Չեմ կիսում ընդդիմության կարծիքը, թե պատերազմը հնարավոր էր կանգնեցնել․ Բ․Նավասարդյան (տեսանյութ)
Քաղաքական վերլուծաբան Բորիս Նավասարդյանը գտնում է, որ եթե Հայաստանը գնում է Եվրամիությանն անդամակցելու ճանապարհով, ապա պետք է ձևավորի ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու ճանապարհային քարտեզ։
Հիշեցնենք, որ այս շաբաթ ՀՀ ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ԵՄ-ին անդամակցելու համար գործընթաց սկսելու մասին օրինագիծը։ Վերլուծաբանը հավելում է, որ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալուն զուգահեռ Հայաստանը պետք է բանակցություններ վարի Ռուսաստանի հետ գոնե առանձին ազատ առևտրի մասին պայմանագիր ունենալու համար, ինչը չի խանգարի ԵՄ գնալու ընթացքին։
Անդրադառնալով վերջին օրերին ՌԴ-ի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների լարմանը՝ Բորիս Նավասարդյանը խորհուրդ է տալիս չմտածել, թե հնարավոր է դրանից օգուտներ քաղել։
«Ես վստահ եմ, որ ցանկացած իրավիճակում, երբ բախվելու են Հայաստանի և Ադրբեջանի շահերը, ՌԴ-ն միշտ գտնվելու է Ադրբեջանի կողքին։ Դա Մոսկվայում ռազմավարական մակարդակով ընդունված որոշում է և դրանից շեղում ակնկալել հնարավոր չէ»,- ասում է նա։
Հիշելով 44 օրյա պատերազմը՝ վերլուծաբանը չկիսեց ընդդիմության կողմից պարբերաբար հնչեցվող կարծիքը, թե այն հնարավոր էր կանգնեցնել։ Ասում է, սկսվելուց հետո այն պետք է ընթանար այնպես, ինչպես պետք է ընթանար։ Եթե ինչ-որ բան հնարավոր էր անել, ապա դա պետք էր անել մինչև սկսվելը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանը պատրաստ չէր դրան։
«Իսկ պատերազմից հետո պարզ էր, որ այն, ինչ մնացել էր Արցախից, գոյատևման հեռանկար չուներ։ Գրեթե հեռանկար չկար նաև, որ այն այդպես կպահպանվի մինչև 2025թ։ Բոլոր միտումները ցույց էին տալիս, որ խաղաղապահները շուտ են դուրս գալու։ Պետք էր փորձել բանակցություններ վարել, թե եթե արցախցիները մնում են իրենց հայրենիքում, ինչ պայմաններում էր դա հնարավոր։ Ինչպիսի ռեժիմով պետք է աշխատեր Լաչինի անցակետը»,- հավելեց վերլուծաբանը։

У Азербайджана в этих судебных разбирательствах могут возникнуть проблемы, и основная проблема - это Рубен Варданян (видео)
Напомним, что на этой неделе НС РА приняло в первом чтении законопроект о начале процесса вступления в ЕС. Аналитик добавляет, что наряду с выходом из ЕАЭС Армения должна провести переговоры с Россией, чтобы иметь хотя бы отдельное соглашение о свободной торговле, которое не будет препятствовать процессу вступления в ЕС.
Касаясь напряженности между РФ и Азербайджаном в последние дни, Борис Навасардян советует не думать, что из этого можно извлечь выгоду.
«Я уверен, что в любой ситуации, когда интересы Армении и Азербайджана столкнутся, Российская Федерация всегда будет рядом с Азербайджаном. Это решение, принятое на стратегическом уровне в Москве, и ожидать отклонения от него невозможно»,- говорит он.
Вспоминая о 44-дневной войне, аналитик не разделил периодически высказываемое оппозицией мнение о том, что ее можно было остановить. Он говорит, что после того, как все началось, все должно было идти так, как должно было.  Если что-то и можно было сделать, то это следовало сделать до того, как это началось, учитывая тот факт, что Армения к этому не была готова.
«А после войны стало ясно, что то, что осталось от Арцаха, не имеет шансов на выживание. Перспектив, что так останется до 2025 года, почти не было. Все тенденции указывали на то, что миротворцы скоро уйдут. Необходимо было попытаться вести переговоры, что если арцахцы  остаются на своей родине, на каких условиях это было бы возможно.  В каком режиме должен работать Лачинский пропускной пункт»,- добавил аналитик.