և հաղորդակցության ուղիների ցանցի ընդլայնման կարևորությունը՝ որպես կայունության և տնտեսական փոխշահավետ համագործակցության զարգացման գրավական։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգին և դրա իրականացման պարագայում ընձեռնվող հնարավորություններին։
Ներկայացնելով գործընթացում վերջին զարգացումները՝ նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է պատմական հնարավորությունն օգտագործելու և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ պայմանագրի՝ սեղմ ժամկետներում ստորագրման հարցում ՀՀ դիրքորոշումը:

Поддержи А1+!На полях 31-й встречи Совета министров ОБСЕ на Мальте министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 4 декабря провел встречу с министром иностранных дел Казахстана Муратом Нуртлеу.
Собеседники обсудили работы по расширению двусторонней повестки между Арменией и Казахстаном и развитию взаимовыгодного сотрудничества по интересующим направлениям. С удовлетворением двусторонне был подчеркнут политический диалог на высоком уровне, а также отмечена готовность активно реализовывать достигнутые в рамках визитов на высоком уровне договоренности.
Были затронуты вопросы сотрудничества в рамках многосторонних площадок.
Арарат Мирзоян и Мурат Нуртлеу обменялись мыслями по региональным вопросам.
Была подчеркнута важность разблокирования экономических и транспортных коммуникаций, расширения сети каналов связи как залога развития стабильности и взаимовыгодного экономического сотрудничества. В этом контексте была затронута разработанная правительством Армения концепция “Перекресток мира” и возможности, которые будут созданы в случае ее реализации.
Представляя последние развития в этом процессе, министр Мирзоян подтвердил позицию Армении по использованию исторической возможности и подписанию договора об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном в короткие сроки.