«Քոչարյանի գործով ՍԴ որոշումը որեւէ արժեք չունի». Նինա Կարապետյանց (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌոբերտ Քոչարյանի գործով այսօրվա որոշումն ուղղակի պետք է անտեսել,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան ՀԿ նախագահ Նինա Կարապետյանցը:
«Սահմանադրական դատարանն այս կազմով լեգիտիմ չէ, իր որոշումները որեւէ արժեք չունեն,- ասում է նա՝ շարունակելով,- Նույն հաջողությամբ երկու հոգի կարող են գնալ, որոշում կայացնել եւ համարել, որ այդ ՍԴ որոշում է»։
Իրավապաշտպան ՀԿ ղեկավարը կարծում է, որ ՍԴ որոշումը կարող է դժվարություններ ստեղծել Հայաստանի Հանրապետության համար. «Մենք շատ ձգձգեցինք հարցի լուծումը, դատական համակարգի բարեփոխումները շատ ձգձգեցինք եւ հիմա մի իրավիճակում ենք, որ ցանկացած գործողություն, որ հետայսու կլինի՝ դատարանները, ընթացակարգերը կարգավորելու մասով, նորից կարող է շահարկվել եւ ասվի, որ սա հետապնդում էր եւ կապված էր հենց Ռոբերտ Քոչարյանի գործի հետ»։

«Решение КС по делу Кочаряна не имеет никакой ценности»: Нина Карапетянц (видео)
Поддержи А1+!Сегодняшнее решение по делу Роберта Кочаряна просто нужно игнорировать, - в беседе с “А1+” говорит председатель правозащитной НПО “Хельсинская ассоциация” Нина Карапетянц.
«Конституционный суд в этом составе не является легитимным, его решения не имеют никакой ценности, - говорит она, продолжая. – С тем же успехом два человека могут пойти, принять решение и считать, что это - решение КС».
Руководитель правозащитной НПО считает, что решение КС может создать трудности для Республики Армения: “Мы очень затянули решение вопроса, очень затянули реформы судебной системы, и сейчас мы в такой ситуации, что любое действие, которое будет отныне, по части регулирования судов, процедур, вновь может спекулироваться и говориться, что это было преследование и было связано именно с делом Роберта Кочаряна».