«Այդ ճանապարհի դեպքում Մեղրին դառնում է անձեռնմխելի»․ Գրիգոր Հարությունյան
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Մեղրին տալու մասին Երևանում են խոսում, իսկ այստեղ մեղրեցիները պարզապես իրենց գործն են անում՝ աշխատում են, տուն են կառուցում, այգիներ մշակում։ Մեղրեցին իր կյանքով ապրում է, մի անհանգստացեք», – «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց ՀԺԿ փոխնախագահ, մեղրեցի Գրիգոր Հարությունյանը՝ անդրադառնալով վերջին օրերին Մեղրին Լեռնային Ղարաբաղով փոխանակելու վերաբերյալ նախկին ծրագրերին։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը գաղտնազերծել էր փաստաթղթեր, որոնց համաձայն՝ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևը պաշտոնավարման առաջին տարիներին համաձայնել էին Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծել տարածքների փոխանակմամբ՝ Մեղրին՝ Ղարաբաղի դիմաց։ Այս բացահայտումն իր հերթին կրկին թեժացրեց Քոչարյանի մերձավորների և գործող իշխանությունների միջև բանավեճը։
«Քաղաքական խոսակցությունները, իհարկե, ազդում են մեղրեցիների վրա, բայց բոլորը հասկանում են, որ դրանք քաղաքական խաղեր են։ Ալիևը մի բան է ասում, այստեղ արձագանքում են, այստեղ էլ վերլուծում են։ Ամեն դեպքում ժողովրդին հանգիստ չեն թողնում», – նշում է Գրիգոր Հարությունյանը։
Մեղրին այսօր ապրում է ակտիվ և բուռն կյանքով։ Մասնավորապես, Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու շինարարությունը մեծ արագությամբ ընթանում է, իսկ Ագարակ-Քաջարան 32 կիլոմետրանոց հատվածը, որը Մեղրիով է անցնում, կառուցվում է մեծ թափով։ Իրանի հյուսիսը Հայաստանի հարավին կապող ճանապարհի ամենաբարդ՝ ժայռերով պատված հատվածը կառուցում են հենց իրանցի ճանապարհաշինարարները, իսկ շինարարական աշխատանքներին ներգրավված են նաև բազմաթիվ մեղրեցիներ։
Նոր կառուցվող ճանապարհը զգալիորեն աշխուժացրել է մեղրեցիների կյանքը և բարձրացրել անշարժ գույքի գները։ Գրեթե ամբողջությամբ իրացվել են այն հողատարածքները, որոնք պետք է ընկնեին մայրուղու տարածքում։ Մեղրեցիներից ոչ ոք չի ընդդիմացել, և բոլորն իրենց հողերը տրամադրել են ճանապարհաշինության համար։
«Մարդիկ գոհ են, նորմալ վճարել են։ Իհարկե, հողը ափսոս էր, բայց այս ճանապարհը Հայաստանի հույսն է։ Մեղրեցիները հասկանում են, որ իրենց անվտանգությունն այս ճանապարհն է։ Այդ ճանապարհի դեպքում Մեղրին դառնում է անձեռնմխելի, Սյունիքը՝ ընդհանրապես։ Մեղրին կա, մի վախեցեք։ Կա ու կմնա», – եզրափակեց Գրիգոր Հարությունյանը։

«В случае этой дороги Мегри становится неуязвимым»: Григор Арутюнян
Поддержи А1+!«О том, чтобы отдать Мегри говорят в Ереване, а здесь мегринцы просто делают своё дело: работают, строят дом, разбивают сады. Мегринцы живут своей жизнью, не беспокойтесь», – сказал в беседе с «А1+» вице-председатель АНП, мегринец Григор Арутюнян, коснувшись программ обмена Мегри на Нагорный Карабах.
Напомним, что несколько дней назад Госдепартамент США рассекретил документы, согласно которым бывший президент Роберт Кочарян и бывший президент Азербайджана Гейдар Алиев договорились решить проблему Нагорного Карабаха путем обмена территорий Мегри на Карабах. Это открытие, в свою очередь, подогрело споры между близкими Кочаряна и нынешними властями.
«Конечно, политические разговоры затрагивают жителей Мегри, но все понимают, что это политические игры. Алиев говорит одно, здесь реагируют и здесь анализируют. В любом случае народ не оставляют в покое», – отмечает Григор Арутюнян.
Сегодня Мегри живет активной и насыщенной жизнью. В частности, высокими темпами идет строительство автодороги Север-Юг, большими темпами возводится 32-километровый участок Агарак-Каджаран, проходящий через Мегри. Самый сложный участок дороги, соединяющий север Ирана с югом Армении, покрытый камнями, строится иранскими дорожниками, в строительных работах также задействованы многие жители Мегри.
Недавно построенная дорога значительно оживила жизнь жителей Мегри и повысила цены на недвижимость. Земельные участки, которые должны были попасть на территорию трассы, были практически полностью проданы. Никто из жителей Мегри не возражал, и все они предоставили свою землю для строительства дороги.
«Люди довольны, заплатили нормально. Конечно, земли было жаль, но эта дорога – надежда Армении. Мегринцы понимают, что их безопасность - эта дорога. В случае этой дороги Мегри становится неуязвимым, Сюник в целом. Мегри есть, не бойтесь. Есть и будет оставаться», – заключил Григор Арутюнян.