Նոր օրենքը դեկաններին զրկո՞ւմ է պաշտոնից. քննարկում (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Բարձրագույն կրթության մասին» օրինագիծը մի քանի օրից կհանրայնացվի։ Ըստ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն կրթության վարչության պետ Ռոբերտ Սուքիասյանի՝ ժամկետից շուտ սկսվեցին օրինագծի վերաբերյալ քննարկումները։
Այն ոչ միայն առաջարկում է ոչ մասնագիտական բուհերում հայագիտական բլոկը դարձնել կամընտրական, այլեւ կարգավորելու է մի շարք հարցեր։
«Ա1+»-ի տաղավարում նախարարության ներկայացուցչի մասնակցությամբ քննարկմանը իրենց մտահոգություններն ու առաջարկներն են ներկայացնում ՀՅԴ ՀԵՄ կենտրոնական վարչության անդամ Քրիստինե Վարդանյանը եւ «Ռեստարտ» նախաձեռնության անդամ Դավիթ Պետրոսյանը։
Որոշ դեպքերում Ռոբերտ Սուքիասյանն է լռում՝ հետեւելու Քրիստինե Վարդանյան-Դավիթ Պետրոսյան բանավեճին։ Ինչպես նշում է Դավիթ Պետրոսյանը՝ ՀՅԴ ՀԵՄ-ն իր որոշ պահանջներով իրեն ստիպում է պաշտպանել ԿԳՄՍՆ-ին, թեեւ վերջինիս հետ լուրջ հակասություններ ունի։
Նա կարծում է, որ նոր օրենքը կզրկի ոմանց պաշտոններից, այդ իսկ պատճառով են դասախոսները միանում են ուսանողական ակցիային։ Ինքը հիշում է՝ ժամանակից Բանասիրական ֆակուլտետում թռուցիկ չեն թողել փակցել, այսօր նույն դասախոսները ողջունում են ուսանողական ակտիվությունը։
Քրիստինե Վարդանյանը շեշտում է՝ իրենք պատրաստ են քննարկումների, բայց նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պահանջը մնում է օրակարգում։

Новый закон лишает деканов должностей? (видео)
“Законопроект о высшем образовании” будет представлен через несколько дней. Согласно начальнику Управления высшим образованием МОНКС Роберту Сукиасяну, обсуждения относительно законопроекта начались преждевременно.
Он не только предлагает в вузах не по специальности сделать арменоведческий блок факультативным, но и будет регулировать ряд вопросов.
На обсуждении в студии “А1+” при участии представителя министерства свои беспокойства и предложения представляют член Центрального управления САМ АРФД Кристине Варданян и член инициативы “Рестарт” Давид Петросян.
В некоторых случаях Роберт Сукиасян молчит, чтобы следить за дискуссией Кристине Варданян – Давид Петросян. Как отмечает Давид Петросян, САМ АРФД некоторыми своими требованиями заставляет его защищать МОНКС, несмотря на то, что у него есть серьезные противоречия с последним.
Он считает, что новый закон лишит некоторых должностей, поэтому преподаватели присоединяются к студенческой акции. Он вспоминает: в свое время на Филологическом факультете не разрешали прикреплять листовки, сегодня те же самые преподаватели приветствуют студенческую активность.
Кристине Варданян подчеркивает: они готовы к обсуждениям, но требование отставки министра Араика Арутюняна остается на повестке.