Արման Սահակյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել փողերի լվացման մեղադրանքով
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի պետական գույքի կառավարման վարչության նախկին պետ Արման Սահակյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել փողերի լվացման և ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու մեղադրանքով։
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեց ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը։
«ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթով կատարված մեծածավալ ապացուցողական և վարութային գործողությունների արդյունքում հավաքված ապացույցների հիման վրա պաշտոնատար անձանց կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու, նույն լիազորություններն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու, պաշտոնատար անձանց օժանդակելու հատկանիշներով հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 13 անձի նկատմամբ, այդ թվում՝ 2011-2018թթ. ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Արման Սահակյանի նկատմամբ՝ այն բանի համար, որ նրանք 2012-2015թթ. Երևան քաղաքում գտնվող երեք ուսումնական հաստատությունների զբաղեցրած տարածքների վերաճշտման պատրվակով, ապօրինի կերպով առանձնացրել են հողատարածքներ, որոնց հանցավոր ծագումը, իրավունքները և պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով նշված անշարժ գույքերը ձևական աճուրդների միջոցով օտարել են իրենց հետ փոխկապակցված անձանց:
Արման Սահակյանը ինչպես նաև ևս 7 անձ քննիչի որոշման հիման վրա ձերբակալվել են և նրանց կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան, որի արդյունքում մեղադրյալների նկատմամբ կիրառվել են տարբեր խափանման միջոցներ: Արման Սահակյանի նկատմամբ կիրառվել է վարչական հսկողություն: ՀՀ քննչական կոմիտեում քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է: Լրացուցիչ հանդես կգանք պաշտոնական հաղորդագրությամբ»,- ասված է Կիմա Ավդալյանի ներկայացրած պարզաբանման մեջ:

В отношении бывшего начальника Управления государственного имущества Армении Армана Сааакяна возбуждено уголовное преследование по обвинению в отмывании денег и злоупотреблении должностными полномочиями.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-секретарь Следственного комитета Армении Кима Авдалян в интервью, данному агентству Арменпресс
"По уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета, на основании собранных доказательств возбуждено публичное уголовное преследование в отношении 13 лиц, включая бывшего начальника Управления государственного имущества при Правительстве Армении Армана Саакяна, занимавшего эту должность в 2011-2018 гг. Им предъявлены обвинения в злоупотреблении властными и служебными полномочиями, отмывании денег в особо крупных размерах, а также содействии должностным лицам в совершении указанных преступлений. В частности, в 2012-2015 гг. под предлогом уточнения территорий трёх учебных заведений в Ереване были незаконно выделены земельные участки. С целью скрыть их преступное происхождение, права и принадлежность, указанные объекты недвижимости были переданы связанным с ними лицам через фиктивные аукционы. Арман Саакян, а также ещё 7 человек были задержаны на основании постановления следователя. В суд были представлены ходатайства об их аресте, в результате чего в отношении обвиняемых были применены различные меры пресечения, включая административный надзор в отношении Армана Саакяна. Предварительное следствие по уголовному делу продолжается. Следственный комитет обещает предоставить дополнительную официальную информацию", — говорится в заявлении Кимы Авдалян.
Ранее Factor.am со ссылкой на свои источники в правоохранительных органах сообщил, что Арман Саакян был задержан по обвинению в отмывании денег.