Հայկ Հարությունյանին ամենամեծ ճնշողն իր խիղճն էր․ Անդրանիկ Քոչարյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱզգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանի համոզմամբ՝ նախկին ոստիկանապետ, «Մարտի 1-ի» գործով առանցքային վկա Հայկ Հարությունյանին ոչ մեկ չէր կարող ճնշել։
Այդ մասին խորհրդարանում «Ա1+»-ի հարցին ի պատասխան՝ ասաց նա։
«Հայկ Հարությունյանին ամենամեծ ճնշողը իր խիղճն էր, ոչ մեկ Հայկ Հարությունյանին չէր կարող ճնշել։ Այդ խիղճը ի՞նչ է իրենց թելադրել այս տարիների ընթացքում՝ ես չգիտեմ, բայց որ Ոստիկանությանը մղել են ապօրինի գործողությունների, բոլորս տեսել ենք նաև փաստերով։ Սկսած փաստահավաք խմբից՝ նույնիսկ Նիկոյանի քաղաքական հանձնաժողովի աշխատանքների արդյունքում, որտեղ պարզվեց, որ Հայկ Հարությունյանը երբ որ գալիս է պատասխաններ տալու, ինքը շատ դեպքերում անկեղծանում էր, որը ցանկալի չէր։ Հայկ Հարությունյանն էր, որ խոսեց և՛ շտաբի, և՛ դիպուկահարի առկայության մասին, իսկ դիպուկահարը պարզվեց, որ մեկը չի եղել»,- ընդգծեց Անդրանիկ Քոչարյանը։
Մամուլի հրապարակումները, ըստ որոնց՝ Հայկ Հարությունյանը ճնշումների է ենթարկվել՝ սուտ ցուցմունքներ տալու նպատակով, նրա կարծիքով՝ միջամտություն է նախաքննությանը։
«Մարտի 1-ի փաստահավաք խմբի ժամանակ 2 անգամ հնարավորություն ունեցել եմ Հայկ Հարությունյանին լսելու, ինքը եկել է դռան մոտ և իր ներքին կաշկանդվածությունը հնարավորություն չի տվել հաղթահարի և դուռը բացի, ներս մտնի։ Հայկ Հարությունյանն այն մարդն էր, որը մինչև ոստիկանապետ դառնալը եղել է կալանավայրերի համակարգի մարդ, հոգեբանորեն շատ դժվար է այդ կառույցում ձևավորված սպան պատկերացնի, որ մի օր կարող է ինքը հայտնվել կալանավայրում, եթե դատաքննության ընթացքում պարզվի իր մեղավորության աստիճանը։ Շատ վատ է, որ ուժային կառույցները ղեկավարած մարդիկ հայտնվում են այսպիսի պատմության մեջ և այն ժամանակ իրենք ասում էին՝ դե հրաման են տվել, արել ենք»,- շեշտեց նա։
Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարեց, որ Հայաստանում կարևոր փոփոխություն է եղել առ այն, որ գործ սարքելու պատվեր այլևս չի դրվում։

На Айка Арутюняна больше всего давила его совесть: Андраник Кочарян (видео)
Поддержи А1+!Председатель постоянной комиссии Национального собрания по вопросам обороны и безопасности, депутат от фракции «Мой шаг» Андраник Кочарян убежден: на бывшего начальника полиции, ключевого свидетеля по делу «1-го Марта» Айка Арутюняна никто не мог оказать давления.
Об этом он сказал в ответ на вопрос «А1+» в парламенте.
«На Айка Арутюняна больше всего давила его совесть, никто не мог оказывать давления на Айка Арутюняна. Что диктовала им эта совесть за эти годы – я не знаю, но что подталкивала Полицию на незаконные действия, все мы видели и на фактах. Начиная с группы по сбору фактов, даже в результате работы политической комиссии Никояна, где выяснилось, что когда Айк Арутюнян приходил давать ответы, он во многих случаях откровенничал, что было нежелательно. Именно Айк Арутюнян говорил о наличии и штаба, и снайпера, а снайпер, оказалось, был не один», - подчеркнул Андраник Кочарян.
Публикации в прессе, согласно которым Айк Арутюнян подвергся давлению с целью дачи ложных показаний, по его мнению, является вмешательством в предварительное расследование.
«Во время группы по сбору фактов 1-го Марта я дважды имел возможность слушать Айка Арутюняна, он пришел подходил к двери, и его внутренняя скованность не дала возможности преодолеть и открыть дверь, войти вовнутрь. Айк Арутюнян был тем человеком, который прежде чем стать начальником полиции, был человеком из системы мест заключений, психологически очень трудно для офицера, сформировавшегося в этой системе, представить, что однажды он может оказаться в месте заключения, если в процессе судебного расследования выяснится степень его вины. Очень плохо, что лица, возглавляющие силовые структуры, оказываются в такой истории, и тогда они говорят: был приказ, мы сделали», - подчеркнул он.
Андраник Кочарян заявил, что в Армении важным изменением было и то, что заказов на фабрикацию дела больше не дают.