Մարդկայնորեն դժվար է նախկին ղեկավարների դեմ պայքարելը․ Արա Պապյանը՝ Վանեցյանի հրաժարականի մասին (տեսանյութ)
«Նման հրաժարականների դեպքում մի քանի պատճառ է լինում։ Կարծում եմ պատճառներից մեկն այն է, որ այդ կառույցի վրա չափից ավելի լիազորություններ էին դրված՝ տնտեսական բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարը, որն այնքան էլ բնորոշ չէր ԱԱԾ-ին»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Մոդուս Վիվենդի» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանն անդրադառնալով ԱԱԾ արդեն նախկին պետ Արթուր Վանեցյանի հրաժարականին։
Քաղաքագետի ներկայացմամբ, ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնից Արթուր Վանեցյանի ազատվելու գործոններից մեկն էլ կարող է այն լինել, որ վարչապետ Նիկոլ Պաշինյանի հետ աշխատելը դժվար է։ Պատճառն այն է, որ իշխանությունները բավականին լուրջ խնդիրներ են լուծում, ինչի համար թե ողջ պետական համակարգում, թե մասնավորապես ԱԱԾ-ում ռեսուրսները հաճախ չեն բավարարում։
Արա Պապյանի խոսքերով ԱԱԾ նախկին ղեկավար անձինք ներգրավված են եղել բիզնեսի մեջ, իսկ հանրությունը չգիտի, թե Վանեցյանը, որն ունի գյուղատնտես-անասնաբույժի կրթություն, ինչպես է հայտնվել այդ համակարգում։ «Միգուցե մարդկա՞նց է պարտական, որոնց նկատմամբ այսօր պետք է գործողություններ իրականացներ։ Կարող է նա կանգնել է նման ողբերգական ընտրության առջև»,- հավելեց նա։
Ինչ վերաբերում է քաղաքականությամբ զբաղվելուն և գործող իշխանությանը դեմ դուրս գալուն, ապա քաղաքագետը համոզված է, որ Ա․Վանեցյանն այնքան խելամիտ կգտնվի, որ այդ քայլին չի գնա՝ «չի ուտի այդ խայծը և չի մտնի այդ խարդավանքների մեջ։ Արա Պապյանը չբացառեց նաև, որ այլ հրաժարականներ ևս կլինեն։ Ավելին՝ նրա ներկայացմամբ հետհեղափոխական երկրներում նման աղմկոտ հրաժարականներ հաճախ են լինում։
«Մոդուս Վիվենդի»-ի ղեկավարը անդրադարձավ նաև Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու համար նախաձեռնած գործընթացին, ինչպես նաև՝ Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի դատավարությանը։

По-человечески трудно бороться против бывших руководителей: Арам Папян – об отставке Ванецяна (видео)
«В случае подобных отставок бывает несколько причин. Думаю, одна из причин в том, что на эту структуру возложено слишком много полномочий – борьба против преступлений экономического характера, что было не столь свойственно СНБ»,- в беседе с «А1+» сказал руководитель исследовательского центра «Модус Вивенди» Ара Папян, обратившись к отставке уже бывшего начальнка СНБ Артура Ванецяна.
По представлению политолога, одним из факторов освобождения директора СНБ Артура Ванецяна от должности директора СНБ может быть то, что работать с премьер-министром Николом Пашиняном трудно. Причина в том, что власти решают довольно серьезные проблемы, для чего и во всей государственной системе, и в частности в СНБ не хватает ресурсов.
По словам Ара Папяна, бывшие руководящие лица СНБ были вовлечены в бизнес, а общественность не знает, как Ванецян, у которого образование агронома-ветеринара, оказался в этой системе. «Возможно он обязан тем людям, по отношению к которым он должен был сегодня совершать операции? Может он встал перед подобным трагическим выбором»,- добавил он.
Что касается занятия политикой и выступлением против действующей власти, политолог убеждено, что А. Ванецян будет настолько разумным, что не пойдет на этот шаг: «не попадется на эту наживку и не вступит в эти интриги. Ара Папян также не исключил, что будут и другие отставки. Более того: по его представлению, в постреволюционных странах подобные шумные отставки происходят часто.
Руководитель «Модус Вивенди» также обратился к ситуации, создавшейся вокруг Конституционного суда, инициированному фракцией «Мой шаг» процессу о прекращении полномочий председателя КС Грайра Товмасяна, а также к судебному процессу над обвиняемым по делу 1-го Марта Робертом Кочаряном.