Ստամբուլում, երկարատև պայքարի արդյունքում, հայ որբերի ճամբարը վերադարձվեց հայ համայնքին. ermenihaber
Ստամբուլի Թուզլայի շրջանում գտնվող հայկական մանկատան` «Քամփ Արմեն» անունով հայտնի ամառային ճամբարը վերադարձվել հայ համայնքին: ՍտամբուլիցErmenihaber.am-ին հայտնեցին, որ «Քամփ Արմենի» սեփականության վկայականը հանձնվել է Գեդիկփաշայի հայ բողոքական եկեղեցու հիմնադրամին: Լուրը հաստատել է նաև հիմնադրամի փաստաբան Սեբու Ասլանգիլը: Հիշեցնենք, որ «Քամփ Արմեն» հայկական ճամբարը Ստամբուլի Թուզլա շրջանումգտնվող լքյալ ու կիսաքանդ մի շինություն է: Ներկայումս ավերակի վերածվածշինությունը ժամանակին եղել է չքավոր ու որբ հայ երեխաների ամառայինճամբարը: 8.552 քմ տարածք զբաղեցնող «Քամփ Արմենը» 1961 թվականին գնվել էՀայ բողոքական եկեղեցու հիմնադրամի կողմից և ծառայել է որպես ամառայինճամբար` Գեդիկփաշայի հայկական դպրոցի չքավոր ու որբ սաների համար: Հայտնիէ, որ այստեղ են մեծացել նաև 2007թ. Թուրքիայում սպանված հայտնի հայ լրագրողՀրանտ Դինքը և նրա կին Ռաքել Դինքը: Հետագայում ճամբարը թուրքականիշխանությունների կողմից ապօրինաբար խլվել է հայ համայնքի ձեռքից: Շարունակությունն այստեղ

В Стамбуле, в результате длительной борьбы, лагерь армянских сирот вернули армянской общине: ermenihaber
kamp_armen_4-1
Летний лагерь детского дома, находящегося в стамбульском районе Тузла “Камп Армен”, вернули армянской общине. Из Стамбула сообщили Ermenihaber.am, что сертификат собственности “Камп Армени” был передан фонду армянской протестантской церкви Гедикпаша. Информацию подтвердил адвокат фонда Себу Аслагил. Напомним, что армянский лагерь “Камп Армен” – это покинутое и полуразрушенное строение в стамбульском районе Тузла. Строение, сегодня превратившееся в руины, в свое время было летним лагерем для детей из неимущих семей и сирот. “Камп Армен”, занимающий территорию 8,552 км в 1961 году был приобретен фондом Армянской протестантской церкви и служил летним лагерем для неимущих детей и сирот армянской школы Гедикпаши. Известно, что там вырос и убитый в Турции в 2007г. известный армянский журналист Грант Динк и его жена Ракел Динк. В дальнейшем лагерь был незаконно отнят у армянской общины турецкими властями. Подробности - здесь