Ցուցահանդես՝ ի աջակցություն թալիշցիների. գալ լիքը գրպաններով (տեսանյութ)
Հայաստանի նկարիչների միության անդամ Մհեր Ստեփանյանն իր կյանքի կես դարը տոնում է անհատական ցուցահանդեսով, որը նվիրել է անկախության 25-ամյակին:
«Ես որոշեցի անել խառը ցուցահանդես: Այստեղ կա մարդկային կատակերգություն, «Սասնա ծռեր», բնանկարներ կան շատ՝ օպտիմիստական եւ պեսիմիստական: Տարբեր թեմաներ են, տարբեր շրջանների կտավներ, եւ ցուցահանդեսը դարձավ հետահայաց»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա:
Ցուցահանդեսին ներկայացված է շուրջ 60 նկար, որոնց վաճառքից ստացված ողջ հասույթը նկարիչը որոշել է տրամադրել ապրիլյան պատերազմից հետո դատարկված Թալիշ գյուղին:
«Թողնել այդ գյուղը ադրբեջանցիների հսկողության տակ հանցագործություն է: Թալիշը դարպաս է, եթե այդ դուռը բացվեց, մինչեւ այստեղ կհասնեն: Պետք է այդ հարցը արագ լուծել եւ ուշադրություն դարձնել, որ այնտեղ ամրապնդվի, որ ոչ մեկ ոչ մի ախորժակ չունենա: Եթե այնտեղ մարդ բնակվի, պարզ է, որ կպահենք այդ հողը, եթե մարդ չբնակվեց, մենք մեր ձեռքով տալիս ենք հողը»,-ասաց Ստեփանյանը՝ խուսափելով նշել իր կտավների գինը, փոխարենը հորդորելով ցուցահանդեսին գալ լիքը գրպաններով. «Թող գան այն մարդիկ, ովքեր կարող են 3000 դոլարից ավել փող տան, որովհետեւ 500 կամ 1000 դոլարով մենք չեն կարող օգնել՝ տանիք փոխել կամ պատ շարեն»:
Նկարիչների միությունում Մհեր Ստեփանյանի ցուցահանդեսը կտեւի մինչեւ սեպտեմբերի 10-ը, սակայն կտավները կվաճառվեն նաեւ ցուցահանդեսի ավարտից հետո:

Выставка в поддержку жителей Талиша (видео)
Член Союза художников Армении Мгер Степанян отмечает половину своей жизни личной выставкой, которая посвящена 25-летию независимости.
"Я решил организовать смешанную выставку. Здесь есть человеческие комедии, "Сасна Црер", много пейзажей: оптимистических и пессимистических",- в беседе с журналистами сказал он.
На выставке представлено около 60 работ, всю выгоду от продаж которых художник решил предоставить опустевшему после апрельской войны Талишу.
"Преступление оставить это село под контролем азербайджанцев. Талиш - ворота, если эта дверь будет открыта, то и сюда дойдут. Нужно быстро решить этот вопрос и обратить внимание, чтобы там укрепилось. Если там будут жить люди, ясно, что сохраним землю, если людей не будет, то мы своими руками отдаем ее",- сказал Степанян, избегая называть стоимость картин, но призывая приходить на выставку с полными карманами: "Пусть приходят те люди, которые могут дать больше 3000 долларов, потому что 500 или 1000 долларами мы не можем помочь заменить крыши или возвести стены".
В союзе художников выставка Мгера Степаняна продолжится до 10 сентября, однако картины будут продаваться и после.