Աստղեր՝ երկնքում ու Համբարձումյանների ընտանիքում. R
Այսօր ուզում ենք օգտագործել առիթն ու շնորհավորել աշխարհահռչակ ակադեմիկոս Ռուբեն Համբարձումյանի տարեդարձը:
Մաթեմատիկոս, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր և ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Ռուբեն Վիկտորի Համբարձումյանը ծնվել է Թաթարստանի ԵլաբուգաքաղաքումՎիկտորՀամբարձումյանի և ՎերաՖեոդորովնայիընտանիքում: Ակադեմիկոս Ռուբեն Համբարձումյանը խոստովանում է, որ մաթեմատիկոսի իր մասնագիտությունն ընտրելու հարցում մեծ դեր է խաղացել հայրը, որը շատ խստապահանջ էր:
1962 թ. ավարտել է Մոսկվայի պետական համալսարանը։ Նրա մասնագիտական ուղին սկսվել է 1963 թվականից ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի ինստիտուտում և Երևանի պետական համալսարանում: Նրա աշխատանքները վերաբերում են ինտեգրալ և ստոխաստիկ երկրաչափությանը, պատահական պրոցեսների տեսությանը։
Նա լուծել է Բյուֆոն-Սիլվեստրի խնդիրը, տվել է Հիլբերտի 4-րդ խնդրի միակ լուծումը երկչափ և եռաչափ տարածություններում, կառուցել կոմբինատորային ինտեգրալ երկրաչափության տեսությունը, որը մաթեմատիկոսների համաշխարհային հանրության կողմից ընդունվել է որպես մաթեմատիկայի նոր ուղղության հիմք:
Երկրաչափական հավանականությունների տեսության մեջ առաջադրել է ֆակտորացման հաշիվը: Նրա պարգևների թվում են 1965թ. ՀԼԿԵՄ ԿԿ մրցանակը, 1982թ. Քեմբրիջի համալսարանի Ռ. Դավիդսոնի անվան մրցանակը, իսկ 2013թ.մեծանուն գիտնականը պարգևատրվել է Անանիա Շիրակացու մեդալով:
Ռուբեն Համբարձումյանը դասավանդել է աշխարհի լավագույն համալսարաններում՝ ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Հնդկաստանում, Իսրայելում, Ֆրանսիայում և Շվեյցարիայում: Մեծանուն գիտնականը մոտ 20 տարի եղել է ՀՀ ԳԱԱ «Տեղեկագիր. Մաթեմատիկա» պարբերականի գլխավոր խմբագիրը, որը նրա շնորհիվ ձեռք է բերել համաշխարհային ճանաչում և հրատարակվել է նաև անգլերեն:
Դա հնարավորություն է տվել աջակցելու հայկական մաթեմատիկային դժվար ժամանակներում: ՌուբենՀամբարձումյանի ներդրումը թվարկվածներով չի ավարտվում: Այժմ նա Ֆրիբուրգի համալսարանի համագործակցությամբ զբաղվում է Արագած լեռան գագաթին արհեստական սառցադաշտերի ստեղծմամբ: «Freezwater»-ը Արագածի բարձրադիր գոտիներում ջրի պահպանման ծրագիր է, որի շնորհիվ լեռանհարակից գյուղական տարածքներն ամռան վերջին ապահովելու են ոռոգման ջրով:
Նախագիծն ունի նաև համաշխարհային նշանակություն, քանի որ գլոբալ տաքացումը սպառնում է ողջ աշխարհին, և աշխարհի գիտնականների խնդիրը սառցադաշտերի հալոցքը կանխարգելելն է:
Համբարձումյանի նախագիծը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն պահպանելու, այլև ստեղծելու սառցադաշտեր նվազագույն միջոցներ ծախսելումիջոցով: Չի կարելի անտեսել ակադեմիկոս Համբարձումյանի պատմական բացահայտումները և նրա՝ 2015թ.-ին Գերմանիայում լույս տեսած «Վիլսոնյան Հայաստան» աշխատությունը:
Այսօր, երբ հրատապ է պատմական կեղծիքների հարցը, և դարձյալ բարձրացվում են աշխարհաքաղաքական հարցեր, Համբարձումյանի պատմագիտական ուսումնասիրությունները բացում են նոր հնարավորություններ և ապագա սերունդներին տալիս են պատմական գործընթացները վերաիմաստավորելու բազմաթիվ առիթներ:
Այսօր էլ ակադեմիկոս Համբարձումյանը դասախոսում է Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում և փոխանցում է իր գիտելիքներն ապագա մաթեմատիկոսներին: Ցանկանում ենք Ռուբեն Համբարձումյանին երկար ու բեղմնավոր աշխատանք, նոր հայտնագործություններ ու նոր պարգևներ:

Звезды в небе и в семье Амбарцумянов R
Математик, доктор физико-математических наук, профессор, академик Национальной Академии Наук Республики Армения Рубен Викторович Амбарцумян родился в Татарстане в городе Елабуга. В выборе профессии сыграл большую роль его отец – всемирноизвестный астрофизик Амбарцумян Виктор Амазаспович.
В 1962 году окончил Московский Государственный Университет. Его профессиональный путь начался с работы в Институте математики Академии Наук Республики Армения и преподавания в Ереванском Государственном Университете.
В 1970—1980 годах работами академика АН Армянской ССР Рубена Амбарцумяна был осоздано новое научное направление — комбинаторная интегральная геометрия. Комбинаторная интегральная геометрия успешно применялась в исследовании решений задач стохастическойг еометрии, в частности, решены задачи стереологии геометрических случайных процессов. Амбарцумян дал решения классической задачи Бюфона-Сильвестра и четвертой задачи Гильберта в двухмерном и трехмерном пространствах.
В геометрической теории вероятностей предложил факториальную систему счисления. Лаурят многих премий, академик Рубен Амбарцумян преподавал в лучших университетах США, Канады, Индии, Израиля, Франции и Швейцарии.
В течение 20 лет Амбарцумян был главным редактором журнала “Известия НАН Армении: Математика”, который благодаря его руководству получил международное признание и издавался также на английском языке, что поддержало институт математики в трудные для армянской науки годы.
Последние годы академик Рубен Амбарцумян руководит совместным проектом с Фрибургским университетом (Швейцария) посозданию в привершинной области горы Арагац искусственного ледника. Это обеспечитсельскохозяйственные территории предгорных районов поливной водой в концелета.
Проект имеет также и мировое значение, глобальное потепление и спасение ледников - задача ученых всего мира.“Фризвотер” – позволяет нетолько предотвращать таяние, но и наращивать ледник с минимальными материальными затратами.
Нельзя не отметить также и исторические исследования академика Амбарцумяна и его книгу "Вильсоновская Армения", вышедшую в свет в 2015 году в Германии .Сегодня, когда, так актуален вопрос исторических фальсификаций и вновь поднимаются геополитические вопросы, исторические работы Амбарцумяна открывают новые возможности для анализаисторических процессов.
Академик Амбарцумян продолжает читать специальный курс в Российско-Армянском (Славянском) университете и передавать свои знания будущим математикам.